تقاضا شاخص سهام را مثبت می کند؟

خریداران بورس دوباره به صف می شوند

کدخبر: ۴۳۷۸۲۷
اقتصادنیوز: بررسی جریان ورودی نقدینگی و توان سمت تقاضا و عرضه نشان میدهد سناریوی رشد شاخص از همه گزینه های پاسخگویان محتمل تر است.
خریداران بورس دوباره به صف می شوند

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام درحالی وارد سومین هفته شهریور میشود که بورس بازان خوش بینانه روند معاملات را دنبال میکنند. در شرایط کنونی که توان سمت تقاضا پس از فشارهای متوالی همچنان بالا ارزیابی میشود، بورس بازان امیدوارند سومین هفته شهریور بازدهی بورس برخلاف هفته منتهی به 11 شهریور با بازدهی مثبت روبه رو شود.

البته بازار تغییرات نرخ ارز، کامودیتی ها و نرخ سود بانکی را رصد میکند و همسو با جریان ورودی نقدینگی امیدوار است در روز شنبه معاملات بازار با توان سمت تقاضا به نفع خریداران به پایان برسد. با توجه به توان سمت تقاضا و عرضه در روز پایانی هفته گذشته (روز چهارشنبه) اگرچه همچنان وضعیت شکننده پیش بینی میشود اما بورس بازان امیدوارند با تاثیرپذیری از تغییرات کامودیتی ها و قیمت نفت، شاخص روند روز قبلی کاری (چهارشنبه) را تداوم بخشد.   

با سیاست های احتمالی دولت در زمینه حمایت از رونق بازار سرمایه که در جلسه مشترک وزیر اقتصاد و سازمان بورس و اوراق بهادار روی آن تاکید شد و سیگنال های مثبت ایران با طرف های اروپایی (آلمان، فرانسه، اتریش) در خصوص مذاکرات برجامی وین که در دو روز گذشته با تاکید بیشتری از سوی دو طرف دنبال شده، به نظر میرسد بازار با رویکرد مثبت تصمیم ایران در زمینه مذاکرات وین را دنبال میکند.

به روایت تحلیلگران، شاخص توان روند روبه رشد تا نزدیکی کانال بعدی را دارد و تجربه رشد یافته نشان میدهد با اصلاح فعلی شاخص، میتوان به رشد دوباره امیدوار بود.

تازه ترین نظرسنجی «اقتصادنیوز» گویای این است که بیشتر پاسخگویان رشد شاخص را با توجه به توان سمت تقاضا در روز قبلی کاری محتمل میدانند. در این میان، سمت عرضه هم با توجه به اصلاح هفته گذشته میتوانند برای سمت تقاضا چالش برانگیز باشند. با این وصف، نوسانات هفته پیش رو میتوانند با توجه به تعیین تکلیف شدن رویدادهای و رخدادهای اثر میگذارد میتواند با گسترش دامنه بیشتری روبه رو شود. بررسی روند هفته گذشته نشان میدهد بازار در حال ارزیابی شرایط فعلی است.

نگاه کارشناس | بورس برخلاف بازارهای رقیب

  • امیرحسین واعظ ، کارشناس بازار سرمایه

رفتار بازارها در هفته گذشته از جهات بسیاری شبیه به هم بود. بازار سرمایه، طلا و ارز در اولین روز کاری هفته گذشته به بالاترین محدوده در هفته های اخیر رسیدند و پس از آن تا پایان هفته نتوانستند از سطح آن قله فراتر بروند. فروشنده‌ها در تمام بازارها قدرت بیشتری داشتند و استراتژی بسیاری از سرمایه‌گذاران نقدکردن سرمایه بود.

برخی به جهت ذخیره سود چند هفته اخیر فروشنده بودند و برخی نیز به دلیل مشخص نبودن روند آتی بازارها، به این نتیجه رسیدند که از بازارها عقب بنشینند. معاملات بورس هم حکایت از خروج بخشی از سرمایه سهامداران خرد و تمایل به خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثابت داشت.

با این حال برخلاف بازار ارز و طلا، بورس در آخرین روز کاری هفته‌ای که گذشت رو به بالا حرکت کرد و امید سهامداران را زنده نگه داشت. بررسی ارزش معاملات خرد روزانه، ورود و خروج نقدینگی به صندوق‌های در آمدثابت، رفتار سهامداران حقوقی و در نهایت تحرکات در بازارهای موازی می‌تواند مسیر را برای سرمایه‌گذاران شفاف‌تر کند.

 

  • 2
تیتر یک
کارگزاری مفید