موضع‌گیری چین نسبت به اخراج دیپلمات‌هایش از آمریکا

کدخبر: 316717
اقتصادنیوز : وزارت خارجه چین به اخراج دیپلمات‌های این کشور از آمریکا به شدت اعتراض و انتقاد کرد و از واشنگتن خواست دراین تصمیم تجدید نظر کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در کنفرانس خبری درجمع خبرنگاران با اشاره به گزارش های موجود مبنی بر اخراج این افراد به دلیل جاسوسی در ماه سپتامبر آورده است که این یک تصمیم نادرست بوده است و آمریکا باید آن را اصلاح کند.

وی افزود: ما به طور رسمی به اینکه دو دیپلمات چینی از آمریکا اخراج شده اند اعتراض کرده و یادداشت اعتراضی را نیز تسلیم آمریکا کرده ایم.

این مقام چینی درمورد گزارش های مرتبط با اینکه این دیپلمات ها در حین رانندگی وارد یک پایگاه نظامی آمریکا شده اند، گفت: ما به آمریکا توضیح داده ایم که این مسایل خلاف واقع است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین افزود: آمریکا باید خیلی زود از این تصمیم صرف نظر کرده و اشتباهش را اصلاح کند و حقوق دیپلمات ها را بر اساس کنوانسیون وین مراعات کند. وی گفت حقوق بین المللی و کنوانسیون وین در این باره اشاره ها و توضیحات کافی دارد و کشورها باید بر اساس همین توافق متقابل عمل کنند.

گزارش ها حاکی است آمریکا این دیپلمات ها را به اتهام جاسوسی در ماه سپتامبر اخراج کرده است این اولین مورد در نوع خود در ۳۰ سال گذشته است.

روابط آمریکا و چین بشدت بر سر صدور لوایح و قانون آمریکا درخصوص حمایت از حقوق بشر در هنگ کنگ و سین کیانگ تیره شده است.

چین خواستار آن شده است که دیپلمات های آمریکایی پنج روز قبل از دیدار با مقام های دولت های محلی و یا مسئولان بخش های آموزشی و نهادهای تحقیقاتی، وزارت خارجه چین را در جریان قرار دهند. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما