انتقادها از عملکرد جانسون در مقابله با کرونا در ماجرای برخورد با مشاورش

کدخبر: 339138
اقتصادنیوز :تصمیم نخست‌وزیر انگلیس به پشتیبانی از مشاور ویژه‌اش در رابطه با اتهام نادیده گرفتن مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه، سبب نگرانی از تضعیف پیام و خواست دولت در مقابله با شیوع ویروس کرونا شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، شماری از نمایندگان محافظه‌کار پارلمان از دومینیک کامینگز، مشاور ویژه جانسون، خواسته‌اند با استعفایش اعتماد عمومی به تدابیر آتی دولت را تضمین کند. این خواسته همزمان با برنامه‌هایی است که قرار است برای لغو محدودیت‌ها در هیأت دولت انگلیس به بحث و بررسی گذاشته شود.

گاوین ویلیامسون، وزیر آموزش گفت، دومینیک کامینگز هرگز قانون یا مقرراتی را زیر پا نگذاشته است. از همه انتظار می‌رود که از قانون پیروی کنند. این چیزی است که نخست‌وزیر انتظار دارد و این تضمینی است که به او داده شده است.

بی‌بی‌سی گزارش داد، اگر تصمیم بوریس جانسون برای شرکت در نشست خبری یکشنبه تلاشی به دست خود برای پایان دادن به رفتار دومینیک کامینگز در دوران قرنطینه بود، این تلاش ناکام بوده است. بی‌تردید این تلاشی برای ارائه تمام اطلاعات به مردم نبود. در عوض، نخست‌وزیر از پاسخ به پرسش‌هایی سر باز زد که درباره جزئیات ملاقات یا ملاقات‌های مشاورش در شمال شرقی انگلیس بود، هنگامی که تیمش بارها و بارها به مردم می‌گفتند در خانه بمانید.

نخست‌وزیر انگلیس روز یکشنبه از مشاور ارشدش دومینیک کامینگز حمایت کرد. کامینگز بعد از این که مشخص شد بر خلاف مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه صدها کیلومتر رانندگی کرده و به شمال شرقی انگلیس رفته، با فشار روزافرونی برای استعفا روبرو شده است.

جانسون گفت او «چاره‌ای» جز این سفر نداشته و کارش «قانونی» و در حمایت از خانواده‌اش بوده است. وی افزود: او از هر نظر مسئولانه و قانونی و سالم عمل کرده است.

هم دولت و هم کامینگز روز شنبه گفته بودند او «قانونی و مسئولانه» عمل کرده اما منتقدان می‌گویند کامینگز در حالی به این سفر ٢٦٠ مایلی (بیش از ٤٠٠ کیلومتر) از لندن به دورهام رفته که همسرش علائم کرونا داشته است.

جانسون در پاسخ در واکنش به دو روزنامه انگلیسی که نوشته بودند کامینگز در دوران قرنطینه یک بار دیگر هم با خودرو سفر کرده، گفت، بعضی از ادعاهای رسانه‌ها کذب است.

حزب کارگر خواستار تحقیق فوری در این باره شده است. کی‌یر استارمر رهبر حزب کارگر حزب مخالف گفت، اینکه جانسون مشاورش را برکنار نکرده، توهینی به مردم انگلیس است که مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه را رعایت کرده‌اند.

حزب ملی اسکاتلند هم خواستار کناره‌گیری کامینگز و تحقیق درباره این موضوع شده است.

دفتر نخست‌وزیری درباره سفر کامینگز گفته بود، او می‌خواست مطمئن شود اگر نشانه‌های بیماری را دارد، کسی باشد که از فرزندش مراقبت کند و برای این کار نیاز به حمایت خانواده‌اش داشت.

اما استیو وایت، افسر پلیس در دورهام گفت باتوجه به دستورالعمل دولت، سفر کامینگز «کار بسیار نابخردانه‌ای» بوده است.

در اطلاعیه‌ دفتر نخست‌وزیری آمده بود: به این دلیل که همسرش دچار عفونت مشکوک به کرونا شده بود و خیلی محتمل بود که خود او بدحال شود، برای دومینیک کامینگز مهم بود سلامتی دختر خردسالش را تضمین کند.

اخبار تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید