انتقاد کدخدایی از ثبت نام های اولیه گسترده انتخابات مجلس

کدخبر: 323460
اقتصادنیوز : سخنگوی شورای نگهبان بر ضرورت اصلاح قانون و روش‌ها در انتخابات تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی با حضور در برنامه نگاه یک که از شبکه اول سیما پخش شد، تصریح کرد: ما هنوز نتوانستیم مدیریت روشنی برای ثبت نام اولیه داوطلبان داشته باشیم تا هم حقوق آنان تضمین شود و هم مشکلات بعدی نداشته باشیم.

وی افزود: ما اگر بخواهیم انتخابات روشنی داشته باشیم باید دستگاه‌ها به  وظایف خود عمل کنند. در حال حاضر ثبت نام گسترده داوطلبان، شورای نگهبان را از انجام وظیفه اصلی خود باز می‌دارد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: بررسی‌های دقیق‌تری را این بار انجام دادیم و مراجع چهارگانه نیز همکاری خوبی داشتند و برای همه کسانی که ثبت نام کرده بودند اعلام نظری داشتیم. از زمان ثبت نام تا بررسی صلاحیت‌ها و برگزاری انتخابات، ۷۰ روز زمان داریم که زمان کمی است. پیشنهاد ما چیزی حدود یک سال بود تا بتوانیم این تعداد داوطلب را بررسی کنیم یا  پالایش‌هایی داشته باشیم تا داوطلبان به محض ثبت نام وارد نشوند؛ لذا ما باید هم قانون و هم روش‌ها را اصلاح کنیم.‌

کدخدایی گفت: تا مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها بیش از ۵۰ درصد از داوطلبان کاندیداتوری انتخابات مجلس تایید صلاحیت شدند. تلاش می‌شود تعداد تاییدصلاحیت‌شدگان در مرحله دوم بیشتر شود.

وی درباره اینکه در ‌گمانه‌زنی‌ها در عدم احراز صلاحیت، حضور افراد دوتابعیتی در بین نمایندگان مطرح شده است، گفت: تعداد اندک بود و  یک نفر در بین نمایندگان بود و ادعایی داشت و شنیده شد. از آنجا که  نهادهای رسمی اعلام کردند و یکی دو نفر داوطلب بودند که نماینده نبودند و تابعیت کشور دیگری را هم داشتند، طبق قانون در برخی از پست‌های سیاسی نمی‌توانند حضور داشته باشند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: درب شورای نگهبان به روی همه باز است و هر کسی بتواند در تایید صلاحیت فرد شهادت دهد و ما را قانع کند که فردی که صلاحیتش تایید نشده انسان شریفی است، امر خداپسندانه‌ای است و ما هم باید تبعیت کنیم‌.

کدخدایی درباره عدم احراز صلاحیت برخی نمایندگان فعلی و دیدار بیشتر آنان با اعضای شورای نگهبان نیز اظهار کرد: ما طبق قانون موظفیم مطالب کسانی که  صلاحیتشان مورد قبول نیست را بشنویم. بعد از اعلام هیات نظارت مکان‌هایی در نظر گرفته می‌شود و از طریق تلفن و ایمیل می‌توانند افراد شکایتشان را اعلام کنند و ما هم آن را باید بررسی کنیم. برخی نمایندگان تقاضای دیدار با اعضا را دادند و اگرچه کار سختی است اما این بار همه نمایندگان را دعوت کردیم تا بیایند و مطالبشان را مطرح کنند و چند نفری که درخواست نکرده بودند هم آمدند. برخی از نمایندگان هم  چند بار با اعضای شورا دیدار کردند و ما واقعا در این دوره وقتمان از خودمان نیست و خوشبختانه همه هم آمدند. طبیعتا برخی در شورا صلاحیتشان برگشته است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما