برنامه سازمان حج و زیارت برای ازسرگیری اعزام زائران به عتبات

کدخبر: ۳۸۰۷۱۹
اقتصادنیوز : در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با اشاره به کاهش آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور، موضوع سفرهای زیارتی به عراق و سوریه بحث و بررسی شد.
برنامه سازمان حج و زیارت برای ازسرگیری اعزام زائران به عتبات

به گزارش اقتصادنیو به نقل از  فارس، در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که امروز به ریاست حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب تشکیل شد، حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت، از هماهنگی‌ها و برنامه‌های آینده این سازمان برای سفر زائران ایرانی به عراق و سوریه خبر داد.

وی با اشاره به پیگیری‌ها صورت گرفته با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های داخلی برای اعزام زائران به عراق و سوریه گفت: به دستور رئیس سازمان حج و زیارت، هماهنگی با مجموعه‌های مرتبط با حوزه حج و زیارت در این دو کشور نیز درحال پیگیری است تا در صورت موافقت ستاد ملی مبارزه با کرونا اعزام محدود زائران ایرانی در قالب کاروان‌های زیارتی آغاز شود.

علی‌رضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت نیز به شیوه نامه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی تهیه شده برای سفرهای زیارتی اشاره کرد و گفت: سازمان حج با همکاری کارشناسان وزارت بهداشت و درمان این دستورالعمل‌ها را به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی آماده کرده و در اختیار طرف‌های مقابل قرار داده است و در صورت موافقت، برنامه‌ریزی سفرهای زیارتی انجام گیرد.

در ادامه این جلسه، اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره حکم مراجع قضایی عربستان در خصوص تبرئه شرکت بن لادن در حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام توضیحاتی بیان کرد و گفت: این حکم که سال قبل صادر شده بود، اخیرا در دادگاه تجدید نظر عربستان تایید شد.

وی افزود: سازمان حج و زیارت همچنان از طریق وزارت امور خارجه و سفارت سوئیس به عنوان دفتر حافظ منافع عربستان وصول وجوه چک‌های بانکی صادر شده برای خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان حادثه سقوط جرثقیل را در دست پیگیری دارد و امیدواریم که به نتیجه برسیم.

رضایی اضافه کرد: درحال پیگیری برای دریافت متن حکم دادگاه تجدید نظر عربستان هستیم تا موارد حقوقی مرتبط با این حادثه را نیز دنبال کنیم.

براساس این گزارش، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم با بیان اینکه پیگیری حقوق خانواده‌های شهدا و مصدومان این حادثه با جدیت دنبال شود، تصریح کرد: طبق مستندات هیئت پزشکی حج و زیارت تعداد مصدومان ایرانی حادثه سقوط جرثقیل بسیار بیشتر از آماری است که عربستان برای آنها چک‌های بانکی غرامت صادر کرده است و این موضوع از طریق وزارت خارجه، سفارت سوئیس در تهران و سایر راهکارها پیگیری شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین در آغاز این جلسه با گرامیداشت ۲۵ آذر، روز پژوهش، پژوهش را موتور پیشران حرکت برای همه نظام‌ها دانست و با اشاره به اولین توصیه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب در خصوص اهمیت علم و پژوهش تصریح کرد: اگر کاستی در این عرصه صورت گیرد نمی‌توان در جهان امروز ماموریت‌ها و اهداف نظام اسلامی را به ثمر رساند.

وی با اشاره به اظهار نگرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی از سرعت پیشرفت ایران تاکید کرد: ما نباید به شرایط کنونی قانع باشیم و برای بهینه شدن برنامه‌های خود پژوهش، تحقیق و مطالعه را بایستی با جدیت دنبال کنیم.

 

تیتر یک
کارگزاری مفید