کدخبر: ۳۴۴۹۲۱ لینک کوتاه

پیشنهاد یک مدیر بهداشتی :‌ ختم آنلاین برگزار کنید

اقتصادنیوز:‌رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با تأکید بر استفاده خانواده‌های متوفی از امکانات و ارتباطات مجازی در قالب صوتی و تصویری با اقوام و آشنایان به صورت روزانه، گفت: نوشتن افکار و احساسات مختلف در مورد فرد از دست رفته و خاطرات او در کنار تمرین‌های آرام‌سازی در تسهیل روند سوگواری کمک کننده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین ، فرزین رضاعی در برنامه پزشک شما که از شبکه استانی سیمای کردستان پخش شد به باید و نبایدها و مراسم سوگواری در خانواده‌هایی که بستگان خود را به دلیل بیماری کرونا از دست داده‌اند و نمی‌توانند برای متوفی خود مراسم مرسوم برگزار کنند اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در ایام شیوع کرونا خانواده‌های داغدار محدودیت‌هایی از جمله ترس از انتشار ویروس به علت تجمع افراد دارند که سبب محدودیت‌ در فرایند تدفین و خداحافظی با فرد از دست رفته می‌شود، افزود: از آنجایی که هیجانات دردناک باید توسط روان انسان حل و فصل شود در صورتی که شرایط هضم این هیجانات فراهم نباشد زمینه برای سوگ پیچیده یا ابراز نشده فراهم خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه اصل فاصله گذاری فیزیکی که امروز به اشتباه با عنوان فاصله گذاری اجتماعی از آن یاد می‌شود امکان برگزاری مراسم سوگواری معمول و جمع شدن افراد دوستان و نزدیکان را از بین برده است ادامه داد: در شرایط فعلی مابا سوگوارانی مواجه‌هستیم که هنوز واقعیت از دست دادن عزیزانشان را نپذیرفته‌اند و فرصت رویارویی با احساسات خود را کسب نکرده‌اند، علاوه بر پذیرش سخت مرگ ناگهانی عزیزان عدم برگزاری مراسم سوگواری سرکوب احساسات را به همراه دارد.

رضاعی مهیا کردن شرایطی برای حمایت‌های روانی، اجتماعی و دوستانه از خانواده متوفی به صورت آنلاین توسط کانال‌های مجازی را مهم عنوان کرد و گفت: برگزاری آداب سوگ حتی به صورت مجازی، شوک از دست دادن عزیزان را کاهش می‌دهد چراکه در مراسم سوگواری افراد سوگوار از حمایت عاطفی نزدیکان خود برخوردار می‌شوند. وی با تأکید بر استفاده خانواده‌های متوفی از امکانات و ارتباطات مجازی در قالب صوتی و تصویری با اقوام و آشنایان به صورت روزانه، گفت: نوشتن افکار و احساسات مختلف در مورد فرد از دست رفته و خاطرات او در کنار تمرین‌های آرام‌سازی در تسهیل روند سوگواری کمک کننده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان برقراری تماس تلفنی و تصویری آنلاین جهت تسلیت گفتن به خانواده‌های داغدار که نمی‌توان در این شرایط حضوری کنارشان بود را امری مهم در تسلی خاطر این عزیزان عنوان کرد و افزود: اگر کسی از دوستان و بستگان ما عزیزی از دست داده نه به صورت حضوری بلکه از طریق تلفن و فضای مجازی این امکان مهیا می‌شود که برای ابراز همدردی حضور داشته باشید. رضاعی با بیان اینکه سوگ فرایندی جهان شمول انسانی است که در آن شوک، خشم، احساس اندوه و حسرت است که باید یکی یکی طی شود افزود: ابراز احساسات را سرکوب نکنید گاهی باید بپذیریم که در مسیر دردناک کنار بستگان و شخصی که بستگانش را از دست داده، هستیم.

وی با بیان اینکه تجربه سوگ در هر انسانی طیف رنگین کمانی ویژه‌ خود را دارد تاکید کرد: در سوگواری احساسات افراد متفاوت است و نمی‌توان آن را باهم مقایسه کرد.  رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه اطرافیان نباید مانع از گریه کردن فرد سوگوار شوند، افزود: باید فرایند سوگواری را برای فرد سوگوار تسهیل کنیم تا سوگواری کامل انجام شود، زیرا در صورت انجام نشدن برون‌ریزی احساسات منفی، فرد از نظر جسمانی و روانی دچار مشکل می‌شود.

رضاعی نصیحت کردن فرد سوگوار را ناکارآمد دانست و اضافه کرد: جملاتی مانند «همه ما یک روز می‌میریم» مانع از برون‌ریزی عواطف و احساسات منفی می‌شود در مقابل فرد سوگوار همدلی بهتر از هم‌دردی است، زیرا هم‌دردی کلامی است، اما هم‌دلی تنظیم احساسات ما با طرف مقابل است و در هم‌دلی‌ها برون‌ریزی احساسات راحت‌تر اتفاق می‌افتد.

وی، فضای مجازی را فرصتی برای سوگواری در ایام کرونا دانست و ادامه داد: تشکیل گروهی از خویشاوندان و بارگذاری عکس‌ها و فیلم‌ها و خاطره‌گویی و حتی برقراری تماس تصویری به فرد سوگوار کمک می‌کند تا بازمانده از سوگ نباشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به فرایند سوگواری اذعان کرد: از مراسم خاکسپاری می‌توان عکس و فیلم گرفت ولی در شبکه‌های مجازی فیلم خاکسپاری و مراسم خصوصی سوگواری بستگان را پخش نکنید چراکه به هیچ وجه این حریم نباید شکسته شود و به شدت برای خانواده داغدار آسیب‌زا است. رضاعی با بیان اینکه به هر شیوه‌ای که سنت خانوادگی اجازه می‌دهد به صورت آنلاین مراسم عزاداری برگزار شود و این جزو الزامات سوگ است افزود: بهترین کار در مواجهه با سوگ در این ایام این است که به فردسوگوار و اطرافیانش. اجازه داد تا سوگ را آنگونه که احساس می‌کنند، بپذیرند و قبول کنیم که احساس غم، خشم، دلتنگی یا فقدان شدید داشته باشند. 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند