کدخبر: ۳۵۵۶۴۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

خطر مرگ کدام بیماران کرونایی افزایش یافته است

اقتصادنیوز : معاون بهداشت وزارت بهداشت، در ارتباط با آثار ویروس کرونا بر افرادی که درگیر بیماری های غیر واگیر هستند، نکاتی را متذکر شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازمهر، علی رضا رئیسی، با اشاره به تأثیر همه‌گیری کووید ۱۹ بر بیماری‌های غیر واگیر، گفت: بالغ بر ۸۵ درصد از علل مرگ و میر در ایران به بیماری‌های غیر واگیر اختصاص دارد.

وی افزود: با توجه به روند فزاینده تعداد مرگ ناشی از بیماری‌های غیر واگیر در جهان، در صورت عدم اقدامات مؤثر، وقوع ۴۰ میلیون مرگ بیشتر در سال ۲۰۴۰ بر اثر بیماری‌های غیر واگیر پیش بینی شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، این عدد را در ایران ۳۹۰ هزار مرگ ناشی از بیماری‌های غیر واگیر دانست.

رئیسی افزود: میزان مرگ و میر بر اثر کووید ۱۹ در افراد مبتلا به بیماری‌های غیر واگیر بیشتر است، به طوری که در حدود ۲۰ درصد موارد مرگ و میر در افرادی بوده است که از یک بیماری زمینه‌ای رنج می‌بردند و با افزایش تعداد بیماری‌های زمینه‌ای این آمار افزایش قابل توجهی دارد.

وی، اختلال در خدمات پیشگیری و درمان بیماری‌های غیر واگیر در جهان را در شرایط همه گیری کووید ۱۹ نگران کننده خواند و بر لزوم ادغام بیماری‌های غیر واگیر در «برنامه ملی کووید» در کشورهای جهان تاکید کرد.

معاون وزیر بهداشت، کاهش فراوانی ارائه خدمات مراقبت دیابت و پره دیابت را به ترتیب ۳۸ درصد و ۳۲ درصد خواند.

وی همچنین چالش‌هایی همچون افزایش عوارض و مرگ ناشی از تأخیر در ارائه خدمات ضروری به افراد مبتلا به بیماری‌های غیر واگیر، افزایش عوارض و یا معلولیت ناشی از تعویق در غربالگری و بیماریابی و همچنین افزایش عوارض و بیماری‌های ناشی از سو مصرف مواد را نگران کننده خواند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند