کدخبر: ۳۰۷۱۷۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

۸ فناوری جدید بانکی فراگیر در ۵ سال آینده

اقتصاد نیوز:انتظار می‌رود ۸ فناوری جدید طی ۵ سال آینده در سیستم بانکی دنیا فراگیر شوند. این فناوری‌ها سازوکارهای اشتراک داده و انتقال و نگهداری پول را دچار تحول می‌کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از تسنیم،  فناوری‌های جدید بانکی در حال تغییر بخش مالی جهان هستند و پیش‌بینی می‌شود بانکداری سنتی طی پنج سال آینده با مجموعه‌ای از تغییرات و تحولات سریع مواجه شود.

ابزارهای امنیتی مثل رمزنگاری‌ها و زیست سنجی‌های پیشرفته به ما در برابر کلاهبرداری‌های بانکی کمک می‌کنند و اپلیکیشن‌ها این امکان را به ما می‌دهند که آسان تر از گذشته بدون مراجعه به شعبه، کارهای بانکی خود را انجام دهیم و مسلما در این حالت مشتری مداری بیشتری را شاهدیم تا این که به شعبه مراجعه کنیم.

ما در این جا به ۸ فناوری جدید اشاره می‌کنیم که انتظار می‌رود طی ۵ سال آینده در سیستم بانکی دنیا فراگیر شوند. این فناوری‌ها سازوکارهای اشتراک داده و انتقال و نگهداری پول شما را دچار تحول می‌کنند.

۱- فناوری بلاکچین

فناوری بلاکچین(Blockchain Technology) برخاسته است تا خدمات بانکی و مالی را از اساس دچار تغییر و تحول کند. این فناوری، مدیریت مالی را ‌غیرمتمرکز کرده و حاکمیت مرکزی در حوزه مدیریت مالی را به یک مدیریت شبکه‌ای گسترده از طریق رایانه تبدیل می‌کند. تبادلات مالی به بسته‌های کدگذاری شده که به آنها «بلوک»(blocks) گفته می‌شود تبدیل شده و این بسته‌ها به زنجیره کدهای رایانه‌ای اضافه شده و برای مقابله با حملات سایبری پیشرفته، دوباره کدگذاری می‌شوند. فناوری بلاکچین این ظرفیت را دارد که حوزه‌های مختلف بانکداری را دچار تحول کند. این فناوری می‌تواند پایه و اساس تحولات فناوریک جدید بانکی مثل بیت کوین باشد. در این که بلاکچین صنعت بانکداری جهان را در آینده متحول می‌کند شک و تردیدی نیست و تنها مسئله این است که چه زمانی این تحول اتفاق می‌افتد.

بیت کوین نخستین کاربرد از این فناوری بود که از بلاکچین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

در هر بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود؛ از جرم و جنایت‌های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی‌ها مانند بیت کوین. در بلاکچین اطلاعات در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند.

اگرچه فناوری بلاکچین کاربردهای زیادی برای بانک‌ها در حوزه پردازش اطلاعات دارد اما پیش‌بینی می‌شود قبل از هر چیز در دو حوزه پرداخت و مقابله با کلاهبرداری‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

۲- خودپردازهای پیشرفته

خودپردازها(ATMs) که نخستین بار در سال ۱۹۶۷ وارد عرصه بانکداری شدند سیستم بانکی را دچار تحول کردند. انتظار می‌رود در آینده شاهد انقلابی در فناوری خودپردازها و به ویژه حضور آنها در حوزه پرداخت‌های بدون تماس مثل کارت‌های اعتباری باشیم. همچون خدماتی مثل اپل پی(Apple Pay) و گوگل ولت(Google Wallet) شما به زودی از این امکان برخوردار می‌شوید که با واسطه گوشی‌های هوشمند خود تبادلات بدون تماس از طریق خودپردازها انجام دهید.

درحال‌حاضر برخی ابتکارات مدرن در خودپردازها پیاده شده است. برای مثال در هند عملیات بانکی خودپردازها با تشخیص هویت زیستی(biometric authentication) مثل اثرانگشت انجام می‌گیرد و در خودپردازهای بانک ملی قطر تشخیص هویت افراد برپایه رنگ چشم افراد انجام می‌گیرد. این فناوری‌ها با حفاظت از خودپردازها در برابر هکرها به افزایش امنیت تبادلات بانکی کمک می‌کنند.

در عین حال به نظر می‌رسد فراگیر شدن خودپردازهای نسل جدید در نظام بانکداری دنیا با دست اندازهایی مواجه شود. این مسئله به ویژه در مورد کشور امریکا صادق است که قوانین و مقررات سختگیرانه‌ای در حوزه بانکی دارد.

۳- توسعه قارچی غیربانک‌ها

بانک‌ها امیدوارند که با ظهور فناوری‌های جدید بتوانند خدمات سریع تر و شفاف تری به مشتریان خود ارائه دهند. با این حال بخش مهمی از انرژی، زمان و منابعِ دردسترس بانک‌ها صرف امور امنیتی، اجرا و رعایت قوانین و مقررات و دیگر ملزومات خاص این بخش می‌شود. «غیربانک‌ها»(Non-banks) از این همه مشغله و گرفتاری بانک‌ها استفاده می‌کنند و می‌توانند بخش مهمی از کارکردهای بانک‌ها را تصاحب کنند. «غیربانک‌ها» در واقع موسسات ارائه‌کننده خدمات مالی‌ای هستند که الزامی به رعایت مقررات دست و پاگیر نظام بانکی را ندارند و به همین دلیل انتظار می‌رود با سرعتی قارچی طی سال‌های آینده رشد و توسعه پیدا کنند. این موسسات از آن جایی که می‌توانند درصد بیشتری از منابع و دارایی‌های خود را صرف فناوری‌های جدید مالی کنند بسیار بیشتر از بانک‌های سنتی خدمات نوین و مدرن بانکی را در اختیار مشتریانشان قرار می‌دهند و مشتریان بیشتر و بیشتری را جذب می‌کنند.

۴- تجربه‌ای مشابه اپل استور

 بانک‌های اینترنتی آینده شاید چیزی شبیه خرید از یک اپل استور(Apple store) باشند. امروزه افراد بسیاری می‌توانند اپلیکیش‌های بانکی را (اپلیکیشن هایی که کار با آنها بسیار آسان است) دانلود کنند و یا به راحتی دستگاه خودپردازی را پیدا کنند و مبادلات معمول بانکی خود را از این طریق انجام دهند. مشتریان بانکداری اینترنتی در این بین به چیزی مثل تعامل دوجانبه نیاز دارند؛ تعاملی بین خودشان و بانک اینترنتی، چه یک اپلیکیشن باشد و یا یک دستگاه خودپرداز. بانک هایی که در جهت جذب مشتریان بیشتر و افزایش فروش محصولاتشان تلاش می‌کنند باید به این موضوع توجه کنند و تلاش نمایند مشتریان را بیش از پیش با خود و محصولاتشان مرتبط کنند؛ دقیقا شبیه همان چیزی که در اپل استور شاهد هستیم. در اپل استور ارتباطی مستقیم بین مشتری و دکَه‌های فناوری(tech kiosks) برقرار می‌شود و امکان تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط چهره به چهره برای پاسخ دادن به پرسش‌ها یا تامین نیازهای خاص هر مشتری فراهم می‌گردد.

۵- ماشین‌های خودکار خدمات مالی

ویکرام پاندیت که در جریان بحران مالی سال ۲۰۰۸ مدیرعامل موسسه مالی سیتی گروپ بود دو سال پیش گفت طی پنج سال آینده و در نتیجه استخدام فناوری‌های جدید ۳۰ درصد فرصت‌های شغلی در بانک‌ها از دست می‌رود. درستی این سخن را به وضوح می‌توان در نظام بانکی امریکا مشاهده کرد. طی دو سال گذشته در نتیجه به کارگیری فناوری‌های جدید بسیاری از کارمندان بانک‌های بزرگ امریکا تعدیل شده‌اند یا در درون بانک محل خدمت خود جابه‌جا شده‌اند. ‌از جمله این فناوری‌ها می‌توان به فناوری یادگیری ماشین(machine learning) یا فناوری رایانش ابری(cloud computing) اشاره کرد.

 فناوری یادگیری ماشین به اکتشاف شیوه‌ها و الگوریتم هایی اشاره دارد که با استفاده از آن می‌توان رایانه‌ها و سایر تجهیزات را از قدرت یادگیری برخوردار کرد. در واقع، یادگیری ماشین مقوله‌ای مربوط به الگوریتم است که به اپلیکیشن‌ها این امکان را می‌دهد بدون برنامه‌ریزی جدید، اقدام به پیش‌بینی رفتارها کنند. در این فناوری، الگوریتم هایی طراحی می‌شود که با تحلیل آماری داده‌های ورودی به هر سیستم، خروجی آن سیستم را پیش‌بینی می‌کنند.

فناوری رایانش ابری الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی شامل زیرساخت، نرم افزار، بستر و سایر منابع رایانشی با به کارگیری شبکه است. ابر در این جا استعاره از شبکه‌ای مثل اینترنت است که کاربر معمولی از پشت صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد اطلاع دقیقی ندارد. جزییات از دید کاربر مخفی می‌ماند و کاربر نیازی به آشنایی یا کنترل در مورد فناوری زیرساخت ابری که از آن استفاده می‌کنند ندارد.

این فناوری ظرفیت بالایی به بانک‌ها برای مدیریت اطلاعات می‌دهد و چابکی، امنیت و قابلیت پاسخگویی آنها را بسیار بالا می‌برد. بانک‌ها برای تجزیه و تحلیل داده ها، پردازش دسته‌ای و ذخیره اطلاعات از این فناوری می‌توانند استفاده کنند. این فناوری همچنین بهره‌وری را در بانک‌ها افزایش و هزینه‌های آنها را کاهش می‌دهد. در عین حال فناوری رایانش ابری تهدیدهایی را نیز برای بانک‌ها می‌تواند به دنبال داشته باشد. مهاجرت بانک‌ها از زیرساخت‌های فناوری اطلاعات به رایانش ابری به ویژه می‌تواند مسئله محرمانگی اطلاعات مربوط به مشتریان را به خطر بیندازد.

۶- بانکداری همراه و دیجیتال

تحول دیجیتال در نظام بانکداری تازه اول راه است و پیش‌بینی می‌شود شاهد رشد و توسعه‌ای انفجاری در زمینه فناوری دیجیتال و بانکداری همراه باشیم. درحال‌حاضر بانک‌ها سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را در زمینه تکنولژی دیجیتال آغاز کرده‌اند تا مشتریان بتوانند با استفاده از تلفن همراه خود، شبکه وب یا پلتفورم‌های دیجیتال خدمات بانکی مورد نظر خود را دریافت کنند. ابزارهای هوش مصنوعی مثل چت بات ها(chatbots) در برخی عملیات‌های بانکیِ آسان مثل پرداخت، مورد استفاده مشتریان قرار دارند. در جریان مطالعه‌ای که در اواخر سال ۲۰۱۶ انجام شده مشخص گردید در ۸۶ درصد بانک‌های مورد مطالعه، این گونه ابزارها پیشرفته‌ترین خدماتی است که به مشتریان ارائه می‌شود.

امروزه چت بات‌ها عمدتاً در سرویسهای خدمات مشتری مستقر می‌شوند و به عنوان دستیار آنلاین برای خرید عمل می‌کنند اما در آینده شاهد کاربرد بیشتر آنها در صنعت بانکداری خواهیم بود. با استفاده از چت بات‌ها شاهد توسعه بانکداری شخص محور و ارائه خدمات خودکار به مشتریان خواهیم بود. همچنین چت بات‌ها در زمینه دریافت بازخورد دقیق تر از مشتریان و تجزیه و تحلیل دیدگاه‌های آنها نسبت به عملکرد بانک مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

۷- همکاری استراتژیک

اگرچه بانک‌ها می‌توانند مقادیر زیادی پول در راه کسب فناوری‌های جدید خرج کنند اما باید گفت سریع‌ترین راه برای دستیابی به ابتکارات و نوآوری‌های مالی، ورود به همکاری‌های استراتژیک است. شرکت‌های پیشروی که به نسل‌های جدید و بسیار پیشرفته فین تک ها(fintechs) یا پلتفورت‌های رسانه‌های اجتماعی دسترسی پیدا کرده‌اند برای همکاری با بانک‌های سنتی عالی هستند. این شرکت‌ها می‌توانند بسیار سریع، بانک‌های سنتی را به ابتکارات و نوآوری‌های جدید فناوریک تجهیز کرده و فضایی جدید را برای ارائه خدمات به مشتریان فراهم آورند. درحال‌حاضر شرکت بازاریابی کاردلیتیک قراردادهای همکاری با موسسات مالی متعددی مثل بانک امریکا امضا کرده است تا تازه‌ترین داده‌های آماری مربوط به مشتریان بانکی را در اختیار این بانک‌ها قرار داده و به آنها در تطبیق خود با شرایط و نیازهای مشتریان بانکی کمک کند.

۸- فناوری‌های پوشیدنی

فناوری‌های پوشیدنی(Wearables) مثل ساعت‌های هوشمند حضور گسترده‌ای در عرصه بانکداری خُرد در آینده خواهند داشت. برای مثال بانک‌ها می‌توانند از فرستنده‌های بلوتوث برای ارسال پیام‌های خوش آمدید به ساعت‌های هوشمند مشتریان خود هنگامی که وارد یک شعبه یا مرکز بانک می‌شوند استفاده کنند.

عینک‌های هوشمند هم نوع دیگری از فناوری‌های پوشیدنی هستند که می‌توان کارمند بانک را به این عینک‌ها مجهز کرد. کارمند بانک می‌تواند در حالی که مشغول انجام امور بانکی مشتری بر روی صفحه مانیتور خود است به طور همزمان اطلاعات بانکی این فرد را با استفاده از عینک هوشمند خود مشاهده و پردازش کند.

به طور کلی فناوری‌ها و ابزارهای هوشمند در حال تحول نظام بانکداری جهان هستند؛ تحولی که به سمت راحتی و آسایش بیشتر انسان برای انجام عملیات بانکی منجر می‌شود. بروز و ظهور طیف وسیعی از فناوری‌های از راه دور به شما این امکان را می‌دهند که از روی کف دست خود با بانک و حساب بانکی تان ارتباط برقرار کنید. شما به واسطه باکس ایمیل خود می‌توانید با شعبه بانک ارتباط برقرار کنید و بسیار سریع تر از زمانی که با پای خود به شعبه مراجعه کنید به تمام خدماتی که یک مشتری بانک انتظارش را دارد دسترسی پیدا نمایید.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند