کدخبر: ۲۲۵۴۷۹ لینک کوتاه

بمب‌های تهدیدی ترامپ خطاب به ناتو

اقتصادنیوز: ترامپ از اعضای ناتو خواست بی‌درنگ بودجه دفاعی خود را تا دو درصد درآمد ملی افزایش دهند در غیر این صورت پیامدهایی خواهد داشت. ناتو برای بررسی این موضوع نشست ویژه برگزار کرد. این خواست بدل به چالش بزرگی برای ناتو شده است.

اقتصادنیوز، به نقل از یورونیوز؛ محافل دیپلماتیک در دومین روز نشست ناتو در روز پنجشنه ۱۲ ژوئیه در بروکسل گفتند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است که در صورت عدم افزایش بودجه دفاعی اعضای ناتو آمریکا در مسئله دفاعی این پیمان یکجانبه عمل خواهد کرد. او تاکید کرد: «ما کار خودمان را خواهیم کرد و راه خودمان را خواهیم رفت.»

اظهارات ترامپ باعث نگرانی شدید اعضای پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو شده است. اما هنوز روشن نیست در صورت مخالفت اعضای ناتو آمریکا چه سیاستی در پیش خواهد گرفت.

تنش موجود می‌تواند به کاهش تلاش‌های آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی منجر شود و در بدترین حالت شکاف را در میان اعضای این پیمان عمیق‌تر خواهد کرد.

بعد از اظهارات ترامپ، ناتو نشست فوق‌العاده برگزار کرد. 

افزایش بودجه نظامی تا "دو درصد" تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۴ میلادی تعیین شده بود اما بسیاری از اعضای این پیمان به آن عمل نکرده‌اند.

آلمان پیش‌از این با افزایش بودجه نظامی مخالفت کرده بود. دولت آلمان باید برای رسیدن به اهداف تصویب شده در اجلاس پیمان ناتو که این کشور نیز تصویب کرده، بودجه نظامی‌اش را تا سال ۲۰۲۴ به ۸۰ میلیارد یورو افزایش دهد.

آلمان قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ بودجه دفاعی خود را حدود یک و نیم درصد افزایش دهد و این موضوعی است که از نظر دونالد ترامپ قابل قبول نیست. او ضمن ناعادلانه دانستن تقسیم بودجه در این پیمان ماه‌هاست که از هم‌پیمانان خود از جمله آلمان به شدت انتقاد کرده است.

بر اساس ‌پیش‌‌بینی‌ها در سال ۲۰۱۸ از اعضای ناتو فقط یونان، بریتانیا، لهستان، رومانی و سه کشور حوزه بالتیک، یعنی لیتوانی، لتونی و استونی همراه آمریکا به این هدف دو درصدی اختصاص بودجه دفاعی دست‌خواهند یافت. بودجه دفاعی آلمان به‌رغم افزایش آن هنوز حدود ۲۴ /۱ در صد است.

ایالات متحده بیش از دو سوم مخارج فعالیت‌های ناتو را تأ‌مین می‌کند. به گفته ناتو این مبلغ در سال ۲۰۱۷ حدود ۶۸۶ میلیارد دلار بوده است. ترامپ از اعضای ناتو خواسته است که سهم بیشتری را در تأمین هزینه‌های این پیمان نظامی متقبل شوند. این موضوع اما سبب انتقاد هم پیمانان اروپایی ترامپ شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بعد از نشست ناتو با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود در هلسینکی، پایتخت فنلاند ملاقات خواهد کرد.