کدخبر: ۳۳۴۸۳۵ لینک کوتاه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر داد:

احتمال شروع موج دوم کرونا ظرف ۱۰ روز آینده

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با هشدار نسبت به احتمال شروع موج دوم کرونا ظرف ۱۰ روز آینده گفت: راه جلوگیری از شیوع مجدد بیماری کرونا، کنترل بیشتر بر رفتارهای مردم در سطح شهر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، دکتر طاهره چنگیز با بیان اینکه در پی شیوع کرونا، هزینه بیمارستان‌ها حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است، افزود: راه جلوگیری از شیوع مجدد بیماری، کنترل بیشتر بر رفتارهای مردم در سطح شهر است.

وی شیب شیوع ویروس کرونا را در حال حاضر تقریبا رو به پایین عنوان و اظهار کرد: طی هفته های گذشته، تعداد نمونه های مثبت از حدود ۴۰ درصد به حدود ۲۰ درصد و کمتر کاهش یافته است که به علت افزایش تعداد نمونه ها و کاهش فرم فعال بیماری است.

چنگیز ادامه داد: در حال حاضر ورود بیماران به بیمارستان ها بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ نفر با مقداری نوسان در حال حرکت است، درحالی این تعداد در هفته های گذشته رقمی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر بود و حتی در دوره ای بیش از ۲۰۰ بیمار نیز داشتیم.

پذیرش مبتلایان به کرونا تنها در بیمارستان های مرجع

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه بیمارستان های محیطی استان اصفهان پاک می شوند، خاطرنشان کرد: بیماران تشخیص داده یا موارد مشکوک بیماری را تنها در بیمارستان مرجع پذیرش می کنیم تا بیمارستان های محیطی به حالت عادی خود بازگردند.

چنگیز شیوع کرونا را تجربه جدیدی برای کل کشور و دانشگاه علوم پزشکی عنوان و اظهار کرد: پیش از این، تجربه همه گیری های دیگری مانند تب کریمه کنگو و حتی آنفلوآنزا فصلی را داشتیم، اما بیماری با این شدت، گستردگی و سرایت در ۵۰ سال اخیر سابقه نداشته است.

به گفته وی به دلیل راه انتقال این بیماری، مداخلات متعددی نیاز بود تا انتقال به حداقل برسد و در این راستا تمام تلاش خود را به کار گرفتیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: بهتر از این نیز می توانستیم عمل کنیم که بعد از گذر از این شرایط تحلیل و بررسی می شود؛ با این حال در کل اقدامات انجام شده از جمله همگرایی و همراهی تمام ارگان ها برای حل مساله انجام شد و قابل تقدیر است؛ باید از مدیریت شهری در زمینه مقابله با کرونا تشکر کرد چرا که بسیار خوب در میدان حاضر شد.

چنگیز در خصوص ارائه گزارش از وضعیت هزینه هدایای دریافتی، تصریح کرد: بیماری کووید۱۹ هزینه بسیار زیادی برای ارائه دهندگان خدمت و دانشگاه علوم پزشکی ایجاد کرده و هنوز هم منابع کافی برای تامین هزینه‌ها ایجاد نشده است؛ از همان روزهای اول شیوع کرونا، شورای اسلامی شهر اصفهان قول مساعدت و همکاری خود را اعلام کرد.

تاکنون 40 میلیارد برای تجهیزات حفاظتی هزینه شده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: جمعاً ۲۸ میلیارد تومان کمک از منابع حقیقی و حقوقی جذب کرده ایم، درحالی که تنها اقلام حفاظتی شامل ماسک، گان، شیلد، عینک و ... به دلیل تهیه با وسعت انبوه، در استان هفته ای ۵ میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.

چنگیز گفت: در این مدت که حدود ۸ هفته از شیوع کرونا می گذرد، تنها برای تجهیزات حفاظتی ۴۰ میلیارد تومان هزینه و تمام بودجه برای خرید اقلام حفاظتی صرف شده است و هنوز نیمی از هزینه ها را بدهکار هستیم.

وی تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کماکان نیازمند همراهی مادی و معنوی است. در خصوص همراهی معنوی، نیازمند کمک همه قبل از مواجهه با پیک دوم بیماری هستیم. ضرورت محدودیت به ورود فضاهای عمومی و به طور مشخص پارک ها وجود دارد. متاسفانه با باز شدن پارک ها و فضاهای سبز رفتارهای مخاطره آمیز در اصفهان به شدت زیاد شده که شایع ترین و بارزترین آن استفاده از قلیان های مشترک در پارک هاست.

به گفته چنگیز در حال حاضر، افراد بسیاری در حال درست کردن و مصرف قلیان هستند و این موضوع به شدت ما را نگران کرده است.

احتمال شروع موج دوم کرونا ظرف 10 روز آینده

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از احتمال شروع موج دوم بیماری خبر داد و گفت: ۱۰ تا ۱۲ روز آینده ممکن است شاهد موج دوم بیماری باشیم و در این راستا هر کمکی که می تواند عاملی برای کاهش رفتارهای پرخطر شهروندان باشد، نیاز است تا شهر را از این بلا بیشتر مصون نگه داریم.

تولید روزانه 500 هزار ماسک سه لایه در اصفهان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تا پیش از شیوع کرونا، اصفهان یکی از استان های تولیدکننده اصلی منسوجات بهداشتی و پزشکی، لباس های یکبار مصرف و همچنین باند و گاز بود، خاطرنشان کرد: قبلاً تولید ۶۰ هزار عدد ماسک سه لایه در روز داشتیم که اکنون به ۵۰۰ هزار عدد در روز رسیده است.

چنگیز افزود: از اوایل اسفند در کشور اعلام شد که حداقل روزی ۵ میلیون عدد ماسک نیاز است، در این شرایط اصفهان که تولیدکننده اصلی بود حتی نیاز خود را نمی توانست تامین کند. هنوز هم نیاز به اندازه اشباع برای مراکز بهداشتی درمانی نرسیده به همین دلیل در ستاد استانی مصوب شد که ماسک سه لایه تنها در سیستم بهداشتی درمانی توزیع شود و تخصیصی برای داروخانه درنظر گرفته نشود.

وی اضافه کرد: همچنین دستکش لاتکس در بازار موجود نیست و دلیل آن این است که هرقدر در بازار عمومی تزریق شود، فشار به بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی وارد می شود. توزیع الکل نیز همچنان محدود است که به خاطر تقلب هایی که در تولید این محصول می شود، الکل را به صورت ژل که ماندگاری بهتری دارد و احتمال تقلب در تولید آن کمتر است، تبدیل می کنیم.

توزیع نشدن الکل و دستکش لاتکس در بازار عمومی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد نحوه انتخاب بیمارستان ها گفت:ابتدای کار وضعیت شهرهای قم و گیلان را دیدیم، اما تخمین درستی نداشتیم که چه مقدار بیمارستان ها درگیر خواهند شد و بر اساس پروتکل ستاد درمان دانشگاه، مقرر شد هر شهرستان بیماران مبتلا به کرونا را خودش نگه دارد و همه را به مرکز استان وارد نکنیم.

وی افزود: در شهر اصفهان مرحله به مرحله پیش رفتیم، نمی توانستیم ابتدای کار مرکز الزهرا(س) را با ۶۰۰ تختخواب درگیر کرونا کنیم. بهتر بود بیمارستانی انتخاب شود که در این خصوص قابل مدیریت باشد. در نتیجه بیمارستان عیسی بن مریم(ع) با ۱۲۷ تخت و بیمارستان خورشید نیز به عنوان معین برای این امر درنظر گرفته شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: در مرحله دوم بیمارستان امین و غرضی و مرحله سوم بیمارستان الزهرا(س) برای بستری بیماران مبتلا به کرونا درنظر گرفته شدند. البته درصورتی که اپیدمی خیلی وسیع می شد شاید به بیمارستان شریعتی هم نیاز پیدا می کردیم که چنین نشد.

تجمع شیوع کرونا در اطراف بیمارستان های مرجع صحت ندارد

دکتر چنگیز گفت: اکنون نقشه بیماران کرونا مثبت را داریم و اصلا در اطراف بیمارستان های عیسی بن مریم(ع) و خورشید تجمع و شیوع بیشتر وجود ندارد؛ بنابراین تصور غلطی است که چون بیمارستان در مرکز شهر بوده باعث سرایت بیماری می شود.

وی افزود: قرار بود بیمارستان های خصوصی و خیریه نیز ۱۰۰ تخت به این موضوع اختصاص دهند که جایابی و تجهیز شد، اما خوشبختانه نیازی پیدا نکردیم. باتوجه به ذهنیتی که از چین داشتیم باوجود اینکه پیش بینی می کردیم نیازی به بردن بیمار به نقاهتگاه نداریم، نقاهتگاه راه اندازی شد و یک ماه نیز فعال بود، اما در ارزیابی مجدد دریافتیم که از نظر ایمنی و نوع خدمت قابل قبول نیست و قرار شد بیماران تا انتهای مراحل درمان و مراقبت، در بیمارستان باشند.

رییس دانشگاه با تاکید براینکه نقاهتگاه کارآمد نبود یادآورشد: برای تخلیه فاضلاب مشکل وجود داشت، درحالی که در بیمارستان ها چنین مشکلی وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص هزینه های درمان بیماری کویید 19 گفت: ابتدا گفته شد هزینه درمان صد در صد رایگان می باشد، بعد مقرر شد بیمه پرداخت کند، در مرحله بعد گفتند بیمار روی تخت بیمه می شود و اگر هزینه نداشت فرانشیز می شود؛ در کل عملکرد چندگانه بود.

چنگیز در ارتباط با اطلاع رسانی دیرهنگام اظهار کرد: کیت تشخیص عملا دیر تولید شد و قاعدتا تشخیص زودتر از رسیدن کیت ممکن نبود. در اصفهان هفته اول اسفند اولین مورد را داشتیم و اطلاع رسانی انجام شد.ابتدا نمونه گیری با تعداد کم صورت می گرفت و معیارهای ابتدایی اشتباه بود.

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کمک مازاد دریافت نکرد

رییس دانشگاهگفت: به خاطر برخی ملاحظات نه در استان و نه کشور، استفاده از فرصت عید برای یک ماه قرنطینه کامل مردم محقق نشد. اگر قبل از عید قرنطینه صورت می گرفت نوع الگو تغییر می کرد، اما خوشبختانه هیچ زمانی منحنی شیوع در اصفهان به حالت تیز درنیامد و به صورت ملایم افزایش یافت؛ بیمارستان ها سرریز نشدند و حتی نیاز به بیمارستان جدید نداشتیم و بیماری پشت نوبت آی سی یو نماند که اینها یکی از عوامل کاهش مرگ و میر بود. در دوره ای که بیماران زیاد شدند، از آی سی یو الزهرا(س) استفاده کردیم که کسی پشت آی سی یو نماند.

وی در مورد خستگی پرسنل در استان اصفهان گفت: در این موضوع کمتر دچار مشکل بودیم و پرسنل ما کمبود تجهیزات را اصلا تجربه نکردند؛ کمک های دولت تا هفته پیش به وزارت بهداشت نرسیده بود و ما از کمک های کرونایی دولت قبل عید ۵۰ میلیارد تومان گرفتیم که بابت بدهی های پرسنلی هزینه شد.

چنگیز تاکید کرد: دانشگاه های علوم پزشکی شهرهای دیگر کمک های خیلی بیشتری نسبت به علوم پزشکی اصفهان گرفتند.

رئیس دانشگاه با بیان اینکه ۵۰ درصد درآمدهای بیمارستان ها کم شده است، تصریح کرد: ۴۰ درصد حقوق بگیران باید از درآمد دانشگاه تامین شود.

وی در خصوص آخرین وضعیت کرونا در اصفهان گفت: بدون احتساب کاشان، تاکنون تعداد کل بستری شدگان ۱۲ هزار نفر بوده که تعداد ۷۰۰ فوتی از موارد مشکوک و مبتلا در ۲۲ شهرستان تحت پوشش ثبت شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید براینکه قرنطینه بیش از این امکان پذیر نیست، توصیه کرد: به مردم باید یاد دهیم که با کرونا زندگی کنند. مباحثی مثل الزامی شدن ماسک و تغییر عادت های غلط مطرح است که امیدواریم تا رسیدن به واکسن ویروس موثر باشد.

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند