کدخبر: ۳۲۸۲۴۲ لینک کوتاه

مدیرعامل سازمان انتقال خون مطرح کرد

ضرورت لغو اعمال جراحی غیراورژانسی

مدیر عامل سازمان انتقال خون با تاکید بر ضرورت لغو اعمال جراحی غیراورژانسی، گفت: شیوع ویروس کرونا باعث کاهش مراجعه داوطلبین اهدای خون به مراکز انتقال خون شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ مدیرعامل سازمان انتقال خون در وبیناری که با حضور معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روسای دانشگاه‌ها و جمعی از مدیران این وزارت برگزار شد با تاکید بر اینکه جراحی‌های غیراورژانسی باید دست کم در تهران و شهرهای بزرگ متوقف شود، اظهار کرد: اولویت سازمان انتقال خون تامین خون برای بیماران با وضعیت اورژانسی و مصرف‌کنندگان مستمر مانند بیماران تالاسمی است‌.

وی با بیان اینکه در برخی از بیمارستان‌ها انجام اعمال جراحی زیبایی در حال انجام است، تاکید کرد: سازمان انتقال خون حتی در صورت عدم ابلاغ وزارتخانه توزیع خون به مراکزی که در این شرایط خون را برای جراحی‌های غیراورژانسی همچون جراحی‌های زیبایی به مصرف می‌رسانند متوقف خواهد کرد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون افزود: اعضای خانه‌های بهداشت با خانواده‌ها در ارتباط هستند و لازم است از طریق آنها پیام سازمان انتقال خون به موازات پیام‌های وزارت بهداشت منتشر شود. این پیامها حاوی این نکته است که در صورت ضروری نبودن کار، از خانه خارج نشوید اما چنانچه سالم هستید و شرایط اهدای خون دارید اهدای خون ضروری است و اهدا کنندگان با سابقه و مستمر و افراد سالم نباید از ترس کرونا اهدای خون را ترک کنند.

عشقی ادامه داد: مراکز اهدای خون برای حضور اهداکنندگان خون کاملا مهیا و با تمام استانداردها آماده شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با یادآوری اینکه در روزهای آخر سال در شرایط عادی نیز به دلیل تعطیلات و سفرهای نوروزی دچار کمبود خون می‌شدیم، گفت: ما نمی خواهیم بحران کمبود خون، بر مسئله کرونا افزوده شود.

وی همچنین به مشکل ورود سامانه‌های سیار به سازمان‌ها و نهادهای مختلف اشاره و تصریح کرد: برخی از مراکز مثل پادگان‌های نظامی و ادارات همیشه میزبان واحدهای سیار انتقال خون بودند اما اکنون اجازه ورود به این گروه‌ها داده نمی‌شود با وجود اینکه ما تمام ضروریات بهداشتی و استاندارها را رعایت می‌کنیم.

وی این موضوع را سوء تعبیر از پیامهای وزارت بهداشت خواند و با اظهار تاسف از اینکه اهدای خون در حاشیه قرار گرفته است ابراز امیدواری کرد که در پیام‌های آموزش عمومی وزارت بهداشت به این مهم هم توجه شود.

گفتنی است شیوع کرونا ویروس از آمار مراجعه داوطلبین اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور کاسته است و سازمان انتقال خون ایران در تلاش است تا خون مورد نیاز بیماران نیازمند را هچون گذشته تامین کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند