هشدار وزیر کشور درباره آمارسازی و مخفی‌کاری در موضوع کرونا

کدخبر: 373521
اقتصاد نیوز : وزیر کشور گفت:‌ آمار سازی و مخفی کاری نباید داشته باشیم، این جان مردم است و بر اساس این آمار دکتر نمکی تصمیم می‌گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، عبدالرضا رحمانی فضلی،  وزیر کشور امروز در نشست در جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: به فرمانداران میگویم موضوع سلامت، اولویت اول است، لذا  از تمام ظرفیت ها برای مبارزه با کرونا ستفاده کنید. از قوه قضاییه هم بخاطر همکاری دادستان ها برای حمایت از اعمال محدودیت ها تشکر میکنم.

وی افزود: فرمانداران باید هر روز ، جلسه خاص این موضوع را داشته باشند و هماهنگی ها را انجام دهند. یک سیستم ارتباطی آماده می‌شود که فرمانداران باید در آن شرایط و تصمیمات را اطلاع دهند.

رحمانی فضلی گفت باید فرمانداران چک لیست داشته باشند و کارها را با دقت دنبال کنند. تصریح می کنم، تجمعی نباید باشد، هیچ رودربایستی با هیچ دستگاه یا فردی نداشته باشید و اگر موردی بود که توان ممانعت ندارید، بگویید وزیر کشور دستور داده است.

وزیر کشور گفت به هیچ وجه آمار سازی نباید داشته باشید چون از جمله بر اساس آمارهای شما فرمانداران، آقای نمکی و همکارانش تصمیم می‌گیرند. از همه ظرفیت های مردمی باید در روند مبارزه با بیماری  استفاده شود. تشکیل میز خدمت را بررسی کنید اگر دستاورد خوبی دارد بگویید تسری یابد. از اصناف ضعیف حمایت کنید.

رحمانی فضلی تصریح کرد: مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در حکم مصوبات شورای عالی امنیت ملی است، شاید از منظر تأثیرگذاری و قدرتِ اجرایی از قانون هم بالاتر باشد. در شورای عالی امنیت ملی همه مصوبات به تصویب مقام معظم رهبری می‌رسد و ایشان در ستاد مقابله با کرونا هم فرمودند در حکم مصوبات شورای امنیت ملی است و همه‌ی این‌ها مصوبات رهبر معظم انقلاب بوده و مانند قانون است.

ییس شورای امنیت کشور با اشاره به اهمیت مشارکت‌های مردمی در اجرای طرح جدید محدودیت‌ها، اظهارکرد: معاون اجتماعی را مسوول این کار کردم و این هفته باید با محوریت تعیین شده در قرارگاه درباره مشارکت‌های مردمی گزارش دهند. همه باید در قرارگاه فعال باشیم. در حوزه پیشگیری، درمان و نظارت باید در سمن‌ها (سازمان‌های مردم نهاد)، احزاب هیات‌ها و تشکل‌ها، مشارکت مردم را داشته باشیم چون کار مال خودشان است.

وی تاکید کرد: دستورالعمل‌ها را باید جدی بگیریم. اگر تشکیل میز خدمت در برخی جاها دستاورد خوبی دارد، آن را تسری دهیم. اصناف و گروه‌های آسیب پذیر باید مورد حمایت قرار بگیرند اگر طرح اجرا نشود این صدمه استمرار خواهد یافت. سمن‌ها، خیرین و تشکل‌های مردمی باید در اجرای این طرح به ما کمک کنند.

رحمانی فضلی درباره تامین منابع مالی، گفت: آقای نمکی موضوع جرایم را گفتند که هرچه جریمه است بحث همین کمک‌ها می‌شود. اگر لازم بود از هر محلی که جابجایی ممکن است ما این کار را انجام می‌دهیم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه مناطق حاشیه‌ای و روستاها در اولویت باشند، گفت: البته اولویت ما جایی است که بیشترین ابتلا و بستری را دارد. اما در حاشیه‌ها امکانات کم است. از روستاها که در آن امکان آزمایش کمتر است، غفلت نکنیم. بحث روستاها بر عهده بخشداران است. بخشداران در خدمات‌رسانی، معاینات، درمان و رعایت پروتکل‌ها باید به روستاها توجه داشته باشند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: فرماندار و رییس شبکه بهداشت گاهی شانه به شانه نشسته بودند و مردم وقتی این صحنه‌ها را می‌بینند می‌گویند جدی نیست. در صف‌ها روغن نباتی توزیع می‌کنند این درست نیست. شما در شهرستان اختیار هر امری که این پروتکل خوب اجرا شود را دارید؛ گشت‌ها را زیاد کنید. گزارش دادند 90 درصد بانک‌ها پروتکل را رعایت کردند باید 100 درصد رعایت کنند همان یک درصد و  5 درصد تاثیرگذاری منفی دارد.

رحمانی فضلی، بانک‌ها را محل شیوع ویروس کرونا دانست و تصریح کرد: مدیرعامل بانک‌ها در استان‌ها و شهرستان‌ها را موظف کنید و اگر چنین نکردند همانند مغازه ها این بانک‌ها را هم پلمب کنیم. بنابراین به بانک‌ها باید دستورالعمل بدهیم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه نسبت به اتباع غیرمجاز هم نیروهای انتظامی باید تلاش کنند اتباع غیرقانونی‌ را عودت دهند، گفت: به آنانی که قانونی در کشور ما هستند باید خدمات دهیم و از آنان بخواهیم پروتکل‌ها را رعایت کنند. مشارکت مردم را تقویت کنید و کار را به خود مردم بسپارید و همه اینها به عنوان عملکرد خالصانه فرمانداران، روسای شبکه‌های بهداشت، همه دستگاه‌ها بسیج، صدا و سیما، هلال احمر و ناجا جزو نامه اعمال حسنه برای عاقبت به خیری خود و خانواده شان خواهد بود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما