کدخبر: ۳۱۴۶۷۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

هشداروزارت بهداشت: روند شیوع آنفلوانزا صعودی است

اقتصاد نیوز:رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت: پیش‌بینی ما این است که طی ۳ هفته آینده ما با روند صعودی شیوع و بروز آنفولانزا روبه‌رو باشیم.

به گزارش اقتصاد نیوز، کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، در تشریح آخرین اخبار مربوط به شیوع بیماری آنفولانزای فصلی در کشور به ایلنا گفت: مرگ و میر ناشی از شیوع آنفولآنزا، هر ساله در جوامع مختلف منجر به فوت افراد می‌شود. طبق آمار جهانی قریب به ۵۰۰ هزار نفر هر ساله فوت می‌کنند. با توجه به شیوع زودهنگام امسال آنفولانزا در کشور و دو نوع ویروس جدید، بیماری شدت بیشتری داشت. باید حدالامکان از یک اپیدمی همگانی پیشگیری کنیم. این موضوع بسیار به رعایت بهداشت فردی و توصیه‌هایی که طی دو هفته گذشته از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شده است، بستگی دارد.

وی در ادامه گفت: از آغاز موج آنفولانزا تا آغاز این هفته ۵۶ نفر به دلیل این بیماری فوت کرده‌اند. همچنین قریب به ۴۰۰۰ نفر بستری داشته‌ایم. بسیاری از این افراد ترخیص شده‌اند. برخی هنوز بستری هستند و عده‌ای نیز، در بخش‌های ویژه بیمارستانی بستری شده‌اند. اغلب افراد متوفی به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری قلبی، ریوی و کهن‌سالی فوت کرده‌اند.

جهانپور گفت: متاسفانه برآورد می‌کنیم این آمار افزایش پیدا می‌کند. پیش‌بینی ما این است که طی ۳ هفته آینده ما با روند صعودی شیوع و بروز آنفولانزا روبه‌رو باشیم. پس از آن امیدواریم سیر نزولی ابتلا به این بیماری را مشاهده کنیم. در حال حاضر تنها کاری که برای پیشگیری از پیشروی ویروس آنفولانزای فصلی می‌توان کرد، رعایت بهداشت فردی است.

وی افزود: برای جلوگیری از ابتلا به ویروس آنفولانزا، اجتناب از حضور در محیط‌های شلوغ، فضاهایی که تهویه مناسب ندارند، مکان‌هایی که ممکن است افراد مبتلا در آن حضور داشته باشند توصیه می‌شود. همچنین برای افرادی که مبتلا هستند، توصیه می‌شود از ماسک استفاده کنند و از حضور در جمع‌ خودداری کنند. خوددرمانی و خودتجویزی نیز بسیار در آنفولانزا خطرناک است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه بیماران باید سعی کنند در دوره بیماری به استراحت مطلق بپردازند و از خانه خارج نشوند، بیان کرد: آلودگی هوا می‌تواند باعث تشدید بیماری شود. همچنین می‌تواند سبب شیوع بیشتر آن یا تشدید عوارض ناشی از آنفولانزا شود. این موضوع در محافل علمی مطرح است و متاسفانه در وضعیت کنونی، شاخص کیفیت هوای تهران ۱۵۱ است. شرایطی که شرایط ناسالم محسوب می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند