کدخبر: ۳۳۱۵۵۰ لینک کوتاه

کرونا؛ بارقه‌های امید در اروپا، تشدید کابوس در آمریکا

اقتصادنیوز: در حالی که شماری از کشورهای اروپایی از بارقه‌هایی از امید در مقابله با ویروس کرونا خبر داده‌اند، مقامات در آمریکا با اشاره به افزایش نرخ مرگ و میر در این کشور، سخن از وخیم‌ترین شدن شرایط به میان آورده‌اند.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل دویچه‌وله، ایتالیا روز دوشنبه ۱۸ فروردین (ششم آوریل) گزارش داد که نرخ مرگ و میر در این کشور به پایین‌ترین نرخ خود در دو هفته گذشته رسیده است. سیلویو بروسافرو، رئیس خدمات ملی بهداشت ایتالیا گفت: «منحنی ابتلا سیر نزولی خود را آغاز کرده و تعداد قربانیان کاهش یافته است.» او اضافه کرد مرحله بعدی می‌تواند اقدام گام به گام برای کاهش ممنوعیت‌های تردد و تدابیر قرنطینه در کشور باشد که از حدود یک ماه پیش به اجرا درآمده‌اند.

اسپانیا نیز برای سومین روز متوالی از روند نزولی مرگ قربانیان کرونا در این کشور خبر داده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از یک پرستار اسپانیایی، وضعیت در این کشور از ثبات بیشتری برخوردار شده و تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت‌‌های ویژه افزایشی نداشته است. به گفته این پرستار حتی تعداد کمی از افراد بستری نیز از بخش خارج و مرخص شده‌اند. در فرانسه نیز پایین‌ترین نرخ مرگ در عرض یک هفته به ثبت رسیده است.

در آلمان نرخ مبتلایان به گزارش دانشگاه جان هاپکینز به بیش از صد هزار نفر رسیده است. حدود ۲۹ هزار نفر نیز بهبود یافته‌اند. تا شامگاه یکشنبه ۱۷ فروردین نرخ مرگ و میر در این کشور ۱۵۷۶ نفر گزارش شده است. 

«هفته‌‌های سخت و غمبار»

اما هر چه اروپا به نظر ـ محتاطانه ـ موفق به کاستن از شتاب منحنی ابتلا شده، در آمریکا وضعیت وخیم گزارش می‌شود. نرخ مرگ و میر در این کشور به بیش از ده هزار تن رسیده و مقامات نسبت به هفته‌های سخت پیش رو هشدار داده‌اند. تا کنون ابتلای بیش از ۳۳۵ هزار نفر به ویروس کرونا در آمریکا به ثبت رسیده است.

ژنرال جروم آدامز، مدیر دائره بهداشت ایالات متحده در گفت‌وگویی با شبکه خبری فاکس نیوز هفته پیش رو را «سخت‌ترین و غمبارترین» هفته در زندگی بیشتر شهروندان آمریکایی خواند. او همه‌گیری کرونا در این کشور را به لحظات مهم تاریخ آمریکا مانند «پرل هاربر و حملات یازده سپتامبر» تشبیه کرد و گفت: «با این تفاوت که این وضعیت تنها در یک نقطه جغرافیایی نخواهد بود.»

گزارش‌ها از نیویورک، که دارای بیشترین تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا در آمریکاست، حکایت از آن دارد که آمار در روزهای گذشته اندکی روند رو به کاهش داشته است. با این حال اندرو کومو، فرماندار این ایالات هشدار داده هنوز برای تشخیص اینکه نرخ صعودی رو به کاهش است، زود است. مشاوران و کارشناسان کاخ سفید تخمین می‌زنند بین صد هزار تا ۲۴۰ هزار آمریکایی در جریان همه‌گیری کرونا جان خود را از دست بدهند. 

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند