کدخبر: ۳۳۴۶۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

روحانی در جمع فعالان بخش خصوصی: ممکن است بگویند که یک میلیون پول زیادی نیست، اما باید بدانیم که خیلی‌ها به همین پول نیاز دارند/دولت می‌تواند بیشتر پول بدهد اما باید عواقب آن را هم دید

اقتصادنیوز: رئیس جمهور با بیان اینکه همه دولت ها در آزمایش بزرگ چگونگی مدیریت همزمان سلامت و اقتصاد قرار گرفته‌اند، گفت: ما می‌توانیم تخت مراقبت ویژه را تامین کنیم و بیماری برای تخت پشت در بیمارستان منتظر نمی نشیند.

به گزارش اقتصادنیوز حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز در جمع فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشور  سخنرانی کرد. متن این سخنرانی به این شرح است:

حسن روحانی عصر شنبه در نشست فعالان بخش خصوصی اقتصاد کشور، با بیان اینکه رابطه بخش خصوصی و دولت هنوز به اندازه کافی نیست و مشکلات ما، به نظرم از اینجا نشات می گیرد، گفت: با ارتباط نزدیکتر بانکها، بخش خصوصی و بورس، می توانیم حرکت بزرگی را در عرصه اقتصادی ایجاد کنیم.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه "راجع به کرونا باید با تدبیر، حفظ اصول، احتیاط و بدون دلهره عمل کنیم"، اظهارداشت: اگر ما خالصانه و  با همه توان فکری و تدبیر برنامه ریزی کنیم، به خوبی از این مساله عبور می کنیم و حتی این شرایط می تواند گشایش جدیدی را در زندگی ما ایجاد کند.

بسم الله الرحمن الرحیم

ماه مبارک رمضان؛ ماهی که همه ما به میهمانی خداوند دعوت شده ایم همین که باور داشته باشیم همه در این ماه میهمان خدا هستیم، این بالاترین امید و نشاط و روحیه برای همه ما است.

مشکلات در زندگی هست و پیش می‌آید؛ در آن آیه قرآن می‌گوید گاهی غم‌ها، حزن‌ها، اندوه‌ها از یک طرف نیست، از چند طرف است؛ این لحظه در زندگی خداوند می‌گوید وقتی همه مشکلات با هم جمع می‌شود، یک آزمایشی برای انسان‌ها است که از یک طرف آنچه از دست رفته موجب حزن و اندوه نشود و از آن طرف آن چیزی است که به ما اصابت کرده و وارد شده و مشکلی که دامن ما را فرا گرفته است.

امسال تقریباً چنین شرایطی داریم و از چند طرف بر ما فشار آمده است؛ کشوری که در این شرایط، بیماری کرونا در برابرش است و آثار این بیماری هم در کنار خودش است و همه اقتصاد دنیا را دچار مشکل کرده است؛ یعنی در این صد سالی که همه درس اقتصاد در دانشگاه‌ها خوانده بودند، یک واحدی به نام کرونا نداشتند که اگر روزی کرونا بیاید؛ ویروس ناشناخته چه بلایی سر جامعه، سر سلامت مردم و بر سر اقتصاد می‌آورد و چگونه می‌شود.

این را در این دهه‌های گذشته هیچ دانشمند و اقتصاددان و هیچ دانشمند علم پزشکی پیش‌بینی نکرده بود که ناگهان با یک موجود ریز و پنهانی به نام ویروس کرونا مواجه می‌شویم که همه چیز زندگی را تغییر می‌دهد.

الان شکایت‌هایی که داریم برای این است که این ویروس سبک زندگی را عوض کرده است؛ بسیاری از شغل‌ها، بر مبنای اجتماع بوده یعنی عده‌ای بیایند در یک جایی در یک مجموعه‌ای تفریحی و هنری، جمع شوند و فعالیت اقتصادی بر مبنای جمع شدن است و این ویروس درست به عکس می‌گوید جمع نشوید و در کنار هم قرار نگیرید.

بسیاری از برنامه‌های زندگی ما بر مبنای این بوده که بهم نزدیک شویم؛ این ویروس به ما اعلام می‌کند که از هم باید فاصله بگیرید؛ می‌گوید پدر از پسر هم باید فاصله بگیرد؛ مادر از فرزند هم باید فاصله بگیرد؛ و یک همچون سبک زندگی در طول یک قرن گذشته سراغ نداریم.

یک چیزی در زمان حضرت موسی(ع) بود که وقتی آن طرف آمد و مشکلاتی با گوساله سامری ایجاد کرد،

گفت مجازات این است که هیچ کس نمی‌تواند به تو نزدیک شود، تو مشکلی پیدا کردی که هر کس به تو دست بزند گرفتار می‌شود.

بنابراین مهم این است که این ویروس سبک زندگی را عوض کرده و بهم ریخته و چیزی می‌گوید که معمول ما این بوده که به عکس او همدیگر را به آن دعوت می‌کردیم.

این یک مشکل خاص و ویژه‌ای است که ما هم با آن روبرو شدیم؛ البته ما از یک طرف مشکلات کمتری داریم، از یک طرف مشکلات بیشتری داریم. چون ما در حال تحریم هستیم نمی‌توانیم وام بگیریم، نمی‌توانیم معاملات و تجارت با دنیا با سهولت انجام بگیرد؛ نمی‌توانیم با بانک‌های مختلف دنیا در تماس باشیم.

همه شما می‌دانید که قبل از تحریم اخیر یعنی سال 97، چقدر اعتبار بانک‌ها آمده بود که پرداخت شود؛ یعنی بانک‌های بزرگ دنیا متعهد شده بودند که 10، 20، 30 میلیارد برای پروژه‌های مختلف اعتبار در اختیار ما بگذارند و اینها یک مرتبه قطع شد و وقتی ارتباط ما با بانک‌های دنیا قطع می‌شود، فشار اقتصادی وارد می‌شود؛ وقتی فشار بر صادرات و روابط بانکی ما وارد می‌شود، این مشکل بزرگ بود و در کنارش این مشکل هم افزوده شده است؛ خیلی جاهای دنیا یک مشکل، دو مشکل دارند و ما یک مشکل اضافه داریم.

البته با این بحث قیمت نفت و تحولات اقتصادی که الان شاهد هستیم همه کشورهای منطقه، آنهایی که صادرکننده نفت بودند با مشکلات بسیار زیادی مواجه شدند.

مشکلات‌شان گاهی به خود ما هم برمی‌گردد. یعنی اگر یک کشور همسایه که زندگی‌اش متصل به نفت است بخواهد واردات داشته باشد و خرید کند و اعتبار بدهد بر مبنای نفت است؛ وقتی نفت‌اش قطع و بسته می‌شود تقاضای او کم می‌شود و وقتی تقاضای او کم می‌شود روی تولید ما اثر می‌گذارد.

خود ما هم البته در کاهش قیمت نفت حالا یک مقدار کمتر از دیگران ضرر کردیم و ضرر می‌کنیم و مشکلات فراوانی الان رو در روی ما قرار گرفته است.

در مجموع آنچه همه دولت‌ها در این آزمایش بزرگ تاریخی در آن قرار گرفتند اینست که چگونه اقتصادشان را اداره و سلامت مردم خودشان را تضمین کنند؛ این یک آزمایش بزرگی است و ما هم مبتلا هستیم.

شما به راحتی می‌توانید مقایسه کنید خیلی برای‌تان سخت نیست؛ چهره‌هایی که در خدمت‌شان هستیم با بسیاری از بازرگانان و افرادی که در کشورهای دیگر هستند ارتباط دارند؛ می‌بینند چه سختی‌هایی وجود دارد؛ یعنی یک کشوری وقتی طرف به ویروس کرونا مبتلا و محتاج بستری در بیمارستان می شود؛ اینکه شبی هزار دلار و در کشوری 4 هزار دلار شارژ می‌شود، تا کشوری که اگر کسی مبتلا به ویروس کرونا شد مجانی درمان می‌شود، خیلی فاصله است.

بار سنگینی بر دوش دولت است و خداوند لطف کرد به ما که از اردیبهشت سال 93، دنبال طرح تحول سلامت رفتیم و شرایط خوبی که برای ما بوجود آورد ؛ این همه پزشک و متخصصینی که از مرکز در شهرستان‌ها و روستاها پراکنده شدند؛ مراکز بهداشتی بوجود آمد؛ حتی متخصصین ما به شهرستان‌ها رفتند که قبلاً به مرکز استان محتاج بودند؛ شرایطی که در نیروی انسانی بخش بهداشت و درمان و در تخت بیمارستانی بوجود آمد.

همین 2 روز پیش در یکی از این افتتاح‌ها، وزیر بهداشت اعلام کرد که تا پایان سال 8 هزار تخت جدید افتتاح می‌شود. این کار اندکی نیست، کار بسیار سنگین و بزرگی است.

از آن طرف تجهیزات درمانی، پزشکی؛  در تخت‌های مراقبت ویژه شرایطی است که می‌توانیم تأمین کنیم، یعنی بیمار، پشت بیمارستان در انتظار نمی‌ماند. این خیلی افتخار بزرگی برای کشور ما است.

حتی در برخی از کشورهای پیشرفته هم برای اینکه بیمار را جذب و درمان کنند یا در مراقبت‌های ویژه قرار دهند مشکلات فراوانی دارند؛ یا کاری که شرکت‌های دانش‌بنیان انجام دادند. شرکت‌های دانش‌بنیان ما در این ایام کارهای بسیار خوبی انجام دادند؛ البته قبل از این حوادث، شرکت‌های دانش بنیانی بودند که ونتیلاتور تولید می‌کردند ولی الان گسترش و افزایش داده و تقریباً نیاز ما را تأمین می‌کند؛ ممکن است این نیاز در روز 10 عدد باشد و این شرکت به ما 8 عدد بدهد؛ مثال می‌زنم وگرنه عددش این نیست.

اینکه خودمان الان می‌توانیم سی‌تی‌‌اسکن و ونتیلاتور را تولید کنیم، ماسک‌های N95 و مواد شوینده مورد نیاز را تولید و تأمین کنیم، کار خیلی عظیم و بزرگی است؛ این کار را شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی انجام داده؛ بخش دولتی فعال و بانک‌ها فعال شدند و همه به صحنه آمدند.

شما ممکن است بگویید اعتبار یا وام و تسهیلاتی که بانک می‌دهد به اندازه کافی نیست، اما بانک‌ها دست روی دست نگذاشتند. آمدند به صحنه و وارد شدند. اینکه در یک لحظه، در یک شب 17 هزار میلیارد تومان به حساب مردم واریز می‌شود و در هفته بعد بقیه اینها تا حدود 23، 24 هزار میلیارد تومان به حساب مردم واریز می‌شود.

24  هزار میلیارد تومان تقاضا ایجاد می‌شود، این برای کشور ما مهم است. ممکن است بعضی‌ها بگویند یک میلیون کم است؛ راست می‌گویند ، اما برای خیلی از خانواده‌ها، یک میلیون در این شرایط سخت مهم است؛ حالا توان ما این مقدار بوده است.

مردم می‌گویند دولت بیشتر بدهد و مگر دولت پول ندارد؛ دولت می‌تواند بیشتر بدهد، منتها به شرط اینکه محاسبه آثار و عواقب این را بکنیم، یعنی اگر نقدینگی را افزوده و بی‌پشتوانه کنیم، مشکلات دیگری را برای مردم درست می‌کند؛ آن را باید توجه کنیم.

بله کوتاه‌مدت می‌شود این کار را کرد و پول بیشتری را در اختیار مردم گذاشت، اما برای بلندمدت باید توجه کنیم که همه محاسبات را در این زمینه داشته باشیم.

در این حادثه‌ای که وارد شدیم؛ در این آزمایش و شرایطی که ورود پیدا کردیم که البته روزهایی بود برای مردم شاید سختی مضاعف بوجود آورد مانند ایام عیدنوروز و الان ایام ماه مبارک رمضان است و اینها هم در کنارش است.

هم مردم می‌بایست به میدان بیایند و هم دولت باید به میدان می‌آمد؛ هم می‌بایست کارآفرینان به میدان می‌آمدند، هم شرکت‌های دانش‌بنیان، بانک‌ها، نیروهای مسلح، نهادهای عمومی و همه به میدان می‌آمدند.

به نظر من در این زمینه، کشورمان  کشوری موفق بوده است؛ مردم مان مردم موفقی بودند؛ یعنی همه به صحنه آمدیم. دولت، بخش خصوصی، بخش عمومی غیردولتی، نیروهای مسلح، شرکت‌های دانش بنیان و از همه مهم‌تر کادر پزشکی و درمان ما به اندازه خودش؛ کادر پزشکی و درمانی واقعاً فداکاری کرد؛ الان تجهیزات بحمدالله به اندازه کافی به پرستار و پزشک‌مان می‌رسانیم، ولی روز اول اینطور نبود.

 روز اول برخی از این پرستارها و پزشک‌ها چون آمادگی صد در صدی برای همچون صحنه‌ای نبود، با خطر وارد صحنه شدند و ریسک کردند و سلامت و جان خودشان را فدا کردند.

امروز کار بزرگی انجام می‌دهند؛ این کار آسانی نیست؛ اینکه شما می‌بینید بخش بزرگی از افرادی که وارد بیمارستان می شوند الحمدالله به سلامت از بیمارستان خارج می‌شوند، کار عظیم و بزرگی است که انجام می‌گیرد؛ البته در تامین نیازمندی های بخش درمان و پزشکی ، بهداشتی، مواد ضدعفونی و نیازمندی‌های مردم، کار بزرگی در این 2، 3 ماه انجام گرفته است.

در دولت در نقطه‌ای بودیم که از ما خواسته شد نیازمندی‌های داخلی را می‌توانیم تأمین کنیم و مواد ضدعفونی و لوازم بهداشتی را می‌توانیم صادر کنیم و دولت به وزیر صمت این اجازه را داد که واحدهای تولیدی که مازاد تولید می‌کنند بتوانند صادر کنند.

این خیلی مهم است؛ از آن روز اولی که نیازمند بودیم و نیازمندی‌های فوری داشتیم تا امروز 2 ماه بیشتر نشده است؛ امروز در یک نقطه‌ای قرار گرفتیم که در برخی از اقلام حتی قدرت صادرات هم داریم؛ یک خرده کمک کنیم حتی در کیت‌های تشخیص هم در آینده ممکن است تمام نیازمندی‌های داخلی ما تأمین شود، قدرت صادرات هم داشته باشیم و این خیلی مهم است.

متن سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ماه مبارک رمضان؛ ماهی که همه ما به میهمانی خداوند دعوت شده ایم همین که باور داشته باشیم همه در این ماه میهمان خدا هستیم، این بالاترین امید و نشاط و روحیه برای همه ما است.

مشکلات در زندگی هست و پیش می‌آید؛ در آن آیه قرآن می‌گوید گاهی غم‌ها، حزن‌ها، اندوه‌ها از یک طرف نیست، از چند طرف است؛ این لحظه در زندگی خداوند می‌گوید وقتی همه مشکلات با هم جمع می‌شود، یک آزمایشی برای انسان‌ها است که از یک طرف آنچه از دست رفته موجب حزن و اندوه نشود و از آن طرف آن چیزی است که به ما اصابت کرده و وارد شده و مشکلی که دامن ما را فرا گرفته است.

امسال تقریباً چنین شرایطی داریم و از چند طرف بر ما فشار آمده است؛ کشوری که در این شرایط، بیماری کرونا در برابرش است و آثار این بیماری هم در کنار خودش است و همه اقتصاد دنیا را دچار مشکل کرده است؛ یعنی در این صد سالی که همه درس اقتصاد در دانشگاه‌ها خوانده بودند، یک واحدی به نام کرونا نداشتند که اگر روزی کرونا بیاید؛ ویروس ناشناخته چه بلایی سر جامعه، سر سلامت مردم و بر سر اقتصاد می‌آورد و چگونه می‌شود.

این را در این دهه‌های گذشته هیچ دانشمند و اقتصاددان و هیچ دانشمند علم پزشکی پیش‌بینی نکرده بود که ناگهان با یک موجود ریز و پنهانی به نام ویروس کرونا مواجه می‌شویم که همه چیز زندگی را تغییر می‌دهد.

الان شکایت‌هایی که داریم برای این است که این ویروس سبک زندگی را عوض کرده است؛ بسیاری از شغل‌ها، بر مبنای اجتماع بوده یعنی عده‌ای بیایند در یک جایی در یک مجموعه‌ای تفریحی و هنری، جمع شوند و فعالیت اقتصادی بر مبنای جمع شدن است و این ویروس درست به عکس می‌گوید جمع نشوید و در کنار هم قرار نگیرید.

بسیاری از برنامه‌های زندگی ما بر مبنای این بوده که بهم نزدیک شویم؛ این ویروس به ما اعلام می‌کند که از هم باید فاصله بگیرید؛ می‌گوید پدر از پسر هم باید فاصله بگیرد؛ مادر از فرزند هم باید فاصله بگیرد؛ و یک همچون سبک زندگی در طول یک قرن گذشته سراغ نداریم.

یک چیزی در زمان حضرت موسی(ع) بود که وقتی آن طرف آمد و مشکلاتی با گوساله سامری ایجاد کرد،

گفت مجازات این است که هیچ کس نمی‌تواند به تو نزدیک شود، تو مشکلی پیدا کردی که هر کس به تو دست بزند گرفتار می‌شود.

بنابراین مهم این است که این ویروس سبک زندگی را عوض کرده و بهم ریخته و چیزی می‌گوید که معمول ما این بوده که به عکس او همدیگر را به آن دعوت می‌کردیم.

این یک مشکل خاص و ویژه‌ای است که ما هم با آن روبرو شدیم؛ البته ما از یک طرف مشکلات کمتری داریم، از یک طرف مشکلات بیشتری داریم. چون ما در حال تحریم هستیم نمی‌توانیم وام بگیریم، نمی‌توانیم معاملات و تجارت با دنیا با سهولت انجام بگیرد؛ نمی‌توانیم با بانک‌های مختلف دنیا در تماس باشیم.

همه شما می‌دانید که قبل از تحریم اخیر یعنی سال 97، چقدر اعتبار بانک‌ها آمده بود که پرداخت شود؛ یعنی بانک‌های بزرگ دنیا متعهد شده بودند که 10، 20، 30 میلیارد برای پروژه‌های مختلف اعتبار در اختیار ما بگذارند و اینها یک مرتبه قطع شد و وقتی ارتباط ما با بانک‌های دنیا قطع می‌شود، فشار اقتصادی وارد می‌شود؛ وقتی فشار بر صادرات و روابط بانکی ما وارد می‌شود، این مشکل بزرگ بود و در کنارش این مشکل هم افزوده شده است؛ خیلی جاهای دنیا یک مشکل، دو مشکل دارند و ما یک مشکل اضافه داریم.

البته با این بحث قیمت نفت و تحولات اقتصادی که الان شاهد هستیم همه کشورهای منطقه، آنهایی که صادرکننده نفت بودند با مشکلات بسیار زیادی مواجه شدند.

مشکلات‌شان گاهی به خود ما هم برمی‌گردد. یعنی اگر یک کشور همسایه که زندگی‌اش متصل به نفت است بخواهد واردات داشته باشد و خرید کند و اعتبار بدهد بر مبنای نفت است؛ وقتی نفت‌اش قطع و بسته می‌شود تقاضای او کم می‌شود و وقتی تقاضای او کم می‌شود روی تولید ما اثر می‌گذارد.

خود ما هم البته در کاهش قیمت نفت حالا یک مقدار کمتر از دیگران ضرر کردیم و ضرر می‌کنیم و مشکلات فراوانی الان رو در روی ما قرار گرفته است.

در مجموع آنچه همه دولت‌ها در این آزمایش بزرگ تاریخی در آن قرار گرفتند اینست که چگونه اقتصادشان را اداره و سلامت مردم خودشان را تضمین کنند؛ این یک آزمایش بزرگی است و ما هم مبتلا هستیم.

شما به راحتی می‌توانید مقایسه کنید خیلی برای‌تان سخت نیست؛ چهره‌هایی که در خدمت‌شان هستیم با بسیاری از بازرگانان و افرادی که در کشورهای دیگر هستند ارتباط دارند؛ می‌بینند چه سختی‌هایی وجود دارد؛ یعنی یک کشوری وقتی طرف به ویروس کرونا مبتلا و محتاج بستری در بیمارستان می شود؛ اینکه شبی هزار دلار و در کشوری 4 هزار دلار شارژ می‌شود، تا کشوری که اگر کسی مبتلا به ویروس کرونا شد مجانی درمان می‌شود، خیلی فاصله است.

بار سنگینی بر دوش دولت است و خداوند لطف کرد به ما که از اردیبهشت سال 93، دنبال طرح تحول سلامت رفتیم و شرایط خوبی که برای ما بوجود آورد ؛ این همه پزشک و متخصصینی که از مرکز در شهرستان‌ها و روستاها پراکنده شدند؛ مراکز بهداشتی بوجود آمد؛ حتی متخصصین ما به شهرستان‌ها رفتند که قبلاً به مرکز استان محتاج بودند؛ شرایطی که در نیروی انسانی بخش بهداشت و درمان و در تخت بیمارستانی بوجود آمد.

همین 2 روز پیش در یکی از این افتتاح‌ها، وزیر بهداشت اعلام کرد که تا پایان سال 8 هزار تخت جدید افتتاح می‌شود. این کار اندکی نیست، کار بسیار سنگین و بزرگی است.

از آن طرف تجهیزات درمانی، پزشکی؛  در تخت‌های مراقبت ویژه شرایطی است که می‌توانیم تأمین کنیم، یعنی بیمار، پشت بیمارستان در انتظار نمی‌ماند. این خیلی افتخار بزرگی برای کشور ما است.

حتی در برخی از کشورهای پیشرفته هم برای اینکه بیمار را جذب و درمان کنند یا در مراقبت‌های ویژه قرار دهند مشکلات فراوانی دارند؛ یا کاری که شرکت‌های دانش‌بنیان انجام دادند. شرکت‌های دانش‌بنیان ما در این ایام کارهای بسیار خوبی انجام دادند؛ البته قبل از این حوادث، شرکت‌های دانش بنیانی بودند که ونتیلاتور تولید می‌کردند ولی الان گسترش و افزایش داده و تقریباً نیاز ما را تأمین می‌کند؛ ممکن است این نیاز در روز 10 عدد باشد و این شرکت به ما 8 عدد بدهد؛ مثال می‌زنم وگرنه عددش این نیست.

اینکه خودمان الان می‌توانیم سی‌تی‌‌اسکن و ونتیلاتور را تولید کنیم، ماسک‌های N95 و مواد شوینده مورد نیاز را تولید و تأمین کنیم، کار خیلی عظیم و بزرگی است؛ این کار را شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی انجام داده؛ بخش دولتی فعال و بانک‌ها فعال شدند و همه به صحنه آمدند.

شما ممکن است بگویید اعتبار یا وام و تسهیلاتی که بانک می‌دهد به اندازه کافی نیست، اما بانک‌ها دست روی دست نگذاشتند. آمدند به صحنه و وارد شدند. اینکه در یک لحظه، در یک شب 17 هزار میلیارد تومان به حساب مردم واریز می‌شود و در هفته بعد بقیه اینها تا حدود 23، 24 هزار میلیارد تومان به حساب مردم واریز می‌شود.

24  هزار میلیارد تومان تقاضا ایجاد می‌شود، این برای کشور ما مهم است. ممکن است بعضی‌ها بگویند یک میلیون کم است؛ راست می‌گویند ، اما برای خیلی از خانواده‌ها، یک میلیون در این شرایط سخت مهم است؛ حالا توان ما این مقدار بوده است.

مردم می‌گویند دولت بیشتر بدهد و مگر دولت پول ندارد؛ دولت می‌تواند بیشتر بدهد، منتها به شرط اینکه محاسبه آثار و عواقب این را بکنیم، یعنی اگر نقدینگی را افزوده و بی‌پشتوانه کنیم، مشکلات دیگری را برای مردم درست می‌کند؛ آن را باید توجه کنیم.

بله کوتاه‌مدت می‌شود این کار را کرد و پول بیشتری را در اختیار مردم گذاشت، اما برای بلندمدت باید توجه کنیم که همه محاسبات را در این زمینه داشته باشیم.

در این حادثه‌ای که وارد شدیم؛ در این آزمایش و شرایطی که ورود پیدا کردیم که البته روزهایی بود برای مردم شاید سختی مضاعف بوجود آورد مانند ایام عیدنوروز و الان ایام ماه مبارک رمضان است و اینها هم در کنارش است.

هم مردم می‌بایست به میدان بیایند و هم دولت باید به میدان می‌آمد؛ هم می‌بایست کارآفرینان به میدان می‌آمدند، هم شرکت‌های دانش‌بنیان، بانک‌ها، نیروهای مسلح، نهادهای عمومی و همه به میدان می‌آمدند.

به نظر من در این زمینه، کشورمان  کشوری موفق بوده است؛ مردم مان مردم موفقی بودند؛ یعنی همه به صحنه آمدیم. دولت، بخش خصوصی، بخش عمومی غیردولتی، نیروهای مسلح، شرکت‌های دانش بنیان و از همه مهم‌تر کادر پزشکی و درمان ما به اندازه خودش؛ کادر پزشکی و درمانی واقعاً فداکاری کرد؛ الان تجهیزات بحمدالله به اندازه کافی به پرستار و پزشک‌مان می‌رسانیم، ولی روز اول اینطور نبود.

 روز اول برخی از این پرستارها و پزشک‌ها چون آمادگی صد در صدی برای همچون صحنه‌ای نبود، با خطر وارد صحنه شدند و ریسک کردند و سلامت و جان خودشان را فدا کردند.

امروز کار بزرگی انجام می‌دهند؛ این کار آسانی نیست؛ اینکه شما می‌بینید بخش بزرگی از افرادی که وارد بیمارستان می شوند الحمدالله به سلامت از بیمارستان خارج می‌شوند، کار عظیم و بزرگی است که انجام می‌گیرد؛ البته در تامین نیازمندی های بخش درمان و پزشکی ، بهداشتی، مواد ضدعفونی و نیازمندی‌های مردم، کار بزرگی در این 2، 3 ماه انجام گرفته است.

در دولت در نقطه‌ای بودیم که از ما خواسته شد نیازمندی‌های داخلی را می‌توانیم تأمین کنیم و مواد ضدعفونی و لوازم بهداشتی را می‌توانیم صادر کنیم و دولت به وزیر صمت این اجازه را داد که واحدهای تولیدی که مازاد تولید می‌کنند بتوانند صادر کنند.

این خیلی مهم است؛ از آن روز اولی که نیازمند بودیم و نیازمندی‌های فوری داشتیم تا امروز 2 ماه بیشتر نشده است؛ امروز در یک نقطه‌ای قرار گرفتیم که در برخی از اقلام حتی قدرت صادرات هم داریم؛ یک خرده کمک کنیم حتی در کیت‌های تشخیص هم در آینده ممکن است تمام نیازمندی‌های داخلی ما تأمین شود، قدرت صادرات هم داشته باشیم و این خیلی مهم است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند