کدخبر: ۳۲۴۵۶۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

‌جهرمی خبر داد:

دلیل در مدار قرار نگرفتن ماهواره ظفر ۱

‌ وزیر ارتباطات با تشریح مشکل پرتاب ماهواره ظفر ۱ گفت: موتور ماهواره بر کم آورد و با افت سرعت، ماهواره در مدار نایستاد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی پس از انجام پرتاب ماهواره سنجش از دور ظفر که قرار بود در مدار 530 کیلومتری زمین قرار گیرد در خصوص دلایل عملکرد ناموفق این ماهواره گفت: ماهواره ظفر نیز شبیه ماهواره پیام پس از آنکه از ماهواره بر جدا شد موفق به استقرار در مدار نشد.

وی گفت: این ماهواره حتی از مدار 530 کیلومتر هم عبور کرد و به مدار 540 کیلومتری رسید اما از نظر سرعت کم آورد و با وجود اینکه باید به سرعت 7 هزار و 400 کیلومتر می رسید در سرعت 6 هزار و 500 کیلومتر در ساعت متوقف شد.

جهرمی افزود: در ماهواره پیام مشکل از مدار الکترونیکی ماهواره بود اما این بار در ماهواره ظفر، موتور ماهواره بر کم آورد و با افت سرعت، ماهواره در مدار نایستاد و به اقیانوس هند افتاد.

وی گفت: ما ناامید نمی شویم و در خردادماه ماهواره ظفر2 را با ماهواره بر سیمرغ به فضا ارسال می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر ، ماهواره ظفرعصر امروز 20 بهمن در ساعت ۱۹:۱۰ از پایگاه فضایی سمنان به فضا پرتاب شد که در مرحله اول و دوم که مربوط به جدایِشِ ماهواره از ماهواره بر است عملیات موفقی داشت و در مرحله سوم با کاهش سرعت با وجود آنکه به ارتفاع 540 کیلومتری زمین رسید اما به دلیل افت سرعت نتوانست در مدار قرار گیرد و پس از قطع ارتباط تله متری با ماهواره بر از مدار خارج شد و به اقیانوس هند افتاد.

زمان پرتاب تا استقرار این ماهواره حدود 8 دقیقه طول کشید.

این مطلب برایم مفید است
26 نفر این پست را پسندیده اند