ضربه مهلک به اقتصاد عربستان

کدخبر: 351894
اقتصادنیوز: ارزش صادرات نفت خام عربستان سعودی در ماه مه امسال نسبت به دوره مشابه پارسال حدود 12 میلیارد دلار کاهش یافت؛ یعنی دو سوم از صادرات عربستان آب رفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری مهر، داده‌های رسمی ریاض نشان می‌دهد که ارزش صادرات سالانه نفت عربستان سعودی در ماه مه نسبت به مدت مشابه پارسال 65 درصد یا نزدیک به 12 میلیارد دلار کاهش یافته است.

اداره کل آمار این کشور اعلام کرد که مجموع ارزش صادرات عربستان - از جمله صادرات کالاهای غیرنفتی مانند مواد شیمیایی و پلاستیکی - در ماه مه در مقایسه با ماه آوریل، ۱.۶ درصد یا حدود 160 میلیون دلار کاهش یافته است.

عربستان سعودی، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان، امسال به دلیل بحران ویروس کرونا و کاهش درآمدهای نفتی با رکود اقتصادی عمیقی روبه‌رو است.

به گزارش وزارت نفت، داده‌های منتشرشده توسط مؤسسه جودی (Joint Organizations Data Initiative -JODI) در تاریخ 16 ژوئیه (جمعه، 27 تیرماه) نشان داد که صادرات نفت خام عربستان در ماه مه به پایین‌ترین سطح در 9 سال گذشته سقوط کرد.

ارسال محموله‌ها در این ماه به 6 میلیون و 20 هزار بشکه در روز رسید که کمترین سطح صادرات از اکتبر 2010 است. این در حالی است که مقدار صادرات این کشور تنها یک ماه پیش از آن، 10 میلیون و 237 هزار بشکه در روز بود.

افت صادرات عربستان در حالی رخ داد که سطح تولید نفت خام ریاض در این ماه به روزانه 8 میلیون و 486 هزار بشکه در روز - کمترین میزان از دسامبر 2010 - رسید. بالاترین مقدار تولید عربستان سعودی روزانه 12 میلیون و 70 هزار بشکه و در ماه آوریل بود. سعودی‌ها یک ماه پیش از آن موفق به افزایش ذخیره‌سازی نفت خام از سطح حداقلی 143 میلیون و 502 هزار بشکه در 16 سال اخیر و رساندن آن به 147 میلیون و 561 هزار بشکه شده بودند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما