تاریخی که واکسن کرونا در دسترس همه ایرانی ها قرار می‌گیرد

کدخبر: 389721
اقتصاد نیوز : یک متخصص بیماری‌های داخلی گفت: با ذهنیت ساخته‌شدن واکسن، کرونا را دست کم نگیریم، چراکه می‌تواند به یک فاجعه تبدیل شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، اشکان نقوی‌نیا با اشاره به موضوع خودمراقبتی در خصوص بیماری کرونا، گفت: در خصوص بحث خودمراقبتی هنوز مهمترین و کاربردی‌ترین روش مبارزه با پاندمی کرونا همین خودمراقبتی است که باید گفت در دو قسمت باید انجام شود؛ قسمت اول مربوط به زمان پیش از ابتلا بوده که اتفاقا اهمیت بیشتری هم دارد و در این خصوص می‌توان به مواردی همچون رعایت فاصله‌های اجتماعی، پوشیدن ماسک، شستشوی مداوم دست‌ها به خصوص پس از تماس با سطوح مختلف، استفاده از دستکش در تهیه و آماده‌سازی مواد غذایی خام مثل گوشت و مرغ، میوه‌ها و رعایت اصول صحیح بهداشتی ضدعفونی مواد غذایی، پرهیز از شرکت در اجتماعات و اماکن شلوغ، پرهیز از مسافرت‌ها و برگزاری میهمانی‌های غیر ضروری و توجه ویژه به گروه‌های پرخطر اشاره کرد.

وی ادامه داد: قسمت دوم مربوط به اصول خودمراقبتی پس از علامت‌دار شدن است که توصیه می‌شود به محض بروز علائمی مثل درد بدن، تب و لرز، سرفه، اختلال حس بویایی و چشایی، تنگی نفس و غیره به پزشک معالج مراجعه شود. افرادی که چنین علائمی دارند باید اصول قرنطینه و فاصله اجتماعی را به شکل سخت‌گیرانه رعایت کنند تا باعث سرایت و انتقال بیشتر نشوند. همچنین این افراد باید به توصیه‌ها و آموزش‌های گروه درمان در طی دوره نقاهت بیماری توجه ویژه کنند و تا اتمام دوره نقاهت ذکر شده از قرنطینه خارج نشوند.

این متخصص بیماری‌های داخلی خاطرنشان کرد: در صورت رعایت این اصول به طور حتم پاندمی قابل کنترل خواهد بود و شاهد پیک‌های بعدی نخواهیم بود.

در دسترس قرار گرفتن واکسن برای هموطنان ایرانی حداقل شش ماه تا یکسال زمان خواهد برد

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین نگرانی روزهای اخیر، وارد شدن به پیک چهارم بوده که روز به روز هم محتمل‌تر می‌شود، گفت: یکی از اتفاقات شاید نامناسبی که افتاد این بود که پخش شدن خبر ساخته‌شدن واکسن منجر به ایجاد یک حالت کم‌توجهی و القای این ذهنیت شد که داستان کرونا به سر رسیده است، در حالیکه اولا متاسفانه در دسترس قرار گرفتن واکسن برای هموطنان ایرانی حداقل شش ماه تا یکسال زمان خواهد برد و ثانیا ما هنوز در مورد تاثیر مثبت واکسن در کنترل پاندمی مطمئن نیستیم و لذا این تصور که چون واکسن ساخته شده است، پس می‌توان به شرایط عادی بازگشت، یک تصور بسیار خطرناک است.

خطر پیک چهارم بسیار نزدیکتر از چیزی که تصور می‌کنیم خواهد بود

نقوی‌نیا با بیان اینکه در کشور ما هم این روزها شاهد چنین تفکری هستیم، تصریح کرد: این موضوع با رفع برخی محدودیت‌ها و برگزاری مراسم مختلف و البته عید نوروزی که با دید و بازدیدها و مسافرت‌ها همراه خواهد بود، توام شده است که با در کنار هم قراردادن این مولفه‌ها می‌توان نتیجه گرفت که خطر پیک چهارم بسیار نزدیکتر از چیزی که تصور می‌کنیم خواهد بود و خبر بدتر اینکه با توجه به الگوهای آماری تعداد مبتلایان و تلفات هر پیک از پیک قبلی بیشتر است و این به منزله یک هشدار برای جامعه می‌باشد.

این پزشک اردبیلی با اشاره به توانایی ویروس در ایجاد جهش‌های مختلف که منجر به افزایش شدت سرایت و انتقال می‌شود، گفت: به عنوان تجربه شخصی بیمارانی که طی بیست روز اخیر بستری کرده‌ام به نسبت زمان مشابه چند ماه پیش بدحال‌تر و با شدت درگیری ریوی بیشتر بوده‌اند، اینکه این موضوع اتفاقی است یا به جهش‌های ویروس مربوط است منوط به انجام آزمایشات پیشرفته می‌باشد که متاسفانه فقط در تهران انجام می‌شود.

نقوی‌نیا تاکید کرد: لازم است بنده نه به عنوان یک عضو کوچک مجموعه بهداشت و درمان، بلکه به عنوان یک شهروند عرض کنم که کادر درمان و سلامت استان از دایره مدیریت و ریاست تا بدنه شاغل در مراکز درمانی افرادی بسیار دلسوز و مسئولیت‌پذیر هستند که دغدغه سلامت مردم را دارند. تلاش‌های فراوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و مجموعه علوم پزشکی استان باعث شده تا در مراکز درمانی از حیث امکانات درمان نسبت به سایر استانها کمبودی نداشته باشیم.

این پزشک اردبیلی با بیان اینکه امروز تمام درمان‌های موثر در مدیریت بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان در دسترس هستند و این مایه خوشحالی ماست، خاطرنشان کرد: اما به نظر بنده در زمان بروز پیک و اوج ابتلا مهمترین مساله کمبود فضای فیزیکی و پرسنل مرتبط می‌باشد، در چنین شرایطی تدارک و تجهیز بیمارستان‌های صحرایی به شکل استندبای می‌تواند به حل این مشکل در صورت بروز پیک کمک کند که مطمئن هستم در برنامه‌های مجموعه مدیریت دانشگاه به این امر توجه شده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما