کدخبر: ۳۱۹۱۳۱ لینک کوتاه

واکنش عمان به حمله به سفارت آمریکا

وزارت خارجه بحرین و عمان طی بیانه‌هایی به حوادث اخیر در سفارت آمریکا در بغداد واکنش نشان دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، وزارت خارجه بحرین و عمان پنجشنبه در بیانیه‌‌های به تحولات اخیر در شهر بغداد، پایتخت عراق و برگزاری تظاهرات در برابر سفارت آمریکا در این شهر واکنش نشان دادند.

خبرگزاری رسمی بحرین (بنا) به نقل از وزارت خارجه بحرین گزارش داد که منامه، «شدیداً» آنچه این کشور یورش به سفارت آمریکا در بغداد می‌داند، محکوم می‌کند. بحرین این هفته از حملات هوایی آمریکا به نیروهای مسلح عراق حمایت کرده بود.

بحرین این اقدام را «نقض آشکار» معاهده روابط دیپلماتیک «وین» و قوانین بین‌الملل و تهدید کننده امنیت و جان کادر سفارت دانسته است. معاعهده وین که خواهان مصونیت دیپلمات‌ها و تأمین امنیت مراکز دیپلماتیک است سال 1961 امضای کشورهای عضو سازمان ملل رسیده و 191 کشور آن در سال 2017 با آن موافقت کردند.

همزمان با واکنش بحرین به حوادث اطراف سفارت آمریکا در بغداد، وزارت خارجه عمان نیز در حساب توییتری خود ضمن ابراز تأسف از پیشامد، از دولت عراق به دلیل تلاش‌هایش جهت عبور از حوادث اخیر تقدیر و تشکر کرد.

شهر بغداد روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه شاهد تظاهرات ضد آمریکایی مردم عراق در اطراف سفارت آمریکا در بغداد بود که طی آن، معترضان عراقی در اعتراض به حمله هوایی آمریکا به نیروهای سازمان الحشد الشعبی، در برابر این سفارت تظاهرات کردند و برخی از ورودی‌های آن را به آتش کشیدند.

معترضان عراقی بعد از درخواست دولت عراق اطراف سفارت 42 هکتاری آمریکا را که بزرگترین سفارت در دنیاست، ترک کردند و در آن سوی رودخانه دجله مستقر شدند.

در جریان حمله هوایی جنگنده‌های آمریکا به نیروهای الحشد الشعبی که جزو نیروهای مسلح عراق هستند، 28 تن از آن‌ها به شهادت رسید و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند. این اقدام آمریکا واکنش شدید سیاستمداران و رؤسای سه‌گانه عراق را در پی داشت.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند