کدخبر: ۳۲۷۱۸۰ لینک کوتاه

پشیمانی گوگل از تحریم هوآوی

اقتصاد نیوز:طبق برنامه‌ این هفته قرار بود که بزرگترین رویداد موبایلی جهان، یعنی MWC ۲۰۲۰ در بارسلون اسپانیا برگزار شود. اما به‌دلیل نگرانی‎های ناشی از شیوع ویروس کرونا، کنگره جهانی موبایل لغو شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از سخت افزار، طبق برنامه‌ این هفته قرار بود که بزرگترین رویداد موبایلی جهان، یعنی MWC 2020 در بارسلون اسپانیا برگزار شود. اما به‌دلیل نگرانی‎های ناشی از شیوع ویروس کرونا، کنگره جهانی موبایل لغو شد. با این حال، شرکت‌های زیادی با همان برنامه قبلی از گوشی‌های هوشمند جدید خود رونمایی کردند. هوآوی هم با برگزاری یک رویداد آنلاین از گوشی‌‌ها، تبلت‌ها و لپتاپ‌های جدید خود تحت برند هوآوی و آنر رونمایی کرد. حالا به نظر می‌رسد که رونمایی از محصولات جدید این شرکت، باعث پشیمانی گوگل از تحریم هوآوی شده است.

هوآوی با قرار گرفتن در لیست تحریم آمریکا، نمی‎تواند از سرویس‌های موبایلی گوگل (GMS) استفاده کند. این شامل برنامه‌هایی مانند کروم، یوتیوب، جیمیل، گوگل پلی استور و … می‌شود. البته از آنجاییکه اندروید یک سیستم عامل متن باز است، هوآوی هنوز می‌تواند گوشی‌های خود را با این سیستم عامل روانه بازار کند. اما تقریباً در تمامی کشورهای جهان به غیر از چین، اندروید به معنی استفاده از همه سرویس‌های گوگل بر روی گوشی است.

راهکار هوآوی برای مقابله با تحریم

در حالیکه شاید همچنان امکان استفاده از سرویس‌هایی مانند یوتیوب در مرورگر موبایل برای گوشی‌های جدید هوآوی وجود داشته باشد، اما دسترسی به نسخه اصلی برنامه از مارکتی به غیر از گوگل پلی استور، یک چالش اساسی خواهد بود. هوآوی در واکنش به تحریم‌ها اقدام به راه‌اندازی سروی موبایلی خود، HMS که در صورت نیاز کاربران می‌توانند برنامه‌های خود را از App Gallery دانلود کنند. سرویس جدید، برای کاربران چینی هوآوی که از ابتدا هم سرویس‌های گوگل را در اختیار نداشتند، یک قدم مثبت تلقی می‌شوند.

در بسیاری از کشورها که فعالیت‌ گوگل با محدودیت‌هایی همراه است، مانند چین و روسیه، ممکن است نبود سرویس‌های این شرکت، به سختی قابل توجه باشد. اما این موضوع در کشورهای آمریکایی، اروپایی و حتی خاورمیانه، چندان قابل هضم نیست. استفاده از سرویس‌هایی مانند یوتیوب، گوگل مپس و جیمیل موضوعاتی نیستند که بتوان به سادگی از آنها چشم پوشی کرد. اما در میان خطر دیگری نیز وجود دارد که متوجه گوگل است.

میت بوک Xs هوآوی

پشیمانی گوگل از تحریم هوآوی به چه دلیل است؟

تا امروز هیچ تولیدکننده‌ای نتوانسته جایگزینی برای اندروید گوگل و سرویس‌های آن پیدا کند. تلاش‌های کمی صورت گرفته است، اما هیچکدام موفقیت توان رقابت با گوگل را نداشته‌اند و همه در نهایت به این نتیجه رسیده‌اند که سرویس‌های موبایلی گوگل قوی‌تر از آنست که جایگزینی پیدا کند.

اما هوآوی انتخاب دیگری ندارد. اگر هوآوی همچنان قصد دارد که گوشی‌های هوشمند بالارده و دیگر محصولات خود را تحت این برند و آنر به فروش برساند، مجبور است که این کار را بدون گوگل انجام دهد. به بیان ساده، آنها چاره‌ای جز ساختن جانشینی برای سرویس‌های گوگل ندارند.

در نهایت یک تا دو سال دیگر، زمانیکه HMS به پای GMS رسید، برنامه‌های گوگل یک نسخه مخصوص در HMS پیدا کردند و توسعه‌دهندگان وقت بیشتری برای توسعه یک نسخه از برنامه‌هایشان در HMD گذاشتند، ناگهان گوگل متوجه یک رقیب قدرتمند در پلتفرم اختصاصی خود، یعنی اندروید خواهد شد. شاید به همین دلیل است که این شرکت حالا در نامه‌ای به کاخ سفید خواستار صدور مجوز برای ادامه همکاری با هوآوی شده است. درخواستی که حتی اگر با آن موافقت هم شود، ممکن است مورد پذیرش هوآوی قرار نگیرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند