کدخبر: ۳۵۰۴۴۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مذاکره خصوصی ظریف‌ و فؤادحسین؛ تعرض به حاکمیت ملی همسایه را نمی‌پذیریم

اقتصادنیوز؛ محمدجواد ظریف و فؤاد حسین وزرای امور خارجه ایران و عراق پس از یک دور مذاکرات خصوصی، در دور دوم گفت‌وگوها در خصوص ابعاد مختلف روابط دوجانبه از جمله سیاسی، اقتصادی، امنیتی و ... گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ وزرای امور خارجه ایران و عراق در دومین دور گفت‌وگوهایشان درباره تقویت همکاری‌ها برای پیگیری حقوق شهادت سردار شهید و همراهانش و تقویت روابط اقتصادی و سفر پیش روی الکاظمی به ایران بحث و تبادل نظر کردند.

دور اول گفت‌وگوهای دو وزیر خارجه به صورت خصوصی برگزار شد.

محمدجواد ظریف و فواد حسین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عراق امروز (یکشنبه) در دور دوم گفت‌وگوهای خود در خصوص ابعاد مختلف روابط دوجانبه از جمله سیاسی، اقتصادی، امنیتی و ... گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

مطلب مرتبط:
وعده ظریف در محل شهادت حاج‌قاسم +فیلم‌وعکس

 

سفر پیش روی نخست وزیر عراق به ایران، پیگیری توافقات سفر حسن روحانی به عراق، تقویت و تشدید همکاری‌ها برای پیگیری حقوقی شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، تقویت روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه به ویژه برگزاری (مجازی) کمیسیون مشترک اقتصادی، مقابله مشترک با تروریسم، تقویت همکاری و انتقال تجربیات برای مقابله با کرونا از جمله محورهای گفت‌وگوی دو مقام ایرانی و عراقی بود.

ظریف: تعرض به حاکمیت ملی همسایه را نمی‌پذیریم

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز در ر‌أس هیأتی به بغداد سفر کرده پس از دیدار و گفت‌وگو با فؤاد حسین همتای عراقی در نشست خبری مشترک گفت: روابط ایران و عراق هیچگاه به هیچ شکلی از بین نرفته است.

محمدجواد ظریف و فؤاد حسین

وی افزود: برای ما عراق پر صلح و آرامش و روابط سازنده با همه همسایگان همراه با قدرت و آرامش و ثبات مهم است.

ظریف عنوان کرد: بسیار خوشحالیم که در کنار هم ایستاده‌ایم و این دشمن مشترک بشریت یعنی تروریسم را شکست داده‌ایم.

وزیر خارجه بیان کرد: امکانات اقتصادی دو کشور می‌تواند برای پیشرفت یکدیگر مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: توافقات دیگری در سفر رئیس جمهور ایران به عراق حاصل شد که این توافقات که به نفع مردم منطقه است چه در حوزه کشتیرانی و چه در حوزه ریلی و همکاری‌های علمی و تبادل گردشگر و زائران دو کشور.

وی گفت: ضرورت دارد در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر گفت‌وگو کنیم. منطقه ما نیاز به آرامش دارد.اقدام تروریستی در به شهادت رساندن شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و خسارت بزرگ برای مقابله با تروریسم بود.برای ما مهم است که حاکمیت ملی همسایه ما مورد تعدی و تعرض قرار نگیرد.

دیدار با برهم صالح رئیس جمهور، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان از دیگر برنامه‌های ظریف در مدت حضورش در بغداد است.

وی همچنین در این سفر قرار است با «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق، «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد الشعبی و «سید عمار الحکیم» رئیس جریان حکمت ملی نیز دیدار خواهد کرد. ظریف اعلام کرد که بعدازظهر امروز نیز به دعوت نیچروان بارزانی به اقلیم کردستان عراق سفر خواهد کرد.

محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی، علیرضا عنایتی دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل خلیج فارس وزارت امور و سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ظریف را در این سفر همراهی می‌کنند.

وزیر خارجه و هیأت همراه در بدو ورود به عراق با حضور در محل شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرده و فاتحه قرائت کردند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند