شرط علی‌اف برای توقف جنگ قره‌باغ

کدخبر: 372213
اقتصاد نیوز : رئیس جمهور آذربایجان اعلام کرد اگر ارمنستان نیروهایش را از منطقه بیرون بکشد، جنگ در قره باغ را متوقف می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اسپوتنیک اعلام کرد، در ادامه درگیری‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ و پس از نقض چندباره آتش بس از سوی هر دو کشور، الهام علی اف، رئیس جمهور جمهوری آذریایجان در مصاحبه امروزش با یکی از رسانه‌های انگلیسی اعلام کرد آذربایجان نمی‌خواهد درگیری در منطقه قره باغ ادامه داشته باشد و اگر نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان تضمین کند که نیرو‌های ارمنی از مناطق آغدم، کالباجار و لاچین خارج می‌شوند، فعالیت‌های جنگی را متوقف می‌کند.

او تاکید کرد: اگر پاشینیان و نه وزیر امور خارجه ارمنستان، خود شخصا نیروهایش را از مناطق نام برده بیرون کشیده و به ما هم زمان دهد، ما بلافاصله جنگ را متوقف خواهیم کرد، ما نمی‌خواهیم این جنگ ادامه داشته باشد.

مناقشه قره باغ از سال ۱۹۸۸ آغاز و در پی اعلام استقلال این منطقه ارمنی نشین در سال ۱۹۹۱ شدت گرفت. نخستین جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ به وقوع پیوست و ۴۰ هزار کشته برجای گذاشت.

با وجود توافق آتش بس در سال ۱۹۹۴ میان طرفین، این منطقه همواره شاهد درگیری‌های جسته و گریخته متعددی بوده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما