خوش شانسی علی دایی بابت ویروس کرونا !

کدخبر: 332469
علی دایی قطعاً ماندگارترین نام در تاریخ فوتبال ایران است. او سال‌هاست که عنوان بهترین گلزن ملی جهان را با خود یدک می‌کشد . دایی ابتدا از رکورد فرانس پوشکاش افسانه‌ای و مجار به عنوان بهترین گلزن تاریخ که برای چند دهه پا بر جا بود عبور کرد و سپس به نخستین بازیکن تبدیل شد که از مرز یکصد گل ملی گذشته. رکوردی که هنوز، حتی کریستیانو رونالدوی بزرگ هم موفق به ثبت آن نشده.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایران ورزشی، علی دایی نخستین گل ملی خود را در چهارم تیرماه ۷۲ و در مرحله مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ برابر تایوان و در حالی که ۲۴ سال سن داشت به ثمر رساند و آخرین گل ملی خود را نیز در دهم اسفندماه 84 در دیدار تدارکاتی مقابل کاستاریکا زد تا در ۱۲ سال و ۸ ماه بتواند به آمار ۱۰۹  گل ملی و آقای گلی جهان در این بخش برسد. رونالدو اما خیلی زودتر و در حالی که 19 ساله بود، نخستین گل ملی خود را در جریان شکست پرتغال برابر یونان در بازی افتتاحیه یورو ۲۰۰۴، در بیست و سوم خردادماه 83 به ثمر رساند و در مدت زمان بیشتری نسبت به علی دایی (حدود 16 سال) توانست به 10 گل اختلاف با او برسد.

رونالدو طی ماه‌های اخیر به قدری برای تیم ملی پرتغال گل زده که هر لحظه امکان شکستن رکورد علی دایی وجود دارد. ستاره یوونتوس در 31 بازی اخیر خود در تیم ملی پرتغال 38 گل وارد دروازه حریفان کرده. نکته دیگر اینکه او در دو سال اخیر 20 بار تور دروازه حریفان را لرزانده و تعداد گل‌های ملی خود را به عدد 99 رسانده.

دایی اما طی سال‌های اخیر همیشه رونالدو را به عنوان یک تهدید جدی پشت سر خود دیده. هر چند شهریار بارها عنوان کرده که رکورد برای شکستن است، روزی او این کار را انجام داده و روزی بازیکنی دیگر رکورد گل‌های ملی را جابه‌جا خواهد کرد. دایی همچنین گفته که رکورد گل‌های ملی موضوع خاص یا بزرگی نیست، رونالدو بازیکن بزرگی است که افتخارات زیادی را در دنیای فوتبال به دست آورده و همین الان نیز در بهترین سطح آمادگی به سر می‌برد.

ستاره سابق رئال‌مادرید و کاپیتان تیم ملی پرتغال، ۲۴ آبان ۹۸ و مقابل لیتوانی در مقدماتی  یورو ۲۰۲۰ هم سه گل به ثمر رساند و برای تیمش هت‌تریک کرد. رونالدو با سه گلی که در این دیدار زد با ۹ هت‌تریک در بازی‌های ملی از علی دایی پیشی گرفت. پیش از این شماره ۱۰ سابق تیم ملی ایران با ۸ هت‌تریک، از این حیث رکوددار بود.

شرایط بدنی رونالدو فوق‌العاده است و اگر مبنا را بازی کردن او تا حداقل جام‌جهانی ۲۰۲۲ قرار بدهیم که ۳۷ ساله خواهد بود، یعنی رونالدو دو ‌سال دیگر فرصت دارد تا به تعداد گل‌های ملی دایی حمله کند. در این مدت رونالدو ۴مسابقه در لیگ ملت‌های اروپای فصل بعد انجام می‌دهد، حداقل سه مسابقه در یورو ۲۰۲۰ برگزار می‌کند (به فرض بالا نیامدن از گروه)، ۱۰ دیدار در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ حضور دارد، ۶مسابقه در لیگ ملت‌های  اروپای ۲۰۲۱ و حداقل سه مسابقه در جام‌جهانی ۲۰۲۲ را تجربه می‌کند. کریستیانو رونالدو تا زمان خداحافظی حداقل ۲۹ مسابقه دیگر در لباس پرتغال انجام خواهد داد (بدون در نظر گرفتن دیدارهای مرحله حذفی تورنمنت‌ها و مسابقات دوستانه و تدارکاتی احتمالی) و ستاره پرتغالی فقط کافی است در نیمی از این مسابقات گل بزند تا رکورد علی دایی را بشکند. هر چند مصدومیت و محرومیت احتمالی را هم باید از این آمار کم کرد.

با این حال ستاره پرتغالی و ۳۵ ساله با میل به گلزنی فراوانی که دارد، اصلاً بعید نیست بتواند رکورد علی دایی را بشکند، موضوعی که شهریار فوتبال ایران نیز به آن اذعان دارد و تأکید کرده که رونالدو می‌تواند از مرز ۱۰۹ گل ملی او عبور کند؛ مگر اینکه یک بدشانسی و مصدومیت شدید سد راه رونالدو برای رسیدن به این رکورد شود.

شیوع ویروس کرونا می‌تواند یک بدشانسی کوتاه‌مدت برای رونالدو باشد. هر چند که دوران تعطیلی فوتبال طولانی نخواهد بود اما می‌تواند روند رو به رشد رونالدو در گلزنی را متوقف کند. اتفاقی که تمام ایرانی‌ها انتظارش را می‌کشند. به این موضوع باید دیدارهای آینده تیم ملی پرتغال را اضافه کرد، بازی با غول‌هایی چون بلژیک، کرواسی، اسپانیا و آلمان.

شاید تمام این مسائل باعث توقف رونالدو و در نهایت شکستن این رکورد نشود اما می‌تواند هواداران فوتبال در ایران را امیدوار کند که برای حداقل چند ماه و یا یک سال بعد هم این افتخار متعلق به علی دایی خواهد بود.

تیتر یک
  • اونس در کف ۹ ماهه آرام گرفت

    در روزی که گذشت آمریکا میزان اشتغال زایی خود را منتشر کرد که فراتر از پیش بینی اقتصاددان ها بود. این امار به قیمت بیت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما