کدخبر: ۳۰۹۰۷۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سخنگوی کرملین:

آمریکا به کُردها خیانت کرد

اقتصادنیوز؛ دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین ضمن اعلام اینکه گارد مرزی سوریه و پلیس نظامی روسیه مسئولیت خارج کردن شبه‌نظامیان کُرد از مرز ترکیه-سوریه را برعهده دارند، گفت که واشنگتن به کُردها خیانت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «دیمتیری پسکوف» سخنگوی کرملین امروز (چهارشنبه) در واکنش به عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی از شمال و شمال شرق سوریه گفت که آمریکا با این اقدام به شبه‌نظامیان کُرد خیانت کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری روسی «اینترفکس»، پسکوف در این خصوص تأکید کرد: «آمریکا، همپیمانان کرد خود را در سوریه رها کرد و آنها در مقابله با حملات ترکیه، به حال خود تنها گذاشت».

وی سپس با اشاره به این موارد در ادامه افزود: «آمریکا (شمال سوریه را) ترک کرد و عملاً به کُردها خیانت کرد».

پسکوف

این دیپلمات روس در خصوص عقب‌نشینی شبه‌نظامیان کُرد از مرز ترکیه و سوریه گفت: «اگر کُردها عقب‌نشینی نکنند، گارد مرزی سوریه و پلیس نظامی روسیه، این اقدام (خارج کردن شبه‌نظامیان کُرد از مرز) را انجام خواهند داد و ارتش ترکیه، یگان‌های باقیمانده از کُرد را از مرز منتقل خواهد کرد».

اظهارات این مقام روس در حالی مطرح شده است که وزارت دفاع ترکیه اوایل امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که آمریکا اعلام کرده است شبه‌نظامیان کُرد در پی آتش‌بس 120 ساعته در شمال سوریه، عقب‌نشینی از مناطقی که ترکیه این ماه مورد حمله قرار داده است را تکمیل کرده‌اند.

این مقام دفاعی ترکیه طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در واقع با اعلام این خبر، این سیگنال را داده که آنکارا حملات در شمال شرقی سوریه را مجدداً از سرنخواهد گرفت.

از طرف دیگر، رهبران مسکو و آنکارا توافق کردند که بعد از خروج شبه‌نظامیان کُرد، نیروهای این دو کشور در تقریباً تمامی مرزسوریه و ترکیه به طور مشترک گشت‌زنی کنند.

بنا به گزارش آسوشیتدپرس، بنا به توافق مسکو و آنکارا، ترکیه همچنان کنترل مناطقی را که از زمان حمله 17 مهر تاکنون در شمال شرقی سوریه برعهده گرفته بود، حفظ خواهد کرد و به ارتش روسیه و سوریه اجازه می‌دهد کنترل باقی مرز را برعهده داشته باشند.

وزارت دفاع ترکیه در این خصوص گفت: «در این مرحله، نیاز بیشتری به انجام عملیات جدید خارج از منطقه فعلی عملیات ما وجود ندارد».

ترکیه اواسط مهرماه یک روز بعد از آنکه آمریکا، خبر خروج نظامیان خود از شمال و شمال شرقی سوریه را اعلام کرد، علیرغم مخالفت‌های بین‌المللی عملیات نظامی در این مناطق را آغاز کرد.

به دنبال فشارهای اعضای ارشد هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره آمریکا به دولت ترامپ درباره خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه و هموار کردن زمینه برای عملیات نظامی ترکیه، «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا به آنکارا سفر کرد و متعاقب این سفر، واشنگتن و آنکارا پنجشنبه (۲۵ مهرماه) برای برقراری آتش‌بس پنج روزه در شمال سوریه به توافق رسیدند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند