واکنش الویری به پیشنهاد برق مجانی /نخواسته دچار راه حل های پوپولیستی نشوید

کدخبر: 359831
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با انتقاد از طرح دولت مبنی بر رایگان شدن برق 30 میلیون نفر در روستاها یاد آور شد: کشور ما بر مبنای شاخص های موجود چهار برابر دنیا و هفت برابر کشوری مانند ژاپن انرژی مصرف می کند لذا به صورت طبیعی مصرف انرژی در کشور ما بالا هست. از جهت دیگر ما از منظر پرداخت یارانه در دنیا در مقام اول هستیم بنابراین ما اگر بخواهیم برق را مجانی در اختیار شهروندان قرار دهیم از یک جایی باید منابع آن را تامین کنیم و باید از جاهای دیگر کسر و تامین شود. وقتی نرخ برق مجانی شود به شهروندان سیگنال داده میشود که بیشتر مصرف کنند و وضعیت مصرف انرژی در کشور بدتر میشود.

 

به گزارش اقتصادنیوز ، مرتضی الویری، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور در  دویست و سی چهامین جلسه شورای شهر تهران گفت: طرح قانونی نظارت بر انتخابات کشور که مجلس نظارت بر آن را به یک کمیسیون هفت نفره واگذار کرده است و دبیرخانه آن نیز در شورای  نگهبان تشکیل خواهد شد جای تامل دارد این در حالی است که در اصل ۹۹ قانون اساسی حوزه نظارت شورای نگهبان در انتخابات مشخص شده است و در زمان تدوین این قانون  این امر به این نهاد واگذار نشد.

وی افزود: با توجه به نظارت شورای نگهبان  بر انتخابات ریاست جمهوری که نهایتا ده کاندیدا دارد، این نهاد  چگونه می خواهد به انتخاباتی مانند شوراها با نیم میلیون کاندیدا نظارت کند.

وی افزود: تعجب میکنم نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نظارت بر انتخابات شوراها  که در اختیار مجلس شورای اسلامی است را  میخواهند به شورای نگهبان واگذار کنند.

الویری با انتقاد از حذف یک درصد مالیات ارزش افزوده از درآمد شهرداری ها  گفت: طرح حذف  یک درصد  مالیات ارزش افزوده از درآمد شهرداری ها  که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده باعث کاهش درآمدهای شهرداری ها خواهد شد که با توجه به بحران مالی شهرداری ها تقاضا دارم که  این طرح بازنگری شود.

وی گفت: همچنین  لایحه درآمدهای پایدار که ثمره چهار دهه بررسی کارشناسی است و در مجلس و دولت تصویب شده، برای تایید به شورای محترم نگهبان فرستاده شد و باید این موضوع مورد اهمیت قرار گیرد  که هزینه های مورد نیاز یک بدنه وسیع در سطح کشور از همین عوارض وضع شده در لایحه درآمد های پایدار تامین میشود لذا انتظار داریم که مورد عنایت بیشتر قرارگیرد.

الویری همچنین با انتقاد از طرح دولت مبنی بر رایگان شدن برق 30 میلیون نفر در روستاها یاد آور شد: کشور ما بر مبنای شاخص های موجود چهار برابر دنیا و هفت برابر کشوری مانند ژاپن انرژی مصرف می کند لذا  به صورت طبیعی مصرف انرژی در کشور ما  بالا هست. از جهت دیگر ما از منظر پرداخت یارانه  در دنیا در مقام اول هستیم بنابراین ما اگر بخواهیم برق را مجانی در اختیار شهروندان قرار دهیم از یک جایی باید منابع آن را تامین کنیم و باید از جاهای  دیگر کسر و تامین شود. وقتی نرخ برق مجانی شود به شهروندان سیگنال داده میشود که بیشتر مصرف کنند و وضعیت مصرف انرژی در کشور بدتر میشود پس توصیه میکنم به دولت تدبیر و امید خدای نخواسته دچار راه حل های پوپولیستی که همیشه مورد انتقاد ما بوده نشود.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما