واکنش تند چین به سخنان سفیر کانادا و پمپئو

کدخبر: 373585
اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت امور خارجه چین علاوه بر واکنش به اظهارات سفیر کانادا در سازمان ملل با بیان این که اتاوا بهتر است تکالیف خودش را درست بنویسد تا مایه خنده دیگران نشود، به آمریکا هشدار داد که هرگونه اقدام علیه منافع اساسی پکن با واکنش شدید مواجه خواهدشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «جائو لی جیان» روز دوشنبه در نشست خبری روزانه خود در پکن خطاب به سفیر کانادا که که پکن را به "نسل کشی" در استان سین کیانگ متهم کرده بود ضمن رد این موضوع به او  پیشنهاد کرد پیش از هر چیز ابتدا تکالیف شب خود را آماده کند تا مایه خنده دیگران نشود.

وی  افزود: اگر واقعا به دنبال تعریف مناسب از "نسل کشی" هستید بدانید این اویغورها نیستند که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، بلکه مردم کانادا هستند.

وی گفت: جمعیت اویغورها در سینکیانگ از ۱۰ میلیون و ۱۷۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۰ به ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است که بیانگر افزایش ۲۵ درصدی جمعیت اویغورها و بیهوده بودن سخن سفیر کانادا است.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین اشاره کرد که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸، افزایش جمعیت اویغورها در شین جیانگ دو برابر میزان افزایش کل جمعیت شین جیانگ بوده و نیز به طور قابل توجهی بالاتر از افزایش جمعیت ملیت هان است.  

جائو گفت: درصد افزایش جمعیت کانادا در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱.۴۲ درصد بود که بیشتر آن را مهاجران تشکیل می دهد اما درصد افزایش جمعیت اویغورها ۱۸ برابر افزایش جمعیت کانادایی ها است.

هشدار چین به آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه چین بار دیگر به آمریکا هشدار داد هر اقدامی که به منافع اصلی پکن آسیب برساند و یا دخالت در امور داخلی این کشور محسوب شود با واکنش قطعی چین روبرو خواهد شد.

جائو در ادامه در واکنش به اظهارات مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که پیش تر گفته بود «تایوان بخشی از چین نیست» افزود: قانون به اصطلاح "روابط  با تایوان" که آمریکا به طور یک جانبه آن را تنظیم کرده و به اصطلاح "شش تضمین" برای تایوان آورده، به طور جدی اصل چین واحد و مفاد سه اطلاعیه مشترک چین و آمریکا را نقض و به شدت در امور داخلی کشور دخالت کرده است.

او گفت: این قانون کاملا اشتباه، غیرقانونی و بی اعتبار است دولت چین از همان ابتدا به طور کامل با آن مخالف بوده است آن چه که آمریکا باید به آن عمل کند اصل چین واحد و مفاد سه بیانیه مشترک چین و آمریکا است، نه چیزی که به طور یک جانبه منعقد شده باشد.  

دعوت آمریکا به همکاری به جای تحریم 

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین در واکنش به تحریم های جدید آمریکا علیه این کشور به واشنگتن پیشنهاد کرد به جای تحریم و مقابله، همکاری با سود مشترک را مد نظر قرار دهد زیر مقابله به زیان هر دو طرف است.

جائو افزود: پیشبرد توسعه سالم و پایدار روابط چین و آمریکا با سود اساسی مردم دو کشور هماهنگ بوده و نیز انتظار مشترک جامعه جهانی است.

این مقام چینی از آمریکا خواست همسو با چین حرکت کند و بر اساس احترام متقابل اختلافات را کنترل کرده و همراه با یکدیگر همکاری ها را با سود مشترک گسترش دهند تا توسعه سالم و پایدار روابط میان دو کشور به جلو سوق داده شود ضمن این که پکن به طور قطع همچنان از حاکمیت و توسعه خود دفاع خواهد کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما