15+3 گزینه نامزدی ریاست جمهوری 1400 ایران+ اینفو

کدخبر: 363747
اقتصاد نیوز:گمانه زنی ها برای انتخابات 1400 بالا گرفته تاکنون یک گزینه به طور قطعی اعلام کرده در انتخابات آینده نامزد می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز،سایت تسنیم که به اصولگرایان نزدیک است درباره 15 گزینه احتمالی برای نامزدی ریاست جمهوری در 1400 پرس و جو کرده است. این خبرگزاری نام چند تن دیگر را نیز مطرح کرده و گزارش داده است: از نزدیکان این افراد نتوانسته صحت و سقم این گمانه ها را جویا شود

محمدجواد ظریف: در گفت‌وگوی کوتاهی که  اخیراً در حاشیه جلسه هیئت دولت، در واکنش به این سؤال که چرا باوجود تکذیب اخیرش ولی بازهم  به‌عنوان یکی از گزینه‌های بالقوه ریاست‌جمهوری از او یاد می‌شود، گفت: «قسم حضرت عباس را می‌خورم ...» اما جمله خود را به پایان نرساند  و در ادامه در پاسخ به این سؤال که یعنی شما در هر صورت برای انتخابات نمی‌آیید؟ با حالتی آمیخته با همان لبخند همیشگی گیت خروج حیاط پاستور را ترک کرد.

البته ظریف در ماه‌های گذشته در مصاحبه‌ای که به شکل زنده دریکی از شبکه‌های اجتماعی داشت، در واکنش به‌احتمال حضورش در انتخابات 1400 گفته بود: به ضرس قاطع می‌گویم در انتخابات 1400 شرکت نخواهم کرد.

محمدرضا عارف: علیرضا خامسیان مشاور و مسئول رسانه‌ای عارف، هرگونه فعالیت انتخاباتی وی برای 1400 را رد کرد. بااین‌وجود علی صوفی از چهره‌های نزدیک به عارف در گفت‌وگو با تسنیم، از عارف و جهانگیری به‌عنوان گزینه‌های بالقوه اصلاح‌طلبان برای 1400 نام برد.

اسحاق جهانگیری: معاون اول رئیس‌جمهور که به اعتقاد بسیاری از اصلاح‌طلبان، کمرنگ شدن او در دولت دوازدهم، با هدف فاصله گرفتن از روحانی و تلاش برای حضور مستقل در انتخابات 1400 است. وی در روزهای گذشته در واکنش به اینکه گفته می‌شود شما به‌عنوان یکی از کاندیداهای 1400 هستید؟ گفت: چرا سؤالات سیاسی می‌پرسید؟!

علی نیکزاد: وی که هم‌اکنون نائب رئیس دوم مجلس است، در ماه‌های اخیر نامش به‌عنوان یکی از گزینه‌های نشستن بر صندلی ریاست پاستور مطرح بوده است. بااین‌حال نیکزاد در گفت‌وگو با تسنیم در واکنش به‌احتمال کاندیداتوری‌اش گفت: رسانه‌ها آزادند که هرچه دلشان خواست بنویسند ولی بنده تاکنون هیچ مصاحبه‌ای راجع به این موضوع نداشته‌ام.

علی لاریجانی: رئیس مجالس هشتم، نهم و دهم که ترجیح داد برای انتخابات مجلس یازدهم دیگر خود را در معرض رأی مردم قرار ندهد، در ماه‌های گذشته همواره به‌عنوان یکی از گزینه‌های بالقوه برای انتخابات 1400 مطرح بوده است. بااین‌وجود یکی از نمایندگان سابق مجلس که از چهره‌های نزدیک به لاریجانی محسوب می‌شود، در گفت‌وگو با تسنیم هرگونه فعالیت رئیس سابق مجلس برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.

اینفو

پدرام پاک آئین مدیرکل روابط عمومی سابق مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: به نظر نمی‌رسد آقای لاریجانی برنامه‌ای برای انتخابات داشته باشد.

محسن رضایی: علی‌رغم اینکه در دوره‌های گذشته 4 بار شانس خود را برای تکیه زدن بر صندلی ریاست جمهوری امتحان کرده اما بااین‌حال فعالیت مستمر او در شبکه‌های اجتماعی، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر کاندیداتوری مجدد وی در 1400 را افزایش داده است. بااین‌وجود یکی از نزدیکان دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با تسنیم، درباره علت افزایش فعالیت‌های محسن رضایی تصریح کرد: تغییری در برنامه‌های آقای رضایی حاصل نشده و فعالیت‌های ایشان در فضای مجازی و غیره مانند گذشته است. سفرشان به استان خوزستان نیز صرفاً به دلیل فرارسیدن سالگرد هفته دفاع مقدس بوده است که هرسال به این استان سفر می‌کنند.

سورنا ستاری: در بیش از 7 سالی که مسئولیت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور را بر عهده داشته، کمتر پیش‌آمده که موضع‌گیری خاصی در حوزه مسائل سیاسی داشته باشد؛ اما بااین‌حال نام وی در برخی محافل اصلاح‌طلب به‌عنوان یکی از گزینه‌های این جریان برای 1400 مطرح می‌شود. در همین رابطه یکی از چهره‌های نزدیک به ستاری به تسنیم گفت: باوجود گمانه‌زنی‌هایی که مبنی بر حضور آقای ستاری در انتخابات 1400 مطرح می‌شود، بنده تاکنون هیچ نشانه و علامتی که دال بر فعالیت‌های انتخاباتی از سوی ایشان باشد، ندیده‌ام.

محمدجواد آذری جهرمی: جوان‌ترین وزیر دولت روحانی همواره از سوی فعالان سیاسی به‌عنوان چهره‌ای مطرح بوده که احتمال دارد نامزد ریاست جمهوری شود  اخیراً در گفت‌وگویی تلویزیونی گفته است: تا الآن برنامه‌ای برای کاندیدا شدن نداشتم هرچند که در همان لحظه اعلام رأی اعتماد این زمزمه بین نمایندگان مجلس شروع شد. البته هدف آن‌کسانی که این موضوع را مطرح کردند این بود که بخواهند حسادت ایجاد کنند که علیه من فضاسازی شود.‌

سردار حسین دهقان: وزیر دفاع دولت یازدهم که برخی محافل سیاسی از عزم جدی او برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 1400 سخن گفته‌اند، در واکنش  به این مسئله با تائید خبر کاندیداتوری‌اش گفت: باقدرت خواهم آمد و معتقدم باید مردم را از این وضعیت فعلی نجات داد.

سعید جلیلی: وی که یک‌بار شانس خود را در انتخابات 92 امتحان کرده، در سالهای گذشته نیز با در قالب مجموعه‌ای تحت عنوان دولت سایه سعی کرده تا با سفر به استان‌های مختلف از نزدیک جویای برخی مشکلات کشور شود. یکی از اعضای دفتر وی در گفت‌وگویی درباره احتمال کاندیداتوری جلیلی در انتخابات 1400 گفت: مبنای ایشان این نیست که از قبل مثل برخی سیاستمداران قوایی تشکیل دهد و اعلام آمدن کند. ایشان نگاهی به عرصه سیاست دارد که ورای این اخبار است و اگر ببیند مثل دور قبل شخصی مثل آقای رئیسی هست به کمک وی می‌آید و اگر هم تکلیف ببیند خودش وارد عرصه خواهد شد.

وی گفت: آقای جلیلی از سال 92  فعالیت‌هایی مانند دولت در سایه  و کارگروه‌هایی داشتند که به‌هیچ‌وجه جنبه انتخاباتی نداشته  و اساساً هیچ‌گاه تاکنون کلمه‌ای درباره انتخابات  نگفته‌اند.

عزت‌الله ضرغامی: رئیس اسبق سازمان صداوسیماست که نام وی در سال 96 جزو کاندیداهای احتمالی جبهه مردمی نیروهای انقلاب بود. وی فعالیت‌هایی در فضای مجازی دارد و هرازگاهی با چهره‌های سیاسی و فرهنگی از جناح‌های مختلف صبحانه کاری می‌خورد که برخی همین فعالیت‌ها را نشانه حضور او در انتخابات دانسته‌اند. ضرغامی در گفت‌وگو با تسنیم درباره احتمال حضور خود در انتخابات گفت:  املا تا 1400 کی زنده و کی مرده است؟ پاسخ من همیشه این بوده که من سرباز هستم و مثل ورزشی‌هایی که روی نیمکت نشسته تا هر زمان لازم شد وارد بازی شود، آماده هستم تا کمک کنم. البته ممکن است هیچ‌وقت لازم هم نشود اما به‌هرحال روی نیمکت جمهوری اسلامی هستم و هر زمان احساس کنم که لازم است کمک خواهم کرد.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمیوی از اعضای جبهه پایداری است که در این دوره نائب رئیس اول مجلس شد و همین موجب شد تا به‌عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی نامش در رسانه‌ها مطرح باشد. قاضی‌زاده در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: برخی به‌صورت زودهنگام به دنبال کشاندن فضای سیاسی کشور به عرصه انتخابات هستند که کمکی به حل مشکلات مردم نخواهد کرد. من  خدمتگزار  مردم به‌عنوان نماینده مجلس  شورای اسلامی هستم و کمکِ مجلس به‌عنوان نائب رئیس، همین!

عباس آخوندی:تسنیم می گوید وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم در گفت و گو با یک رسانه از ایده انتخاباتی خود تحت عنوان «ایده‌ی ایران» سخن گفت: "با این ایده در ایران، یک گفتمان جدید می‌تواند شکل بگیرد. این ایده عناصر اقتصادی و سیاسی و امنیتی هم دارد. ایده ایران، فراتر از دولت رفاه است. ازنظر من ایده ایران ایده‌ای است که بنیان‌های معرفتی دارد و هم تجربه تاریخی در ایجاد نظم اجتماعی اعم از نظم سیاسی و امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حتی دفاعی....

پرویز فتاحوزیر نیرو در دولت نهم که هم‌اکنون ریاست بنیاد مستضعفان را بر عهده دارد. اظهارات اخیر وی در برنامه تلویزیونی نگاه یک درباره اموال بنیاد مستضعفان که در اختیار اشخاص و نهادهای مختلفی بود، موجب شد تا برخی از این صحبت‌های فتاح برداشت انتخاباتی کنند. وی درباره احتمال حضورش در انتخابات 1400 بعدازاین اظهارات گفت: آیا من این کارها رو می‌کنم که رئیس‌جمهور شوم؟ کسی که بخواهد وارد این فضا شود از این کارها می‌کند؟ مگر عقلم را ازدست‌داده‌ام که همه را در مقابل خودم قرار دهم؟

محسن هاشمی: فرزند ارشد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که ریاست شورای شهر تهران را در اختیار دارد و رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران است. علی‌محمد نمازی عضو حزب کارگزاران در گفتگو با تسنیم، درباره احتمال کاندیداتوری محسن هاشمی می‌گوید: تاکنون در شورای مرکزی کارگزاران به‌هیچ‌وجه صحبتی از کاندیداتوری آقای هاشمی نشده ولی در حزب کارگزاران تنها گزینه‌ای که علاوه بر اجماع گروهی، امکان تائید صلاحیت را داشته باشد، آقای محسن هاشمی است.  اگر شرایط تائید صلاحیت باشد، ایشان می‌تواند گزینه مطلوبی برای اصلاح‌طلبان باشد.

علاوه بر گزینه نام سه چهره‌ای دیگر مطرح است: محمدباقر قالیباف رئیس کنونی مجلس، ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه و مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما