تعیین رئیس جدید بانک مرکزی، ادغام دو وزارت خانه

تغییر فرمان اقتصادی در عربستان

کدخبر: 388383
پادشاه کشور عربستان سعودی در احکامی جداگانه اقتصاددان و دیپلمات سابق را به ریاست بانک مرکزی منصوب و وزارت‌خانه‌‌‌های «مسکن» و « اموری شهری و روستایی» این کشور را در وزارت‌خانه جدیدالتاسیس «امور شهری و روستایی و مسکن» ادغام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری العربیه، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سعودی، فهد المبارک را به عنوان رئیس بانک مرکزی سعودی منصوب کرد. العربیه بر اساس گزارشی از خبرگزاری رسمی سعودی (واس) خبر داد ملک سلمان هم‌چنین احمد بن عبدالکریم الخلیفی رئیس سابق بانک مرکزی این کشور که سابقا «Saudi Arabian Monetary Authority» یا«SAMA» نام داشت، را با رتبه وزیر به عنوان مشاور در دیوان پادشاهی این کشور گماشت.

فهد المبارک پیش از این پست وزیر مشاور دولت و عضویت شورای وزیران را برعهده داشت. المبارک همچنین به عنوان دیپلمات، کشورش را در رایزنی‌ها و هماهنگی‌های مربوط به نشست‌ها و توافق‌های بین کشورهای عضو گروه بیست اقتصاد برتر جهان که پادشاهی عربی سعودی ریاست دوره اخیر آن را بر عهده داشت، نمایندگی می‌کرد. المبارک پیش‌تر ریاست موسسه پول عربی سعودی را به مدت 6 سال (2011 - 2016)، بر عهده داشت. او از سال 1999 تا سال 2005 عضو مجلس شورای سعودی بود و در آن دوره مدیر عاملی شرکت بازار مالی «تداول» بین سال‌های 2003 تا 2011 را بر عهده داشت.

المبارک هم‌چنین سابقه عضویت در شورای‌های اداری شرکت‌ مخابرات سعودی، شرکت مورگان استنلی در سعودی و شرکت گروه مالی «الملز» و همچنین مدیر عاملی شرکت سرمایه‌گذاری رنا و عضویت شورایاداری شرکت بیمه «العالمیه للتامین» را دارد. فهد مبارک دانش‌آموخته درجه دکترای مدیریت از دانشگاه هوستون آمریکا است. او همچنین دارای 3 مدرک فوق لیسانس در تخصص‌های حسابداری مالی، مالیاتی و مدیریت از آن دانشگاه است. فهد المبارک پس از گذراندن دوره لیسانس مهندسی عمران در سال 1981، درجه فوق‌لیسانسی رشته مهندسی صنایع را از نیز از دانشگاه متودیست جنوبی (Southern Methodist University) ایالات متحدهدریافت کرد.

هم‌چنین العربیه گزارش داد ملک سلمان طی فرمان حکومتی دیگری، دستور داد تا دو وزارت‌خانه‌‌ «مسکن» و « اموری شهری و روستایی» این کشور ادغام و نام آن تحت عنوان یک وزارت‌خانه به « وزارت امور شهری و روستایی و مسکن» تغییر کند. بر اساس حکم ملک سلمان، ماجد بن عبدالله بن حمد الحقیل را در رأس وزارت‌خانه جدید، به عنوان وزیر امور شهری، روستایی و مسکن منصوب کرد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما