رئیس فراکسیون صادقون در پارلمان عراق تشریح کرد؛

حمله به مقر نیروهای حشدالشعبی +جزئیات

کدخبر: 345929
اقتصادنیوز؛ «عدنان فیحان» رئیس فراکسیون صادقون در پارلمان عراق جزئیاتی از حوادث مربوط به عملیات امنیتی اخیر علیه یک مقر امنیتی وابسته به نیروهای حشد شعبی عراق و دستگیری افرادی در آن را فاش کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شفقنا، فیحان در گفتگو با خبرگزاری الفرات با اشاره به اینکه همه خواهان منافع عراق و تحقق حاکمیت کشور هستند اما دیدگاههای متفاوتی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد اصطکاک در خیابان شود، گفت: «عراق به بحران های جدید نیاز ندارد و کشاندن کشور به سمت بحران های دیگر صحیح نیست».

وی با بیان اینکه بعضی اوقات بحران ها برای جلب توجه به بحران های دیگری ایجاد می شوند، اظهار کرد:« تا جایی که ما اطلاع داریم  روز جمعه نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم به یکی از پایگاههای رسمی وابسته به حشد شعبی در منطقه «الدوره» وارد شدند و پس از سوال و بررسی گفتند که برای دستگیری گروهی آمده اند که اقدام به بمباران منطقه سبز و سفارت آمریکا می کنند».

فیحان در ادامه با اشاره به اینکه این اطلاعات از طرف آمریکایی ها وارد شده و از جانب عراق تایید نشده است به دلیل اینکه شواهدی وجود نداردکه نشان دهد حتی یک بار از این مکان موشک شلیک شده باشد، بیان کرد:«براساس اطلاعات اولیه، این منطقه یک منطقه نظامی است و طبیعی است که در آن سلاح و موشک وجود داشته باشد».

رئیس ائتلاف صادقون افزود:« پس از این حادثه با فرمانده کل نیروهای مسلح، مبارزه با ترورویسم و فرماندهی حشد شعبی که هیچ اطلاعی از وقوع آن نداشتند، تماس گرفته شد. این عملیات برخلاف ضوابط دستگاههای امنیتی انجام شد و همین موضوع باعث شک و سوء ظن نزد فرزندان حشد شعبی به دلیل حمله به یک مقر رسمی شد که نزد فرماندهی عملیات مشترک اثبات شده هست».

فیحان افزود: «الکاظمی پیش از این از فالح الفیاض رئیس حشد شعبی و هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح خواسته بود که برای متوقف کردن شلیک موشک در بغداد و سفارت امریکا مداخله کند و حشد و گروههای آن تاکید کردند که این موضوع کار این گروهها نیست. و بارها چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم و از طریق رسانه ها اعلام کرده اندکه مسئول موشک پرانی به منطقه سبز نیستند زیرا منتظر نتایج گفتگوهای دولت با آمریکا و اجرای تصمیم مجلس مبنی بر اخراج نیروهای خارجی از کشور هستند».

وی یادآور شد:« آنچه امروز از بمباران منطقه سبز رخ میدهد، برای پرده برداری از آن به تلاش های زیادی نیاز نیست و ممکن است انجام دهندگان آن گروه کوچکی باشند».

نماینده عراقی با تاکید بر اینکه دستگاههای اطلاعاتی باید در مورد این منطقه بیشتر تحقیق می کردند، تصریح کرد: «باید همه در حل این بحران پادرمیانی کنند تا عراق به بحران دیگری کشیده نشود. رویه طبیعی مشخص کرد که اینها وابسته به دستگاه امنیت مردمی هستند و براساس اطلاعات گروهی از آنها آزاد شدند و بقیه در حال تحقیق هستند. اما واکنش حشد از رفتار اشتباهی الکاظمی نشات می گیرد و اینکه این موضوع به دستور آمریکایی ها انجام شد».

این نماینده عراقی از ائتلاف صادقون در ادامه گفت: «در برخورد با این صحنه، نوعی عدم شفافیت و مبالغه گویی درباره عدم تمکین گروههای حشد شعبی به دستورات فرمانده کل وجود دارد زیرا دست پنهانی به دنبال ایجاد تنش میان دو دستگاهی است که بر گروه تروریستی داعش پیروز شدند. بمباران منطقه سبز بعداد را نه اقدامی خرابکارانه و نه مقاومت می دانیم  بلکه اکنون در مورد آن جانب محافظه کاری را رعایت می کنیم زیرا هیئت های دیپلماتیک و سفارتخانه ها مورد صیانت و محافظت دولت عراق هستند».

فیحان با اشاره به اینکه با واکنش حشد شعبی کاملا موافق هستیم اما نمی توان مسیر حشد را با یک واکنش موقت خلاصه کرد، ابراز کرد:« ادعاهایی که در بیانیه عملیات مشترک وارد شده، تا این لحظه ثابت نشده و این عملیات خود قاضی و حکم بوده و حاوی تناض گویی های زیادی است. تاکنون عذرخواهی الکاظمی از این حادثه به ما ابلاغ نشده است».

او ادامه داد: «حشد شعبی با همه گروهها و شخصیت هایش حضرت آیت الله العظمی سیستانی را مرجع خود می دانند و او صاحب فتوای جهاد کفایی است اما ما گروههای مقاومتی داریم که پیش از حشد تشکیل شدند و هسته اصلی شکل گیری حشد بودند و در نحوه عملکرد ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. ».

وی درباره تغییراتی که فرمانده کل نیروهای مسلح در حال انجام آن است، با تاکید بر اینکه باید در این تغییرات به حشد شعبی نظر ویژه ای داشته باشد،  در ادامه ابقای ابوفدک به عنوان سرپرست ستاد حشد شعبی را تایید کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما