کدخبر: ۲۸۱۶۴۰ لینک کوتاه

قدیمی‌های باکلاس؛ بی ام و هایی که هنوز هم در جاده‎ها هستند

برندهای معتبر صنعت خودرو سازی همیشه در یاد و خاطر قدیمی‌ترها می‌مانند. اکثر طرفداران این خودروها هنوز هم خودروهایی که داشتند را سوار می‌شوند و بر خلاف اکثر خودروهای روز بسیار سرحال‎تر هم هستند.

 مثلاً افرادی هستند که کلاسیک‌ترین خودروهای ساخت بی ام و را در اختیار دارند و حاضر نیستند آن را با به‎روزترین خودروهای روز دنیا تعویض کند. این موضوع هم تنها بر یک چیز دلالت دارد و آن هم اصالت یک برند است. قبل از آنکه دعوای میان برندها را در پیش بکشیم باید صادقانه این موضوع را پذیرفت. همیشه اصالت از هر چیزی مهم‌تر است و در این زمینه خرید و فروش بی ام و قدیمی تصدیقی بر این ادعاست.

بی ام و 518

یکی از خودروهای برند بی ام و که هیچ‌گاه درگیر بازی‌های سیاسی و اقتصادی کارخانه‌ها نشد مدل 518 است. قیمت این مدل بی ام و که در بازار داخلی کشورمان چیزی حدود 13 تا حتی 70 میلیون تومان است به طرح‌های مختلف و سال تولید آن بازمی‌گردد. برای مثال مدل‌های خیلی جدید بی ام 518 (مثلاً سال 1990) اگر کم کارکرد و تمیز باشند نزدیک به 75 میلیون تومان ارزش دارند و این نکته عجیب است. البته که این خودروها به دلیل ظاهر اسپرت‎ترشان گران هستند اما اوضاع در مورد مدل‌های قدیمی‌تر هم به همین شکل است. مثلاً طرح‌های سال 1985 این خودرو که هم اکنون چیزی حدود 13 میلیون تومان قیمت‎گذاری می‌شوند بعضاً آن‌قدری تمیز هستند که حتی فکرش را هم نمی‌کنید این اتومبیل‌ها نزدیک به 30 سال عمر کرده‌اند. از همین رو با برخورد به این اتومبیل‌ها در خیابان‌های تهران خیلی تعجب نکنید. اکثرشان هنوز هم سالم و سلامت هستند.

بی ام و قدیمی2

بی ام و 320

برخی خودروها در اصطلاح‌های عامیانه با نام‌های مستعار زیادی شناخته می‌شوند. خرید بی ام و 320 هم به عنوان خرید یک خودروی سخت جان به حساب می‌آید. این سری از بی ام و ها آن‌قدری در میان ایرانی‌ها محبوبیت دارند که خیلی از مدل‌های سر پایشان در نمایشگاه‌ها و پشت شیشه‌های نمایش هستند. نسل اول این خودرو که به سال‌های 1975 تا 1983 بازمی‌گردد یکی از پرطرفدارترین تولیدات بی ام و بود و دست بر قضا یکی از کم کارکردترین‌ها هم هست. مدل‌های ابتدایی این خودرو همچنان پشت ویترین هستند و برخی از مدل‌هایی فوق کم کارکردشان با قیمت‌های بسیار بالایی به فروش می‌رسند. نکته جالب در مورد آن‌ها هم این است که رنگ مشکی به صورت تصاعدی قیمتشان را بر اساس سال تولید بالا می‌برند. شاید خیلی از مدل‌های 320 را در خیابان‌های اطراف نبینید اما خیالتان راحت چون در گوشه و کناره‌ها پرسه می‌زنند.

بی ام و قدیمی3

بی ام و E21

مدل‌های قدیمی‌تری از بی ام و همچون سری E از محبوبیت بسیاری در کشورمان برخوردار بودند. نقل بر این ادعا هم تمام خودروهایی است که در طول سالیان دراز برای مصارف رسمی و دیپلماتیک مورد استفاده قرار می گرند. این خودرو که بیشتر در رنگ‌های روشنی چون بژ خرید و فروش می‌شدند همچنان در جاده‌های ایران تردد دارند. خودروهایی که سال تولیدشان 1975 و سال خاتمه عمرشان 1983 بود. از همین رو اتومبیل‌های کلاسیکی به حساب می‌آیند که در صورت سر پا بودن مصارف بیشتری هم خواهند داشت. این مدل بی ام و های کلاسیک با تغییرات شخصی مورد استفاده در مراسماتی چون عروسی‌ها قرار می‌گیرند و از همین رو به موردی خاص تبدیل می‌شوند. اگر قصد داشته باشید یک مدل تمیز E21 پیدا کنید باید نزدیک به 16 تا 25 میلیون تومانی کنار بگذارید. برخی از آن‌ها هم اصلاً فروشی نیستند!

بی ام و قدیمی4

بدین ترتیب این سه مدل از بی ام که کلاسیک به حساب می‌آیند همچنان در جاده‌ای داخل کشور حضور دارند. برخی از آن‌ها استفاده‌های شخصی و روزانه دارند و خیلی به عمرشان باقی نمانده است. اما دسته دیگر که پشت ویترین نمایشگاه‌های باقی مانده‌اند قطعاً تا چند سال آینده هم می‌توانند به حیات خود ادامه دهند. نکته قابل توجه در مورد این خودروها هم اصالت آن‌هاست. این خودروها مربوط به دوره‌ای از عمر بی ام و هستند که در آن تولیدات انبوه سالیانه وجود نداشت. خودروها معرفی می‌شدند و در طی سالیان دراز بهبود پیدا می‌کردند. از همین رو در مقابله با این مدل به سادگی می‌توانیم دلیل موفقیت امروز بی ام و را متوجه شویم. خودروهایی که از کیفیت فوق‌العاده در ساخت بهره می‌برند و به معنایی ساده، زیبا هم هستند. از نقطه‌ای به بعد فقط بحث میان علاقه پیش می‌آید. علاقه‌ای که حتی مقابل گران‌ترین خودروها هم می‌ایستد.

منبع : ویرلن

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند