کدخبر: ۳۶۵۹۵۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ابتلای ترامپ به کرونا یک نمایش بود؟

اقتصاد نیوز : دیدگاه ها درباره ابتلای رئیس جمهور آمریکا به کرونا متفاوت و متناقض است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب تحلیلی در روزنامه رأی الیوم نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به دلیل شیوه «تمسخرآمیز» و «نمایشی اش» در برخوردش با ابتلایش به ویروس کرونا تبدیل به سوژه عالی برای تمسخر شد به طوری که دیدگاه ها در این زمینه دو دسته شده برخی ابتلایش به کرونا را باور کرده اند که اقلیت اند و برخی نیز آن را دروغ پنداشته اند که اکثریت هستند و جدال میان این دو گروه همچنان ادامه دارد.

ترامپ کمتر از چهار روز در بیمارستان ماند و طی آن ادعا کرد که ماموریت خود را به عنوان رئیس جمهور به شکل معمولی و طبیعی انجام می دهد و کاخ سفید تصاویری ساختگی و جعلی از او منتشر کرد که دارد کاغذهایی را تورق می کند و بعدا و پس از بزرگ کردن تصاویر توسط متخصصان مشخص شد که کاغذها سفید بوده است.

بسیاری از جمله ما بر این باورند که مساله کرونا نمایش انتخاباتی است که چند هفته قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری انجام شد تا همبستگی رای دهندگان آمریکایی را تا جای ممکن به دست آورد و ترامپ در کسوت یک قهرمانی که این ویروس منحوس را شکست داده است و به شکلی قوی تر از گذشته نمایان شود و با این کار«بسته ای» دیگر از دروع ها به پس انداز بزرگ دروغ گویی اش که بیش از سه هزار دورغ است که یک سوم آن فقط در درباره کروناست، اضافه شد.

من شخصا تقریبا شش ماه پیش طی سفر کاری آکادمیک به مادرید به بیماری کرونا مبتلا شدم و بیش از ده روز در بستر بیماری در حالت ضعف بسیار شدید به سر بردم به رغم آن که عوارض بیماری قوی نبود و محدود به تب بالا و اندکی سرفه فقط شد و از مشکلات تنفسی یا التهاب ریه ها رنج نبردم و من که به لحاظ سن و سال از ترامپ کوچکترم در خانه ماندم و نه بیمارستان رفتم و نه به پزشک مراجعه کردم.

چه بسا برخی این مساله را مطرح کنند که من رئیس جمهور بزرگترین کشور در جهان نیستم و در نهایت با تیم بزرگی از پزشکان متخصص که بر سلامتی ام اشراف دارند احاطه نشده ام، این درست است، اما «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس که از ترامپ بیست سال کوچکتر است پس از ابتلایش به کرونا دو هفته تقریبا در بخش مراقبت های ویژه سپری کرد و کارش را به شکل طبیعی سه هفته بعد از سر گرفت آن هم در حالی که خستگی و بی حالی در ظاهرش پیدا بود.

رئیس جمهور آمریکا تلاش می کند که خودش را یک «سوپرمن» که از بیماری های مصون است و می تواند هر گونه ویروسی روی زمین را شکست دهد نشان دهد به همین دلیل اولین کاری که بعد از خروج از بیمارستان انجام داد درآوردن«ماسک» به شیوه قهرمانان فیلم های هالیوودی بود و از آمریکایی ها خواست که از خانه های خود بیرون بیایند و زندگی خود را به شکل طبیعی و بدون ترس ادامه دهند و علامت پیروزی را نشان داد و در توئیتر نوشت« از این بیماری واگیردار نترسید زیرا شما آن را شکست می دهید...ما بهترین تجهیزات پزشکی را در جهان داریم و واکسن ها هر لحظه ممکن است برسند».

چگونه این بیماری واگیردار همانطور که ترامپ می گوید ترسناک نیست در حالی که بیش از 200 هزار(210 هزار) شهروند آمریکایی را به کام مرگ کشاند و تا کنون اقتصاد این کشور را نابود و 40 میلیون نفر را بیکار کرد و یک چهارم جمعیت زمین را مبتلا کرد و این رقم ها نیز در حال بالا رفتن هستند؟ آیا این مرد برای رهبریت آمریکا و جهان مناسب است و لیاقت چنین کاری را دارد و آیا مستحق پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را دارد؟

پیش از نوشتن این مطلب با یک پزشک عرب و دوست که از دانشگاه «هاروارد» فارغ التحصیل شده تماس گرفتم و درباره نظر تصور اولیه اش پرسیدم  که گفت جزئیات درباره ابتلای ترامپ متناقض است و کسی که از بیماری رنج می برد طی چهار روز از بیمارستان خارج نمی شود، بر اساس تدابیری که در پیش گرفته شده است بیمار مبتلا به کرونا اجازه خروج از بیمارستان تا بهبودی کامل را ندارد و بر اساس مهارت و تجربه چهل ساله اش در انگلیس، همه ویروس ها در موج نخست خود قوی و کشنده هستند و بعد از آن تضعیف می شوند و آنفولانزا این وضعیت را داشت و چه بسا صدها کشته در انگلیس،اسپانیا،فرانسه و ایالات متحده آمریکا این نظریه را تأیید کند و قابل توجه این است که اکنون این رقم ها در موج دوم به رغم افزایش چند برابری تعداد مبتلایان کاهش یافته است و این یعنی اطلاعاتی که درباره سلامتی ترامپ به شکل قطره چکانی شدید منتشر شد موثق و دقیق است.

ما به اطلاعاتی که تیم پزشکی ترامپ رئیس جمهور آمریکا منتشر می کند اعتماد نداریم و بعید نمی دانیم که جعلی باشد. اگر «کالین پاول» وزیر خارجه آمریکا در تلویزیون ظاهر شد و به برخی بشکه ها اشاره کرد و تأکید کرد که این بشکه ها حاوی مواد بیولوژیکی و شیمیایی در کارخانه های متحرک صدام حسین(رئیس جمهور معدوم عراق) است و بعدها عذرخواهی کرد و مدعی شد که سازمان اطلاعات آمریکا وی را گول زده است، حالا چرا بعید ندانیم که این تیم پزشکی دروغ می گوید؟ همچنین در این زمینه «تونی بلر»نخست وزیر وقت انگلیس و «پرونده»ای که شامل مدارکی که تأکید می کند عراق صدام حسین در حال آماده کردن سلاح شیمیایی و بیولوژیکی در 45 دقیقه است و با آن پارلمان را به شیوه ای فجیع گول زد  فراموش نکنیم.تونی بلر اکنون به عنوان مشاور برای چندین کشور حاشیه خلیج فارس و عربی که آخرین آنها مصر است میلیون ها دلار دریافت می کند.

آیا ترامپ به رای دهندگان نژادپرست اش وعده نداد که اگر در انتخابات قبلی پیروز شود عظمت را به آمریکا بازگرداند؟ آیا این وعده اش را عملی کرد؟ یا آن که او در چهار سال موفق به به از بین بردن و تخریب جایگاه و چهره آمریکا شد و آن را از اریکه اش به عنوان قدرت بزرگ در جهان پایین کشید و در شکست دادن ویروس کرونا به شکل فاحشی ناکام ماند، این بماند که در شکست دادن چین یا روسیه یا حتی کره شمالی هم ناکام ماند؟

ترامپ نه فقط رهبری شکست خورده است بلکه یک بازیگر شکست خورده ای نیز هست و واقعیت های زیادی در ماه های آینده آشکار می شود که جهل و دروغ گویی اش را رسوا می کند چه در انتخابات آینده پیروز شود چه شکست بخورد و آن وقت جالب ترین فصل های نمایش در جهان را خواهیم دید.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند