مهمترین راه انتقال آنفلوآنزا و کرونا چیست؟

کدخبر: 365490
اقتصاد نیوز : معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان گفت: ذرات درشت تنفسی(قطرات تنفسی) که از طریق عطسه و سرفه به هوا پرتاب می شود مهمترین راه انتقال آنفلوآنزای فصلی و کرونا است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دکتر منوچهر کرمی در تشریح وضعیت استان همدان در ایام شیوع کروناویروس اظهار کرد: تعداد موارد قطعی ابتلا به کرونا در استان همدان به ۴۷۱۲ نفر از بیماران بستری و در بخش سرپایی به ۶۹۶۴ نفر رسیده و ۶۳۳ نفر نیز متأسفانه فوت کرده اند.

وی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته شش همدانی جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند، افزود: شهرستان های همدان، فامنین و اسدآباد در وضعیت نارنجی، شهرستان بهار در وضعیت زرد و مابقی شهرستان ها در وضعیت قرمز کروایی قرار دارند.

کرمی با بیان اینکه روند ابتلا به بیماری کرونا در استان همدان افزایشی است و مردم باید بیشتر از قبل نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۶۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان ها بستری هستند و در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۴۵ مورد جدید در بیمارستان ها بستری شدند.

وی بیان کرد: علائم بیماری آنفلوآنزا تفاوت چندانی با بیماری کروناویروس ندارد و راه های پیشگیری از آنها کاملاً مشابه است بنابراین افراد باید دست های خود را مرتب و به دفعات با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه شسته و حتماً پس از سرفه و عطسه و قبل از تهیه و صرف غذا بشویند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا با بیان اینکه تغییر محسوسی در شدت بیماریزایی این ویروس ایجاد نشده اما بیماران مبتلا به کرونا در پیک سوم بدحال تر هستند و بیشتر در بخش ICU بستری می شوند، گفت: استفاده از ماسک در تمامی تجمعات و اماکن عمومی الزامی است و در صورت خیس شدن ماسک به هر علتی باید از ماسک جدید استفاده شود.

وی با بیان اینکه استراحت در منزل، مصرف مایعات گرم، پرهیز از حضور در اجتماعات، تهویه مناسب هوا و مصرف منظم داروها بهترین راه درمان بیماری است، اعلام کرد: آغاز ناگهانی علائم بیماری تب بیش از ۳۸ درجه، گلودرد و سرفه جزء علائم اصلی آنفلوآنزا بوده و آنفلوآنزای فصلی یا معمولی و کووید ۱۹ جزء بیماری های مسری هستند و از فرد بیمار به سایر افراد منتقل می شوند.

کرمی با بیان اینکه انتشار بیماری آنفلوآنزا و کووید ۱۹ در مکان های سربسته و عمومی مثل مدارس، مراکز تجمعی و داخل اتوبوس که افراد باهم تماس نزدیکتری دارند، بیشتر است، یادآور شد: ذرات درشت تنفسی(قطرات تنفسی) که از طریق عطسه و سرفه به هوا پرتاب می شود مهمترین راه انتقال آنفلوآنزای فصلی و کرونا است.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما