کدخبر: ۳۰۹۸۴۴ لینک کوتاه

نگرانی روسیه از تولید موشک‌های بالدار درآمریکا

اقتصادنیوز: معاون وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه برنامه موشکی آمریکا برای روسیه نگران کننده است، اعلام کرد: ما شاهد هستیم که واشنگتن موشک‌های بالدار طراحی می‌کند و این مساله نگرانی ما را بر می‌انگیزد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازایرنا«الکساندر گروشکو» روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: ما شاهد هستیم که آمریکا برنامه تولید موشک‌های بالدار را با استفاده از سکوهای موشکی ام.کا-۴۱ اجرا می‌کند و از این مساله نگران هستیم زیرا این نوع سکوها را می‌توان برای پرتاب هر موشکی به کار برد.

وی افزود: آمریکا یک موشک (ممنوع شده در پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد) را آزمایش کرده است.
پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میان برد هشتم ماه دسامبر سال ۱۹۸۷ بین «میخائیل گورباچف» آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و «رونالد ریگان» رئیس جمهوری وقت آمریکا امضا شد.
براساس این پیمان، توسعه و کاربرد تمام موشک‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای کوتاه و میان برد به استثنای موشک‌های دریایی ممنوع شد.
آمریکا روز دوم ماه اوت از این پیمان خارج شد و روسیه نیز متعاقب آن این سند بین‌المللی را ترک کرد.
معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد که در زمان حاضر ۲۴ سکوی موشکی ام.کا-۴۱ در رومانی و ۴۸ سکو از این نوع نیز در لهستان قرار دارد.
گروشکو گفت: ادعاهای صلح دوستانه آمریکا در این مساله قابل اعتماد نیست، ما به دقت سیگنال‌هایی که می‌فرستند را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم.
وی افزود: روسیه برای هر شرایطی در مساله استقرار موشک‌های کوتاه و میانبرد آمریکا در خاک اروپا آماده است.

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند