کدخبر: ۲۹۶۷۹۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پسر اسامه بن لادن که "رهبری اصلی" در تشکیلات القاعده محسوب می‌شود، کشته شد

اقتصاد نیوز: شبکه "ان بی سی" روز چهارشنبه اعلام کرد، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا مدعی‌اند حمزه پسر اسامه بن لادن که "رهبری اصلی" در تشکیلات القاعده محسوب می‌شود، کشته شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، به گفته مقام‌های امنیتی آمریکا حمزه، پسر اسامه بن لادن بنیانگذار گروه القاعده، مرده است.

جزئیات محل یا تاریخ مرگ حمزه بن لادن روشن نیست.

به گزارش بی‌بی‌سی، دولت آمریکا در ماه فوریه جایزه‌ای یک میلیون دلاری در ازای اطلاعاتی برای شناسایی محل اختفای او تعیین کرده بود.

حمزه بن لادن که تصور می‌شود حدود ۳۰ ساله بوده باشد، با انتشار نوارهای صوتی و ویدیویی خواستار انجام حملات در آمریکا یا سایر کشورها شده بود.

گزارش مربوط به مرگ او را ابتدا شبکه ان بی سی و روزنامه نیویورک تایمز منتشر کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی او روز چهارشنبه از پاسخ دادن به سوالات خبرنگاران در این مورد خودداری کردند.

حمزه بن لادن نیروهای جهادی را به خاطر قتل پدرش توسط کماندوهای آمریکایی در ماه مه ۲۰۱۱ در پاکستان به انتقام جویی ترغیب کرده بود.

به علاوه او از ساکنان شبه جزیره عربستان خواسته بود قیام کنند. عربستان سعودی در ماه مارس حق شهروندی او را سلب کرد.

گزارش‌ها حاکی بودند، او در افغانستان، پاکستان و سوریه سکونت داشته است.

وزارت خارجه آمریکا گفت اسنادی که در سال ۲۰۱۱ در حمله به محل اختفای بن لادن در شهر ابیت آباد پاکستان به دست آمد نشان می داد که حمزه بن لادن برای پوشیدن ردای رهبری القاعده تربیت می‌شد.

همچنین گزارش می‌شود که نیروهای آمریکا ویدیویی از مراسم عروسی او با دختر یکی دیگر از رهبران ارشد القاعده یافتند.

عبدالله احمد عبدالله همچنین معروف به ابو محمد المصری، پدر زن او، به ظن مشارکت در بمبگذاری‌های ۱۹۹۸ در سفارت‌های آمریکا در تانزانیا و کنیا تحت پیگرد بود.

القاعده عامل حملات ویرانگر ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا بود اما موقعیت این گروه در یک دهه اخیر با قدرت گرفتن گروه داعش تضعیف شده است.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند