توافق روسیه و ترکیه برای ایجاد مرکز مشترک در قره‌باغ

کدخبر: 372669
اقتصاد نیوز : وزیران دفاع روسیه و ترکیه امروز (چهارشنبه) تفاهم‌نامه‌ای را در مورد ایجاد یک مرکز مشترک برای کنترل آتش‌بس در قره‌باغ امضا کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این مرکز مشترک،  نظارت بر انطباق با جنگ را فراهم می آورد و "مبنای محکمی برای حل درگیری دیرینه را ایجاد خواهد کرد.

این تفاهم نامه به دنبال نتایج مذاکرات وزیر دفاع روسیه «سرگئی شویگو»  و همتای ترکیه‌ای خود «هلوسی آکار» از طریق ارتباط ویدیویی امضا شد، این سند وظایف و اصول مرکز نظارت مشترک را مشخص می‌کند.

این مرکز مشترک در خاک جمهوری آذربایجان واقع خواهد شد و اطلاعات مربوط به رعایت آتش بس توسط طرفین و "سایر اقدامات مغایر با توافق‌های به دست آمده" را جمع آوری، تعمیم و بررسی می‌کند.

علاوه بر این، این مرکز، وظیفه ثبت تخلفات «از طریق استفاده از مشاهده بصری، هواپیماهای بدون سرنشین و همچنین ارزیابی داده‌های منابع دیگر»  را بر عهده دارد.

همچنین، این ساختار به نهادی برای رسیدگی به شکایات، سؤوالات و مشکلات مربوط به نقض توافق نامه‌ها تبدیل خواهد شد.

شویگو وزیر دفاع روسیه گفت: «حضور صلح‌بانان روسی ثبات در منطقه بحران را تضمین، جریان آوارگان را متوقف و بازگشت آنها به محل زندگی خود را تسهیل می‌کند.»

به گفته وی، توافق نامه‌های رهبران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان و همچنین معرفی صلح‌بانان روسی این امکان را فراهم کرد که خونریزی متوقف و شرایطی برای بازگشت به زندگی مسالمت آمیز فراهم شود.

پیش از این، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه دیمیتری پسکوف گفته بود که مسکو و آنکارا از طریق مرکز نظارت در جمهوری آذربایجان در مورد مسائل قره‌باغ تعامل خواهند کرد.

شب ۱۰ نوامبر ( ۲۰ آبان)، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان اعلامیه آتش بس کامل در قره‌باغ را امضا کردند.

بر اساس این سند حفظ صلح در منطقه در امتداد خط تماس توسط صلح‌بانان روسی کنترل خواهد شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما