کدخبر: ۳۲۰۲۰۷ لینک کوتاه

آخرین واکنش‌های بین‌المللی به حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی

اقتصادنیوز؛ واکنش مقام‌های بین‌المللی درباره حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی عین‌الأسد ادامه دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در واکنش به عملیات انتقام‌جویانه سپاه پاسداران ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق در پی به شهادت رسیدن سردار قاسم سلیمانی، در اظهاراتی نسنجیده ، در بیانیه‌ای گفت: فرانسه این حملات را محکوم می‌کند. اولویت بیش از همیشه با کاهش تنش است. چرخه خشونت باید متوقف شود.

ژان ایو لودریان

محکومیت اقدام ایران در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در توئیتی با اشاره به انتقام سخت ایران از تروریست‌های آمریکایی در پایگاه عین الاسد در عراق نوشت: ایران منطبق با بند ۵۱ منشور ملل متحد، اقدامات متناسبی در دفاع از خود انجام داد و پایگاهی را که از آن حمله بزدلانه علیه شهروندان و مقام‌های ارشد ما انجام شده بود هدف قرار داد.

وی تصریح کرد: ما به دنبال تشدید تنش یا جنگ نیستیم، اما از خودمان در برابر هر تهاجمی دفاع می‌کنیم.

اردوغان: تنش بین آمریکا و ایران به نقطه غیرمطلوبی رسیده است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز چهارشنبه مراسم افتتاح خطوط انتقال گاز «جریان تُرک» اعلام کرد: «جریان ترک» نشانه همکاری نزدیک ترکیه و فدراسیون روسیه است. مراسم اتمام بخش دریایی این پروژه را سال گذشته برگزار کردیم. سرمایه گذاری‌ ترکیه در زمینه تامین انرژی افزایش خواهد داشت.

رجب طیب اردوغان در این خصوص گفت: همکاری ترکیه با روسیه در زمینه انرژی نیز مانند سایر حوزه ها موفق بوده است.  با اجرای این پروژه به زیرساخت لازم برای عرضه گاز طبیعی در منطقه دست یافتیم.

اردوغان

اردوغان در این باره ادامه داد: ما به دنبال تنش در منطقه‌ نیستیم و نخواهیم بود. هدفمان حفظ منافع ترکیه و جمهوری تُرک قبرس شمالی در شرق مدیترانه است. از کشورهای حاشیه مدیترانه می‌خواهم که بیایند این منطقه را نه میدان تنش، بلکه به حوزه همکاری تبدیل کنیم. پروژهایی که منافع ترکیه در شرق مدیترانه در آن لحاظ نشود، مجال اجرا پیدا نخواهند کرد.

وی در این رابطه اضافه کرد: ترکیه و روسیه در دوره اخیر اجازه ندادند که برخی از اختلاف نظرها مانع توسعه روابط دو کشور شود و جریان تُرک نماد همکاری مثال زدنی ترکیه و روسیه در دوره جدید است. ترکیه قادر به گفتگو با تمام کشورهاست و با استفاده از تمامی ابزارهای دیپلماتیک اجازه نخواهد داد منطقه ما غرق در خون شود.

رئیس جمهوری ترکیه افزود: در روزهای سختی از لحاظ تنش منطقه ای قرار داریم. تنش موجود بین متحدان آمریکا و ایران به نقطه غیرمطلوبی رسیده است. آنکارا نمی خواهد منطقه به عملیات نظامی کشانده شود.

ادعای روبیو: برای این نوع حمله آماده شده بود

«مارکو روبیو»، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر، در اظهاراتی خصمانه و ضدایرانی در واکنش به هدف قرار گرفتن پایگاه‌های آمریکا توسط موشک‌های ایرانی مدعی شد که توانایی‌های آمریکا به رئیس جمهور این کشور فرصت کافی را برای ارزیابی حمله ایران و اتخاذ یک تصمیم قاطع می‌دهد.

واکنش سناتور جمهوری‌خواه آمریکا به حملات موشکی ایران

این سناتور جمهوری‌خواه آمریکا با هدف سرپوش گذاشتن بر ابعاد و نتایج روانی حملات موشکی ایران علیه پایگاه‌های نظامی کشورش در عراق مدعی شده که ایالات متحده برای این نوع حمله آماده شده بود و نیازی به تصمیمات عجولانه درباره واکنش مناسب به این حمله نیست.

روبیو که به مواضع خصمانه و ضدایرانی خود همواره معروف است، همچنین در اظهارات توئیتری خود در واکنش به حملات موشکی ایران مدعی شده که ما طیف متنوعی از گزینه‌ها را در دسترس داریم و برای تصمیم گیری درباره گزینه مناسب با صبر و حوصله عمل خواهیم کرد.

این ادعاهای سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در واکنش به حملات موشکی بامداد گذشته جممهوری اسلامی ایران علیه پایگاه‌ها و مواضع نظامیان آمریکایی در عراق صورت گرفته است.

حمله موشکی اخیر ایران علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق در واکنش به اقدام تروریستی این کشور علیه «سردار حاج قاسم سلیمانی» و همراهان وی صورت گرفت و به گفته یک منبع آگاه تا کنون ۸۰ کشته از سوی نظامیان آمریکایی برجای گذاشته است.

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند