کدخبر: ۳۲۸۷۰۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پروژه‌های فیس‌بوک برای تامین اینترنت ماهواره ایی همگانی

اقتصاد نیوز:شرکت فیس‌بوک با سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های متعددی نظیر فراهم کردن اینترنت ماهواره‌ای برای مناطق روستایی و گسترش «تراگراف» و نصب فیبر قصد دارد تمام مردم جهان را به اینترنت متصل کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از اعتمادآنلاین، طرح فیس‌بوک برای متصل کردن جهان سال‌هاست که به شعار این شرکت در نمایشگاه «همایش جهانی گوشی موبایل» در بارسلون تبدیل شده است. با این حال، به رغم لغو نمایشگاه امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، فیس‌بوک از آخرین آپدیت‌های خود خبر می‌دهد.

شرکت فیس‌بوک در تاریخ 20 فوریه، از پروژه‌های خود در راستای تامین اینترنت ارزان برای مردم کشورهای در حال توسعه و مناطق روستایی پرده برداشت.

از جمله این پروژه‌ها می‌توان به طرح‌های جاه‌طلبانه شرکت برای نصب فیبرهایی به منظور تامین شبکه اینترنت فراگیر و ظرفیت بالا در مناطقی اشاره کرد که در غیر این صورت از داشتن این تکنولوژی محروم می‌ماندند. در حال حاضر فیس‌بوک در جمهوری دموکراتیک کنگو به اتفاق 2 شرکت «ایرتل» و «وداکام» اولین مسیر فیبری خصوصی بلند خود را در این کشور احداث کرد. افزون بر این، فیس‌بوک روی ایجاد سه هزار کیلومتر مسیر فیبری در اندونزی سرمایه‌گذاری می‌کند. با این پروژه سرعت اینترنت برای 10 میلیون نفر جمعیت ساکن جزایر بالی، جاوه، کالیمانتان و سولاوسی افزایش خواهد یافت.

یکی دیگر از پروژه‌های مهم فیس‌بوک اعلام همکاری مشترک این شرکت با تی‌.آی.‌پی. (پروژه زیرسازی تلکام) برای اجرای برنامه‌ای به نام «ایون‌استار» (Evenstar) است که طی آن یک واحد رادیویی 4G/5G برای شبکه‌های موبایلی ساخته می‌شود. این پروژه 2 هدف را دنبال می‌کند: نخست، ایجاد استانداردی برای شیوه طراحی این واحدها و دوم، تلاش برای کاهش هزینه‌ تجهیزات این شبکه‌ها.

تلاش فیس‌بوک برای رفع مشکل ارتباط اینترنتی در جهان به سال 2013 بازمی‌گردد؛ یعنی زمانی که مارک زاکربرگ با نوشتن مانیفستی 10صفحه‌ای بر این نظر بود که هر کسی در جهان حق دارد به اینترنت متصل شود. کوشش‌های شرکت تاکنون نشان داده فیس‌بوک حاضر است برای تحقق این هدف همکاری نزدیکی با شرکای خود در سراسر جهان داشته باشد.

هدف فیس‌بوک در تحقق دسترسی اینترنت برای همگان، شاید آرمان بلندی باشد، اما دن رابینوویتس، معاون رئیس شرکت در امور اتصال به اینترنت که از سال 2018 با این شرکت همکاری می‌کند، هیچ نشانی از خستگی از خود بروز نمی‌دهد. او طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری سی‌نت از اهداف شرکت برای توسعه پروژه تراگراف (یک شبکه جایگزین فیبری و بدون سیم)، همکاری مشترک با تی.‌آی.‌پی، و استفاده از ماهواره برای تامین اینترنت در مناطق محروم سخن گفت.

تیم «اتصال» [به اینترنت] فیس‌بوک سال‌هاست که مشغول فعالیت است و شواهد موجود گواهی می‌دهند که بعضی از این پروژه‌ها تاثیر مطلوب و مورد انتظاری به جا گذاشته‌اند. یکی از برجسته‌ترین نمونه‌ها پروژه «تراگراف» است که شرکت استارت‌آپی Common Networks در کالیفرنیا از آن به مثابه بدیلی کم‌هزینه برای اینترنت خانگی با پهنای باند بالا استفاده می‌کند.

فیس‌بوک می‌گوید برای تامین اینترنت وای‌فای از طریق پلتفرم اکسپرس Wi-Fi برای مناطق دورافتاده آمریکای لاتین، گام‌های بلندی را با شراکت اپراتورهای ماهواره‌ای برداشته است. حتی بدون کمک ماهواره‌ها، تاثیر بالقوه اکسپرس Wi-Fi به لطف شماری از شرکت‌های تکنولوژی همکار نظیر سیسکو (Cisco) افزایش یافته است. این شرکت‌ها متعهد شده‌اند سخت‌افزار و نرم‌افزارهای سازگار برای دسترسی مردم ساکن این مناطق را تولید کنند.

فیس‌بوک همچنین در حال کار روی پروژه‌ نسبتاً جدیدی برای تامین شبکه به اپراتورهای تلفن همراه است. این پروژه حامل‌ها را قادر خواهد ساخت با داشتن زیرساخت‌های باز و مشترکی که مالک و مجری آنها یک شرکت ثالث دیگر است خدمات خود را وارد مناطق روستایی کنند. نخستین سرویس‌ها در این زمینه سال گذشته در پرو اجرا شد که طی آن فیس‌بوک، تلفنیکا و چند شرکت دیگر با سرمایه‌گذاری مشترک دسترسی 1.5 میلیون نفر به اینترنت 4G را میسر کردند. پروژه‌های آزمایشی دیگر قرار است در پایان سال 2020 در برزیل آغاز و تا 2021 اجرایی شوند. هدف این پروژه‌ها گسترش اینترنت موبایل با پهنای باند وسیع برای بیش از 20 میلیون برزیلی خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند