کدخبر: ۳۱۷۲۵۸ لینک کوتاه

بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا نزدیک‌ شد

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا امروز -جمعه- به توافق مورد نظر نخست‌وزیر این کشور با اتحادیه اروپا برای خروج از این اتحادیه رای مثبت دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا در مجلس عوام جدید که کار خود را پس از انتخابات پارلمانی روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) آغاز کرده از اکثریت برخوردار است. مجلس عوام بریتانیا با ۳۵۸ رای موافق در برابر ۲۳۴ رای مخالف توافق دولت محافظه‌کار این کشور با اتحادیه اروپا را تائید کرد.

بحث و بررسی در مورد لایحه توافق برگزیت قرار است پس از تعطیلات پایان سال میلادی ادامه پیدا کند. دولت بوریس جانسون امیدوار است که این لایحه تا روز ۹ ژانویه (۱۹ دی) تصویب شود.

تصویب نهایی این توافق در مجلس عوام راه را برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) هموار می‌کند.

توافق برگزیت پس از تصویب در مجلس عوام باید به تائید ملکه بریتانیا برسد. انتظار می رود که پس از آن پارلمان اروپا این توافق را تائید کند.

بوریس جانسون پیش از رای‌گیری روز جمعه تاکید کرد که نتیجه رای‌گیری در مورد توافق برگزیت نباید به معنای پیروزی گروهی بر گروهی دیگر تفسیر شود. به گفته نخست‌وزیر بریتانیا اجرای توافق برگزیت و خروج از اتحادیه اروپا نقطه عطفی در تاریخ این کشور خواهد بود.

در توافق برگزیت پیش‌بینی شده است که بریتانیا و اتحادیه اروپا تا پایان سال ۲۰۲۰ در مورد روابط تجاری دوجانبه به توافق دست خواهند یافت. این در حالی است که بسیاری این جدول زمانی را «غیر واقع بینانه» می‌دانند.

ملکه بریتانیا در سخنرانی روز پنجشنبه خود در مجلس عوام تصویب لایحه برگزیت را یکی از اولویت‌های اصلی دولت محافظه‌کار این کشور اعلام کرد. بوریس جانسون در ماه اکتبر (مهر/آبان) با اتحادیه اروپا در مورد نحوه خروج بریتانیا از این اتحادیه به توافق دست یافت.

نخست‌وزیر بریتانیا با این حال در آن زمان با توجه به اکثریت شکننده دولتش در مجلس عوام نتوانست لایحه توافق برگزیت را به تصویب برساند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند