جزئیات تسهیل خدمات کنسولی سفارت ایران در انگلیس

کدخبر: 348687
اقتصادنیوز: سفیر ایران در لندن با انتشار پیامی در کانال تلگرامی خود، توضیحاتی را در خصوص تسهیل خدمات کنسولی سفارت و تکریم ایرانیان مقیم این کشور ارائه داد.

به گزارش اقتصادنیوز «حمید بعیدی‌نژاد» در این پیام نوشته است: سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن برای تسهیل خدمات کنسولی و تکریم هموطنان عزیز مقیم انگلستان و با بهره‌گیری از تجربه و ابتکار موفق تشکیل دفاتر «پلیس+۱۰» و «پیشخوان دولت» در ایران، پیشنهادی برای سپردن بخش «پذیرش درخواست‌های کنسولی» به یک دفتر پیشخوان خدمات کنسولی مطرح نموده است.

وی افزود: بر اساس این طرح، دفتر پیشخوان در انگلیس در قبال هزینه محدودی که بصورت شفاف اعلام ‌می‌شود، ثبت درخواست‌های اولیه هموطنان گرامی شامل امور گذرنامه، صدور شناسنامه و دیگر اسناد وقایع چهار گانه و تایید اسناد و همچنین تکمیل درخواست در سامانه میخک و تکمیل فرم‌های اداری را بر عهده می‌گیرد.

سفیر ایران در لندن عنوان کرد: با توجه به اقامت ایرانیان عزیز در شهرهای مختلف انگلیس که برای دریافت خدمات کنسولی ناچار به سفر به لندن در ساعات اداری می‌باشند، انجام اقدامات اولیه ثبت درخواست خدمات در دفتر پیشخوان، باعث چابک سازی انجام امور و صرفه جویی در وقت و هزینه‌های سفر متقاضیان می‌شود.

بعیدی‌نژاد متذکر شد که بخش کنسولی سفارت، حتی یک تاریخ تخمینی برای امکان راه اندازی طرح پیشخوان خدمات کنسولی را اعلام نمود ولی بدلیل تداوم بررسی‌ها، این طرح تا این لحظه در لندن اجرایی نشده است.  

وی در این خصوص یادآور شد: پیگیری‌های لازم در سطح سازمان‌های ذیربط برای بررسی و در صورت نیاز تصویب اصول و مقررات این طرح در جریان است.

سفیر ایران در لندن اظهار داشت: تا زمان تصویب ساز و کاری در این خصوص، بخش کنسولی سفارت در لندن، با راه اندازی سایت نوبت دهی و راه اندازی سامانه خدمات آنلاین و بهره‌گیری از خدمات پستی، سعی کرده تا مراجعات حضوری هموطنان محترم را به حداقل برساند. بجز تعرفه مصوب خدمات کنسولی، هیچگونه وجه اضافه‌ای از مراجعین نیز دریافت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه برخی از مراجعین برای سهولت در اخذ کد رهگیری سامانه میخک، مبلغی را به شرکت‌های خصوصی می‌پردازند تصریح کرد که این فرآیند ارتباطی به بخش کنسولی ندارد.  

بعیدی‌نژاد تاکید کرد؛ کد رهگیری باید از سوی متقاضی تکمیل شود و بخش کنسولی به ‌هیچ ‌وجه هزینه مازاد بر تعرفه رسمی کنسولی درخواست نمی‌کند.

بر اساس برآوردهای انجام شده نزدیک به ۴۰۰ هزار پرونده متعلق به هم‌وطنان ایرانی نزد بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن ثبت شده است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما