با کمک رایحه‌ها جوان بمانید

کدخبر: 371279
اقتصادنیوز :رایحه‌ها می‌توانند بر روحیه، تمرکز، یادآوری خاطرات و احساسات شما تأثیر بگذارند. منشأ 75 درصد از کل احساساتی که روزانه در ما ایجاد می‌شوند بوها هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه خراسان ، احتمال این که ما با بوییدن، چیزی را به خاطر بیاوریم 100 برابر بیشتر از زمانی است که چیزی را می‌بینیم، می‌شنویم یا لمس می‌کنیم. تحقیقات نشان می‌دهد پس از قرارگرفتن در معرض رایحه‌های دلپذیر، خلق‌وخوی ما تا 40 درصد بهبود می یابد. عصب بویایی مستقیم با بخشی از مغز که خاطرات و احساسات را کنترل می‌کند در ارتباط است.

مطالعه‌ای که توسط موسسه حس بویایی آمریکا انجام شده نشان داد یادآوری بصری ما از تصاویر پس از گذشت تنها سه ماه تقریبا 50 درصد است. این درحالی است که زنان بالای 50 سال، پس از یک سال بوها را با دقت 65 درصد به خاطر می‌آورند. به همین دلیل است که زنان و به‌ویژه زنان بالای 50 سال به‌طور طبیعی در محصولات انتخابی‌شان بیشتر به سمت عطرها و رایحه‌ها جذب می‌شوند.

  بودرمانی

در تحقیقاتی که برای بررسی تغییرات خلقی- ذهنی ایجاد شده بر اثر بوها انجام شد محققان دریافتند هشت عامل اصلی خلق‌وخو از جمله استرس، افسردگی، بی‌تفاوتی، تحریک‌پذیری، شادی، آرامش و انگیزه تحت تأثیر رایحه‌ها قرار می‌گیرند. بنابراین شما می‌توانید از ایجاد رایحه‌ها به طرزی موثر در خانه یا محل کار، نه‌تنها برای ایجاد آرامش بلکه برای جوان‌سازی خود بهره ببرید.

در بودرمانی، معالجه افسردگی به‌وسیله عطر یاسمن، انبساط خاطر با اکالیپتوس و افزایش شادمانی و سطح هوشیاری با رایحه گریپ‌فروت به افراد توصیه می‌شود. شما می‌توانید روغن این گیاهان را روی شقیقه، گردن یا نقاطی دیگر از بدن خود بمالید. روش دیگر این است که این داروهای گیاهی را بجوشانید و بخار آن‌ها را استنشاق کنید. استفاده از دستگاه‌های خوشبوکننده هوا هم  راه مناسبی برای ایجاد رایحه‌های مناسب در خانه یا محل کار است.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید