کدخبر: ۲۷۳۰۷۷ لینک کوتاه

تفاهم نامه همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌های پژوهش و فناوری

گروه بنگاه‌ها: رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برنامه‌های این صندوق برای تامین مالی صندوق‌های پژوهش و فناوری، گفت‌: مدل‌های تامین مالی از صندوق‌های پژوهش و فناوری در قالب تسهیلات مالی و تخصیص خط اعتباری خواهد بود و در قالب این همکاری‌ها مبلغ ۲۱۶ میلیارد تومان تسهیلات برای ۱۲ صندوق پژوهش و فناوری و همچنین بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای صندوق‌های پژوهش و فناوری اختصاص می‌یابد.

به گزارش اقتصاد نیوز، علی وحدت در مراسم رونمایی از همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌های پژوهش و فناوری با تاکید بر اینکه نرخ سود تسهیلات اعطایی بنا به فعالیت صندوق‌های پژوهش و فناوری قابلیت کاهش را دارد، در این باره خاطر نشان کرد: علاوه بر این حمایت‌های ویژه از سرمایه‌گذاری در حوزه‌های خاص بدون سود شدن تسهیلات اعطایی معادل با ۱۵۰ درصد مبلغ سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است. علاوه بر این در صورت خوش حسابی صندوق‌های پژوهش و فناوری، ۲۰ درصد از کل سود تسهیلات به آنها بازگردانده خواهد شد.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه هزینه‌کرد تسهیلات اعطایی به صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌تواند چهار ساله باشد، گفت‌: امکان دریافت مجدد تسهیلات از سوی صندوق‌های پژوهش و فناوری پس از صرف ۷۰ درصد از تسهیلات فعلی امکان‌پذیر خواهد بود.همچنین  اخذ تضمین برای این تسهیلات به صورت چک و بر پایه عملکرد و اعتبار مالی صندوق‌های پژوهش و فناوری خواهد بود.

صندوق

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: تسهیلات اعطایی تا سقف سه برابر سرمایه تأدیه شده با تضمین چک خواهد بود. همچنین ریسک‌های مالی و عملیات صندوق‌های پژوهش و فناوری در سنجش اعتبار مالی این صندوق‌ها در نظر گرفته می‌شود.

وحدت با تاکید بر اینکه در همکاری‌های جدید با این صندوق‌ها تلاش شده است تا برنامه‌های متنوعی را اجرا کنیم، افزود: کوتاه کردن فرایندهای اعطای تسهیلات صندوق از جمله این برنامه‌ها است که آمار عملکردها نشان می‌دهد که در این زمینه موفق عمل کردیم.در همین حال تلاش کردیم  تا از ابزارهای مالی موجود در کشور مانند صندوق‌های پژوهش و فناوری استفاده شود.

وی در ادامه صندوق‌های پژوهش و فناوری را بهترین ظرفیت موجود در کشور برای حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان نام برد و افزود: علاوه بر این ما یک بسته حمایت از شتاب دهنده‌ها را آماده کرده‌ایم که به زودی اجرایی می‌شود. بر اساس این بسته، از توسعه فعالیت شتاب‌دهنده‌ها به منظور توسعه هسته‌های فناوری حمایت خواهد شد و شتاب‌دهنده‌هایی که به تایید معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری رسیده‌اند، می‌توانند از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند شوند.

وحدت همچنین به اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی برای تامین مالی صندوق‌های پژوهش و فناوری اشاره کرد و در ادامه یادآور شد: در حال حاضر حدود ۲۵ صندوق فعال پژوهش و فناوری در کشور ایجاد شده است که با هدف تقویت این صندوق‌ها و کاهش حجم عملیات مستقیم و تصدی‌گری صندوق نوآوری و شکوفایی، از آنها حمایت خواهد شد.

همچنین در ادامه این مراسم سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که در توسعه زیست‌بوم دانش‌بنیان، پول در اولویت پنجم و ششم قرار دارد، گفت: ایجاد زیرساخت‌های زیست‌بوم نوآوری از مهم‌ترین اولویت‌های این حوزه است که فعالیت‌های صندوق‌های پژوهش و فناوری در این زمینه در جایگاه بالایی قرار دارد.

سورنا ستاری در ادامه با تاکید بر اینکه تسهیلاتی که امروز با امضای قراردادهای آن در اختیار صندوق‌های پژوهش و فناوری قرار می‌گیرد، باید در مسیر صحیحی هزینه شود، تاکید کرد: این اعتبارات به دور از محدودیت‌های همیشگی و در مسیر صحیح برای فعالیت‌های دانش‌بنیان هزینه خواهد شد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در عین حال با تاکید بر اینکه ضمانت‌های اخذ شده از شرکت‌های دانش‌بنیان شامل ضمانت‌نامه‌های سنتی مانند زمین نیست، در این باره توضیح داد: ضمانت و آبروی اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان و محققان دانشی است که آنها در اختیار دارند و امیدواریم که صندوق نوآوری و شکوفایی در ماموریت‌های جدید خود سربلند از مسئولیت‌های خود بیرون بیاید.

ستاری در پایان صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه برای همکاری میان صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌های پژوهش و فناوری هزینه‌هایی پرداخت شده است، افزود: این هزینه‌ها نیز باید از سوی صندوق‌های پژوهش و فناوری پرداخته شود، چرا که این همکاری‌ها، همکاری دو طرفه است.

بر اساس این گزارش، در حاشیه این مراسم قراردادهای همکاری میان صندوق نوآوری و شکوفایی با ۹ صندوق پژوهش و فناوری به امضا رسید. این همکاری‌ها با صندوق‌های پژوهش و فناوری استان اصفهان، کریمه از استان قم، صندوق توسعه فناوری‌های نوین، صندوق پژوهش و فناوری تجهیزات پزشکی، صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی استان خراسان، صندوق پژوهش و فناوری برق و انرژی، صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی دانشگاه تهران، صندوق پژوهش و فناوری توسعه فناوری شریف و صندوق پژوهش و فناوری استان یزد بوده است.