کدخبر: ۳۱۷۴۹۹ لینک کوتاه

حمله تند مقام اماراتی به ترکیه

اقتصادنیوز؛ «انور قرقاش» وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه در واکنشی تُند به اظهارات یک مقام ترکیه‌ای، تأکید کرد که «سخنان تهدیدآمیز خالی از پیام مثبت، به طور کل مردود است».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «انور قرقاش» وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه به اظهارات «فخرالدین التون» مدیر ارتباطات ریاست‌جمهوری ترکیه واکنش نشان داد.

آلتون روز شنبه (دیروز) گفته بود که مصر، امارات و روسیه با حمایت از ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای شرق لیبی، قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض می‌کنند.

قرقاش در واکنش به این اظهارات مقام ترکیه‌ای، با لحنی تُند در حساب توئیتری خود نوشت: «منطقه گرفتار سخنان افراطی و آتشین حکومت‌هایی شده است که هم‌وغم آن‌ها توسعه نفوذشان به ضرر جهان عربی است، تلاش‌های بیهوده‌ای که ای کاش صرف شکوفایی اقتصادی و سازندگی اجتماعی می‌شد».

وی افزود: «سخنان تهدیدآمیز از کشورهایی که همچنان در رویاهای امپریالیستی و خالی از پیام‌های مثبت بسر می‌برند، به طور کل مردود است».

این مقام اماراتی همچنین در توئیت دیگری که نشان دهنده اختلاف‌نظر عربستان و امارات درباره اجلاس سران اسلامی در مالزی است، نوشت: «آیا شکوفایی جهان اسلام بدون حضور کشورهای عربی ممکن است؟ آیا شکوفایی این کشورها بدون حضور بلاد حرمین شریفین و الازهر ممکن است؟ پاسخ مشخص است، قطب‌بندی، تفرقه و حزب‌بندی ابدا راه‌حل نبوده و نخواهد بود.»

اجلاس سران کشورهای اسلامی در کوالالامپور چهارشنبه گذشته در مالزی با حضور سران و نمایندگان کشورهای اسلامی ایران، مالزی، قطر، اندونزی، ترکیه و پاکستان برگزار شد.

برگزاری این نشست عصبانیت عربستان سعودی و امارات را به دنبال داشت و در همین ارتباط «یوسف العثیمین» دبیر کل سعودی سازمان همکاری اسلامی چهارشنبه گذشته مدعی شد که به سود جامعه اسلامی نیست که نشست‌هایی خارج از چارچوب این سازمان برگزار کند و این مسئله «از بین بردن همبستگی اسلامی است... هر گونه تضعیف سازمان همکاری اسلامی، تضعیف اسلام و مسلمین است.»

خبرگزاری رسمی سعودی (واس) هم گزارش داد که «سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» پادشاه عربستان در تماس تلفنی با ماهاتیر محمد به وی گفته بود که «مسائل مهم اسلامی باید از طریق سازمان همکاری اسلامی بررسی شود که مقر آن در جده است».

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند