«پیت بوتیجج» گوی سبقت را در آیووا ربود؛

نتایج غیرمنتظره در نخستین گام انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها

کدخبر: 324089
اقتصادنیوز؛ نتایج حاصل از شمارش حدود ۹۲ درصد حوزه‌های رأی‌گیری در رقابت درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت آیووا، از پیشتازی «پیت بوتیجج» در رقابتی شانه‌به‌شانه با «برنی سندرز» حکایت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ رای‌گیری در نخستین انتخابات درون‌حزبی، در ایالت حساس آیووا، با حاشیه‌ها و شگفتی‌هایی همراه بود. مشکلاتی که رئیس حزب دموکرات آیووا آن را ناشی از «خطای کدنویسی» عنوان کرد، سبب شد تا نتایج انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در آیووا برخلاف همیشه با تاخیر اعلام شود.

حالا پس از ۲ روز اعلام نتایج حاصل از شمارش آرا در ایالت آیووا به انتها نزدیک می‌شود. تا لحظه تنظیم گزارش که نزدیک به ۹۲٪ از آرای مأخوذه در حوزه‌های انتخابی اعلام شده پیت بوتیجج با ۲۶.۵ درصد آرا پیشتاز رقابت‌هاست و برنی سندرز با ۲۵.۶ درصد سایه به سایه در تعقیب وی است.

انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها

این در حالی است که بر اساس آرای عمومی برنی سندرز ۴۲هزار و ۲۷ رأی کسب کرده و در مقابل پیت بوتیجج ۴۰هزار و ۸۲۳ رأی در صندوق خود دارد. اما با توجه به قوانین نامتعارف انتخابات آمریکا فردی که بتواند دیلیگیت‌های بیشتری به دست آورد پیروز رقابت است.

انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها آیووا

بر اساس گزارش «پالیتیکو» پس از این دو کاندیدای پیشتاز، الیزابت وارن با ۱۸.۳ درصد در جایگاه سوم قرار گرفته است. نکته جالب اینکه جو بایدن کاندیدای اصلی دموکرات‌ها که مورد حمایت جریان اصلی این حزب است در اولین گام با ۱۵.۹ درصد آراء رتبه‌ای بهتر از چهارم را به دست نیاورده است. همچنین ایمی کلوبشار با ۱۲.۱ درصد جایگاه پنجم را ازآن خود کرده است.

نامزد نهایی حزب چگونه انتخاب می‌شود؟

این نتایج بخشی از سهمی خواهد بود که براساس سیستم نامتعارف انتخابات آمریکا برای کسب نامزدی حزب لازم است. برای کسب نامزدی حزب دموکرات به ۱۹۹۱ امتیاز نیاز است و سهم آیووا در این میان ۴۱ است. البته با احتساب ۸ سوپردیلیگیت این تعداد به ۴۹ می‌رسد.

انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها

حزب دموکرات در نهایت نامزد مورد نظر خود را در ماه ژوئیه در یک گردهمایی ملی در شهر میلواکی ویسکانسین معرفی خواهد کرد.

رقیب نهایی حزب دموکرات، فردی که بتواند پیروز رقابت‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت‌های مختلف شود، در سال جاری میلادی به رقابت با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا خواهد پرداخت. انتخابات درون‌حزبی به‌طور سنتی از ایالت آیووا آغاز می‌شود و نتایج آن روی آرای دیگر ایالت‌ها بی‌تاثیر نیست.

پیتر پال مانگامری بوتـیجـج، ۳۸ سال دارد، دانش‌آموخته دانشگاه‌های هاروارد و آکسفورد است، به‌عنوان افسر اطلاعاتی ارتش در افغانستان خدمت کرده و به این خاطر نیز مدال گرفته است. او همچنین به‌طور آشکار همجنس‌گرا است. رقبای بوتیجج می‌گویند او کم تجربه‌تر از آن است که بتواند رئیس‌جمهور شود. اما خودش می‌گوید به‌عنوان یک نامزد غیرتشکیلاتی قابلیت شکستن بن‌بست واشنگتن و غلبه بر دونالد ترامپ را دارد.

پیت بوتیجج

هرج‌ومرج و آبروریزی در آیووا

از مجموع بیش از ۲۰ نامزد در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات ۱۱ نامزد همچنان در عرصه رقابت هستند. تروی پرایس، رئیس حزب دموکرات آیووا، سه‌شنبه در کنفرانسی خبری گفت که اوضاع هرج‌و‌مرج‌زده در جریان انتخابات دوشنبه «غیرقابل قبول است.» او افزود: «من عمیقا عذر می‌خواهم. این اشتباهی در کدنویسی بود.» نتایج معمولا ساعاتی بعد از رای‌گیری اعلام می‌شوند؛ اما مقام‌های حزب در این ایالت گفتند که مشکلات فنی این فرآیند را دچار مشکل کرده؛ هرچند تاکید کردند که سیستم رای‌گیری «هک نشده» یا «به آن رسوخ نشده است.» گفته شد که مشکل درواقع از کار افتادن یک اپلیکیشن تلفن‌های همراه برای ثبت آرا بود. رای دهندگان روز دوشنبه به بیش از ۱۶۰۰ محل برگزاری مجامع انتخاباتی از جمله کتابخانه‌ها، مدارس و مراکز شهری رجوع کردند.

مناظره نامزدهای حزب دموکرات / آیووا برنی سندرز الیزابت وارن جو بایدن ایمی کلوبشار پیت بوتیجج

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در پی این تحولات گفت که مجمع‌های انتخاباتی حزب دموکرات «یک فاجعه تمام‌عیار» است.

روند انتخابات درون‌حزبی چگونه است؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ به طور خلاصه و ساده، باید گفت که به هر ایالت بر اساس جمعیتی که دارد، تعدادی «وکیل انتخاباتی» (اعم از وکلای متعهد و غیرمتعهد) اختصاص داده شده، که در این گزارش برای ساده‌سازی از آن با عنوان «آرای ایالتی» یاد می‌شود. در طول فصل رقابت درون‌حزبی، هر ایالت بر اساس ساز و کاری (یا مجمع انتخاباتی یا انتخابات مخفی) میزان آرای مردمی هر نامزد را مشخص کرده و بر این اساس آرای ایالتی را به آن‌ها اختصاص می‌دهد.

در برخی از ایالت‌ها، تمام آرای ایالتی به فرد پیروز اختصاص می‌یابد و در برخی دیگر از ایالات از جمله آیووا، آرای ایالتی با توجه به نسبت آرای رأی‌دهندگان، بین نامزدها تقسیم می‌شود. در پایان فصل رقابت‌ها، هر نامزدی که در تجمیع آرای کل کشور اکثریت آرای ایالتی را به دست آورده باشد، به عنوان نامزد حزب معرفی می‌شود.

در انتخابات درون‌حزبی امسال دموکرات‌ها، فعلا تعداد کل آرای ایالتی ۳۹۷۹ رأی اعلام شده و هر نامزدی که بتواند دستکم ۱۹۹۰ رأی به دست آورد، نامزد نهایی دموکرات‌ها خواهد بود. آیووا، ۴۹ رأی ایالتی دارد که شامل ۴۱ دیلیگیت متعهد و ۸ سوپر دیلیگیت است.

مجمع انتخاباتی چیست؟

همانطور که گفته‌ شد، تصمیم‌گیری در مورد نحوه تقسیم آرای ایالتی با دو ساز و کار انتخابات مخفی و مجمع حزبی انجام می‌گیرد. آیووا از معدود ایالتی است که در آن‌ها مجمع حزبی برگزار می‌شود.

در آمریکا اصطلاحا به مجمع حزبی «گردهمایی همسایگان» هم گفته می‌شود، به این معنی که در هر محله یا حوزه انتخابیه، ساکنان دور هم جمع‌شده و در جریان یک بحث و گفت‌وگوی نیم ساعته، هریک رأی خود را اعلام می‌کنند. این فرآیند به این شکل انجام می‌شود که هواداران هر نامزد، در نقطه‌ معینی از سالن که متعلق به آن نامزد مشخص است، جمع می‌شوند یا بعد از اعلام نام آن نامزد دست خود را به نشانه حمایت از او بالا می‌برند.

در فرصت ۳۰ دقیقه‌ای بحث و اعلام رأی، طرفداران هر نامزد تلاش می‌کنند شرکت‌کنندگانی را که هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته‌اند، به حمایت از نامزد مد نظر خود متقاعد کنند.

آرای ایالتی چطور تقسیم می‌شود؟

بعد از پایان این فرصت، مسئولان برگزاری مجمع، تعداد هواداران هر نامزد در هر حوزه را شمرده و نهایتا مجموع هواداران هریک از نامزدها در کل ایالت مشخص می‌شود. در این میان، یک شرط وجود دارد: آرای ایالتی تنها نصیب نامزدهایی می‌شود که دستکم ۱۵% از آرای مردمی را به دست آورده باشند.

بعد از شمارش آرای دور نخست، نامزدهایی که به کف ۱۵ درصدی نرسیده‌اند، از رقابت کنار گذاشته شده و سپس طرفداران آن‌ها بین رأی دادن به نامزدهای دیگر یا انصراف از رأی دادن مخیر می‌شوند.

سپس میزان آرا یکبار دیگر، این بار با احتساب آرای تازه‌ای که به سبد نامزدهای باقی‌مانده ریخته‌شده، شمرده شده و آرای ایالتی بر اساس نسبت به دست آمده، بین نامزدها تقسیم می‌شود.

به عنوان یک فرض اگر در مجمع انتخاباتی ۲۰ رأی دهنده و ۵ نامزد وجود داشته باشد، هر نامزدی که کمتر از ۳ رأی کسب کند، از رقابت کنار می‌رود و سپس آرای وی یا حذف شده و یا به نحوی که هریک از رأی دهندگان به او تصمیم بگیرد، بین نامزدهای باقی‌مانده تقسیم می‌شود. بعد از اضافه شدن آرای نامزدهای حذف‌شده، آرای نامزدهای باقی‌مانده بار دیگر  شمرده می‌شود. 

با این فرض که از بین این ۵ نفر دو نامزد به دور دوم راه یابند و یکی ۱۲ رأی و دیگری ۸ رأی به دست آورد، نهایتا ۶۰درصد آرای ایالتی به نامزد نخست و ۴۰درصد آرا به نامزد دیگر اختصاص می‌یابد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما