کدخبر: ۳۱۸۰۲۲ لینک کوتاه

کدام شهر ایران امروز رکورد آلودگی هوا را به خود اختصاص داد؟نقشه

اقتصادنیوز: مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان همدان از برگزاری کمیته اضطرار آلودگی هوا در پی ثبت عدد ۵۰۰ برای شاخص آلودگی هوای همدان با PM۱۰ خبرداد.

 

کمیته اضطرار آلودگی هوا در همدان تشکیل می‌شود/شاخص به ۵۰۰ رسید

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، ساعت ۱۷ عصر امروز چهارشنبه شاخص آلودگی هوای همدان با PM۱۰ روی عدد ۵۰۰ ایستاد تا یک بار دیگر ضرورت توجه مدیران به سلامت مردم را گوشزد کند.

طی هفته گذشته همدان در تمام روزها با آلودگی هوا روبرو بود اما از آنجا که مدیران دست اندرکار معتقد بودند میزان مراجعه مردم به بیمارستان‌ها افزایش نداشته آن را غیر واقعی می‌دانستند.

امروز چهارشنبه نیز شاخص آلودگی هوای همدان در تمام ساعات در محدوده ناسالم قرار داشت تا اینکه عصر و در ساعت ۱۷ شاخص آلودگی هوای همدان با PM۱۰ به ۵۰۰ رسید و نگرانی در بین مردم ایجاد کرد.

طبق جداول منتشر شده شاخص آلودگی هوای کمتر یا مساوی ۵۰ به معنای هوای پاک (سبز)، از ۵۱ تا ۱۰۰ قابل قبول (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای همه گروه‌ها (قرمز)، ۲۰۰ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش)، ۳۰۰ تا ۵۰۰ خطرناک (قهوه‌ای) تعریف شده است که با این تفاسیر هم اکنون همدان در محدوده خطرناک قرار دارد.

همین وضعیت سبب شد تا مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان همدان دستور تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا را صادر کند.

محسن جعفری نژاد بسطامی با اشاره به آلودگی شدید هوای شهر، بیان کرد: تا ساعاتی دیگر کارگروه اضطرار آلودگی هوا در استانداری برگزار و مصوبات آن به اطلاع همگان خواهد رسید.

در توضیح بیشتر لازم است عنوان شود که ذرات PM۲.۵ آنقدر کوچک هستند که می‌توانند حتی به کوچک‌ترین مجاری هوای ریه‌ها نفوذ کنند و حتی نمی‌توان با استفاده از ماسک نیز مانع نفوذ آنها به درون بدن و ریه‌ها شد.

ذرات PM۲.۵ و ذرات PM۱۰ هر دو برای سلامتی زیانبار هستند، اما PM۲.۵ چون به بخش‌های عمیق‌تر ریه نفوذ می‌کنند و ناشی از مواد سمی‌تری (مانند فلزات سنگین یا ترکیبات آلی سرطان‌زا هستند) خطرات بسیار بیشتری دارند اما ذرات PM۱۰ با استفاده از ماسک و رعایت موارد بهداشتی تا حدودی قابل کنترل هستند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند