آماده باش دو گروه خطرناک به دستور ترامپ

کدخبر: 366602
اقتصاد نیوز : در ماه های اخیر فقط 60 نفر مجرم که با گروه بوگالو در ارتباط بودند در 4 ایالت مهم آمریکا دستگیر شده اند. جرم بیشتر این افراد عملیات مسلحانه، ضرب و جرح با سلاح سرد و به خصوص اقدام به آدم ربایی بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، "رئیس جمهور ترامپ یک دیوانه نامتعادل است". این عبارتی است که مکسین واترز (نماینده دموکرات مجلس آمریکا) در توییت اخیرش در وصف دونالد ترامپ به کار برد. واترز این عبارت را به جهت حمایت ترامپ از گروه های شبه نظامی سفید پوست تندرو در آمریکا به کار گرفت.

برگ برنده‌ای که ترامپ در آستین پنهان کرده است

مدتی است توییتر پر شده از انتقاد گروه‌های دموکرات از ترامپ بابت عدم اعلام برائتش از گروه‌های تندرو راست و نئور نازی‌ها. این آتش زمانی شعله ور شد که ترامپ حاضر نشد در نخستین مناظره انتخاباتی خود از این گروه ها اعلام برائت کند. حالا بسیاری از دموکرات‌ها معتقدند بدون شک ترامپ در پشت پرده قدرت گیری این گروه‌ها قرار دارد. علت این اتهام چیست؟ بدون شک خود ترامپ.

رئیس جمهور آمریکا در مناظره تلویزیونی اش با بایدن در پاسخ به دعوت کریس والاس، مجری برنامه به محکومیت خشونت راست افراطی و طرفداران برتری نژاد سفید، از اعضای گروه شبه‌نظامی پسران مفتخر (Proud Boys) خواست تا عقب بنشینند، آماده باشند و در حال حاضر به پلیس و نیروهای امنیتی اجازه بدهند کارشان را انجام دهند.

در مورد این گروه توضیح خواهیم داد. آنچه فعلا باید روی آن متمرکز شویم دستور آشکار ترامپ به آرامش موقتی یک گروه خشن افراطی است. علت ترس دموکرات‌ها مشخص است؛ ترامپ بارها از احتمال تقلب در انتخابات 2020 سخن گفته است.

بسیاری از تحلیلگران مثل جیم لوب (سردبیر لوبلاگ) از احتمال جنگ داخلی در آمریکا در صورت عدم پیروزی ترامپ در انتخابات سخن گفته اند حالا مشخص شده که بازوی ترامپ در این شورش احتمالی همین گروه های شبه نظامی هستند.

الکسندریا اوکاسیو کورتز (نماینده دموکرات و سوسیالیست کنگره) در توییتر خود انتقاد شدیدی را متوجه ترامپ بابت حمایتش از این گروه‌ها کرده است. کورتز معتقد است اصولا اسم گروه‌های راست افراطی و مسلح را نباید "شبه نظامی" یا "میلیشیا" گذاشت. علت این است که واژه میلیشیا بالذات بار منفی ندارد و به نیروهای مسلحی گفته می‌شود که از شهروندان عادی تشکیل شده‌ باشند. به همین دلیل کورتز معتقد است که باید نام گروه‌های نئونازی یا مسلحین راست افراطی را گروه‌های خراب کار (gangs) یا تروریست گذاشت و با این نامگذاری جدید آنها را قانونا متوقف کرد.

با این حال، مشخص است که ترامپ به این گروه‌ها احتیاج دارد. گروه‌هایی که ابتدا در دهه 90 ظهور کردند اما پس از مدتی خاموشی مجددا پس از ورود ترامپ به کاخ سفید رستاخیز نمودند. ابتدا حادثه شارلوتزویل در ویرجینا بود که نشان داد این گروه‌ها چقدر قدرتمند هستند. بعد از آن اما در راهپیمایی های مربوط به قتل جرج فلوید، تظاهرات ضد ممنوعیت حمل اسلحه و به خصوص اجتماعات مربوط به لغو قانون منع آمد و شد و قرنطینه در ایام کرونا، این گروه‌ها قدرت نمایی نموده و نشان دادند واقعا بازوی شبه نظامی دونالد ترامپ در لحظات حساس هستند.

دو بازوی خیابانی ترامپ را بشناسید/ پسران مفتخر یا جهنمی؟

آماده باش دو گروه خطرناک به دستور ترامپ/ مخالفان خودارضایی، فدایی ترامپ شده اند/ پسران بوگالو چه کسانی هستند؟

راست‌های افراطی طیف‌ و گروه‌های بسیاری را شامل می‌شود. مهم‌ترین این گروه‌ها، یکی گروه "پسران مفتخر" است و دیگری "جنبش بوگالو".

در مورد گروه پسران افتخار، مطالب زیادی نوشته شده است. علت این اتفاق نام بردن ترامپ از آنها است. تنها دقایقی پس از پایان مناظره اول انتخاباتی، پسران مفتخر در شبکه‌های اجتماعی دریافت پیام از دونالد ترامپ را جشن گرفتند. این سازمان شبه‌نظامی پیام رئیس جمهوری را به لوگوی خود در شبکه‌های اجتماعی اضافه کرد: «عقب بنشینید آماد باشید» « stand back and stand by ».

پسران مفتخر در سال 2016 تاسیس شد. گوین مکیننس، خبرنگار، تحلیل‌گر سیاسی و از اعضای هیات تحریریه مجله وایس بنیانگذار این گروه به شمار می‌رود. مرکز حقوقی فقر در جنوب نهاد متخصص نظارت بر جریان‌های افراطی می‌گوید اعضای این گروه، همانطور که از نام آن بر می‌آید، همگی مذکر هستند و خود را به‌عنوان شووینیست‌های غربی معرفی می‌کنند.

براساس داده‌های همین نهاد دیده‌بانی مدنی، این گروه چهار رده سازمانی دارد: برای ورود به حلقه اول، هوادار (سفیدپوست)‌ باید اعلام کند: «من یک شوونیست غربی هستم و از خلق جهان مدرن عذرخواهی نمی‌کنم.» برای ورود به حلقه دوم، باید کتک خوردن را پذیرفت و از خودارضایی اعلام انزجار کرد. افرادی به حلقه سوم وارد می‌شوند که نام گروه را روی بدن خود خالکوبی کنند. اما حلقه چهارم، مخصوص کادرها است: پسران مفتخر؛ آن‌هایی که برای سازمان کتک خورده اند.

آماده باش دو گروه خطرناک به دستور ترامپ/ مخالفان خودارضایی، فدایی ترامپ شده اند/ پسران بوگالو چه کسانی هستند؟

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی شمار اعضای سازمان را هزار تا 3 هزار نفر برآورد کرد. لباس فرم دوفاکتوی اعضا و هواداران پسران مفتخر، تی‌شرت سه‌دگمه فرد پری با راه‌های زرد است. این «یونیفورم» آنچنان مشهور شد که شرکت فرد پری در ماه سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد تا زمانی که این گروه وجود خارجی دارد، این دست تی‌شرت‌ها را نه در ایالات متحده و نه در کانادا نمی‌فروشد.

این گروه شبه‌نظامی هرگونه ارتباط سیاسی ایدئولوژیک با راست‌های افراطی را رد می‌کند. با این حال دسته‌های پسران مفتخر در جریان راهپیمایی اتحاد راست شارلوتزویل دوشادوش کوکلوکس کلان‌ها (که از قدیمی ترین گروه های راست افراطی و نژادپرست آمریکا هستند) راهپیمایی کردند. این ماجرا در روزهای بعد به یکی از خونبارترین رویارویی‌های نژادی-سیاسی در ایالات متحده بدل شد.

این جریان همچنین در جریان سرکوب تظاهرات جنبش "جان سیاه‌پوستان مهم است"، نقشی فراتر از سربازان فدرال و پلیس، ایفا کردند و باعث مرگ برخی از معترضین شدند

بوگالوها چه کسانی هستند؟

آماده باش دو گروه خطرناک به دستور ترامپ/ مخالفان خودارضایی، فدایی ترامپ شده اند/ پسران بوگالو چه کسانی هستند؟

گروه دوم اما هم سابقه بیشتری از پسران مفتخر دارد و هم اعضائش پرشمارتر است. پسران بوگالو (boogaloo boys) که نام خود را از یک فیلم کالت آمریکایی گرفته‌اند، از سال 2012 و حتی قبل از آن، رسما فعالیت خود را آغاز کرده و حتی وبسایت خود(4chan) را تاسیس کردند.

با این حال، بوگالوها نیز در سال 2019 مشهور شدند. شعار اصلی این گروه بازگشت جنگ داخلی آمریکا است. آنها سودای پیروزی ایالات جنوبی بر شمالی را دارند و در این جهت تبلیغات زیادی می‌کنند. اعضای این گروه غالبا نژادپرست بوده و به برتری سفید پوستان اعتقاد دارند. با این حال، برخی از اعضای این گروهک هم هستند که چنین اعتقادی ندارند و سعی دارند خط و مشی نژادپرستانه نگیرند.

بوگالوها مسلح هستند. معمولا لباس هاوایی یا یونیفورم نظامی می‌پوشند و طرفدار مبارزه مسلحانه با گروه‌های چپ و دموکرات‌های تندرو هستند.

بعد از تظاهرات مربوط به قتل جرج فلوید، اقدامات خرابکارانه این گروه نیز زیاد شد. مهم ترین اقدام تروریستی بوگالوها قتل دو مامور امنیتی در کالیفرنیا بود. با این حال، اقدامی که اعضای این گروه را در هفته اخیر بر سر زبان‌ها انداخت نقشه ربودن فرماندار میشیگان بود. گرچن ویتمر(Gretchen Whitmer) فرماندار میشیگان از جمله مخالفان اصلی ترامپ است که مشاجرات تندی هم با رئیس جمهور آمریکا داشته است. این اقدام که البته توسط پلیس خنثی شد، باعث شد اعضای بوگالو بسیار مشهور شوند و برخی روزنامه نگاران هم آنها را ماموران مخفی ترامپ بنامند.

آماده باش دو گروه خطرناک به دستور ترامپ/ مخالفان خودارضایی، فدایی ترامپ شده اند/ پسران بوگالو چه کسانی هستند؟

هم اکنون تعداد اعضای بوگالو در حال زیاد شدن است. طبق گزارش دیلی بیست(The Daily Beast) در ماه های اخیر فقط 60 نفر مجرم که با گروه بوگالو در ارتباط بودند در 4 ایالتمهم آمریکا دستگیر شده اند. جرم بیشتر این افراد عملیات مسلحانه، ضرب و جرح با سلاح سرد و به خصوص اقدام به آدم ربایی بوده است.

این گزارش به خوبی نشان می‌دهد که کابوسی سیاه در حال فراگرفتن ایالات متحده است؛ کابوسی مخوف که با طلسم مرد جنجالی کاخ سفید در حال رستاخیز است. رویارویی گروه‌های رادیکال با فرمان ترامپ می‌تواند آمریکا را به سمت جنگ داخلی ببرد و همین امر تهدید ترامپ برای حفظ قدرت است.

تیتر یک
  • بازار ارزهای دیجتالی در روز سه شنبه ۲۳ فروردین

    اقتصادنیوز: محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال رکورد قیمتی خود را شکستند. بیت کوین مرز ۶۳ هزار دلار را پشت سر گذاشت و اتریوم…

از دست ندهید
بلیط هواپیما