کدخبر: ۳۳۴۹۷۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
گام جدید اصلاحی عربستان؛ ممنوعیت اعدام برای ارتکاب جرایم زیر سن 18 سال

گام جدید اصلاحی عربستان؛ ممنوعیت اعدام برای ارتکاب جرایم زیر سن ۱۸ سال

اقتصادنیوز: دولت عربستان سعودی گفته است که دیگر مجازات اعدام را برای افرادی که در زیر سن قانونی مرتکب جرم شده باشند، صادر نمی‌شود.

به گزارش اقتصادنیوزبه نقل از یورونیوز، این تصمیم از سوی ملک سلمان، پادشاه عربستان اتخاذ شده است.؛ دو روز پیش از این نیز مجازات شلاق در این کشور محافظه‌کار لغو شد.

در بیانیه‌ای که روز یکشنبه 7 فروردین از سوی کمیسیون حقوق بشر عربستان منتشر شد، آمده است بر اساس این حکم سلطنتی، از این به بعد برای مجازات‌هایی که توسط افراد زیر سن قانونی انجام می‌شود، مجازات حداکثر ۱۰ سال حبس در بازداشتگاه‌های نوجوانان صادر خواهد شد.

عربستان سعودی؛ ممنوعیت اعدام برای ارتکاب جرم زیر سن 18 سال

با این وجود در این فرمان تاکید شده که احکام پرونده‌های مرتبط با تروریسمِ افراد زیر سن قانونی متفاوت خواهد بود.

عواد العواد، رئیس این کمیسیون دولتی اعلام کرد: «این فرمان به ما کمک می‌کند تا قانون مجازات مدرن‌تری داشته باشیم و نشان دهندۀ تعهد این پادشاهی برای انجام اصلاحات اساسی است.»

اگرچه در این بیانیه تاریخ اجرایی شدن این فرمان مشخص نشده اما انتظار می‌رود با صدور آن، مجازات اعدامی که برای دست‌کم شش مرد شیعۀ این کشور که در زمانی که کمتر از ۱۸ سال داشتند محکوم به اعدام شده بودند، لغو شود.

یکی از این محکومین علی النمر، جوان سعودی است که در زمانی که تنها ۱۷ سال داشت به دلیل شرکت در اعتراضات ضددولتی دستگیر و محاکمه شد. در این کشور محافظه‌کار شرکت در اعترضات ضددولتی و نافرمانی از حکومت جزو فعالیت‌های مرتبط با تروریسم تعریف شده است.

مجازات اعدام کودکان تا کنون در حالی در این کشور اجرا می‌شد که عربستان عضو کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل بود و بر اساس این کنوانسون، مجازات اعدام نباید برای جرائمی که توسط افراد زیر سن قانونی انجام شده صادر شود.

بنا بر اعلام عفو بین‌الملل تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۸۴ نفر در پادشاهی سعودی اعدام شده‌اند که دست‌کم یکی از آنها در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته است. عبدالکریم الهواج در زمان دستگیری تنها ۱۶ سال سن داشت و به دلیل شرکت در اعتراضات در مناطق شیعه‌نشین، محکوم به اعدام شد.

عربستان مجازات شلاق را لغو کرد

قبل از این هم خبرهایی درباره لغو شلاق در عربستان سعودی منتشر شده بود. بر اساس مدارکی که خبرگزاری فرانسه منتشر کرده از قضات خواسته شده است تا به جای شلاق، مجازات‌های دیگری از جمله زندان و جریمه برای محکومان در نظر گرفته شود. تاریخ این مدارک مشخص نیست اما به نظر می‌رسد در ماه آوریل تنظیم شده باشند.

در این مدارک همچنین آمده است که این تصمیم به منظور «اصلاح مقررات و تطابق آنها با موازین حقوق بشری، تحت نظر محمد بن سلمان» اتخاذ شده است.

این خبر تنها یک روز پس از مرگ عبدالله الحمید، یکی از سرشناس‌ترین فعالان حقوق بشر در عربستان اعلام می‌شود. وی که به اتهام «تحریک به آشوب» به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان منتقل شد و همانجا در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

عربستان همواره مخالفان خود را به مجازات‌های سنگین محکوم می‌کند. از جمله می‌توان به رائف بدوی، وبلاگ‌نویس و فعال مدنی اشاره کرد که به اتهام «توهین به اسلام» در سال ۲۰۱۴ به هزار ضربه شلاق و ۱۰ سال حبس محکوم شد. وی در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه حقوق بشر ساخاروف اروپا شد.

اجرای مجازات‌های شدید و بدنی در عربستان از جمله تعداد بالای اعدام، قطع دست و شلاق همواره مورد انتقاد گروه‌های و سازمان‌های حقوق بشری قرار گرفته است.

با وجود لغو مجازات شلاق به نظر نمی‌رسد حکومت محافظه‌کار مذهبی سعودی به‌زودی در اجرای سایر مجازات‌های بدنی یا مجازات اعدام تجدیدنظر اساسی کند.

پیش از این سازمان عفو بین الملل در گزارش خود از وضعیت اعدام در جهان به شدت از عملکرد عربستان انتقاد کرده بود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند