کدخبر: ۳۶۷۶۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ماجرای انتقال هوایی "قلب پیوندی" جوان ۲۱ ساله از مشهد به تهران

اقتصادنیوز : رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌‌های وزات بهداشت جزئیات پیوند موفق قلب از طریق انتقال هوایی عضو اهدایی خانم ۲۱ ساله از مشهد به تهران را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ مهدی شادنوش از پیوند موفق قلب از طریق انتقال هوایی عضو اهدایی خانم 21 ساله خبر داد و گفت: در شرایط بحرانی و حساس کنونی و همزمان با انتشار موج سوم ویروس کرونا در کشور، عملیات پیوند قلب از طریق انتقال هوایی عضو اهدایی خانم 21 ساله از مشهد به تهران با حساسیت و تلاش بسیار زیاد با موفقیت صورت گرفت.

وی افزود: در این انتقال قلب خانم 21 ساله که بر اثر تشنج دچار مرگ مغزی شده بود، پس از اعلام رضایت خانواده، با رعایت تمام موارد پروتکل بهداشتی از بیمارستان منتصریه مشهد به بیمارستان شهید رجایی تهران انتقال یافت.

این مقام مسئول ادامه داد: از دو روز قبل، که بیمار دچار مرگ مغزی شده و خانواده وی رضایت بر اهدای اعضا داده بود، فرایند انتخاب بیمار برای انجام پیوند آغاز شد و با توجه به اینکه فرد گیرنده بیماری تهرانی بود و وضعیت نامناسبی داشت و به دلیل نارسایی قلبی دچار نارسایی کبد و کلیه نیز شده بود، عملیات انتقال قلب از مشهد به تهران آغاز شد.

شادنوش افزود: از انجایی که بیمار نیاز ویژه‌‌ای برای ادامه حیات به قلب پیوندی داشته این عملیات با حساسیت ویژه‌‌ای آغاز شد. در ابتدا پروازی راس ساعت 8 صبح برای دریافت قلب، از تهران به سمت مشهد صورت گرفت اما به دلیل نقص فنی این پرواز به تهران بازگشت.

وی افزود: از آنجایی که در این فرایند، زمان انجام پیوند بسیار مهم است با تلاش مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت پرواز دیگری راس ساعت 10 و 40 دقیقه هماهنگ و هواپیما از تهران به مشهد عازم شد. این پرواز بعد از یک ساعت به فرودگاه مشهد رسیده و قلب پیوندی که توسط تیم جراحی بیمارستان منتصریه مشهد جدا شده بود توسط اورژانس مشهد به فرودگاه منتقل و در هواپیما قرار گرفته و به بیمارستان شهید رجایی تهران ارسال شد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌‌های وزات بهداشت خاطرنشان کرد: با یاری خداوند متعال و با همکاری تیم‌‌های پیوند و واحدهای فراهم آوری دانشگاه‌‌های علوم پزشکی مشهد و ایران، سازمان اورژانس کشور و اورژانس هوایی، انتقال عضو پیوندی این پیوند با موفقیت در ساعت 13و 55 زده شده و هم اکنون حال بیمار مساعد است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌‌های وزارت بهداشت تصریح کرد: کبد، کلیه و پانکراس قهرمان اهدا کننده نیز در شهر مشهد به دیگر بیماران نیازمند پیوند زده شد.

وی اضافه کرد: از دکتر خالقی رییس مرکز فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر علی اکبریان پزشک برداشت کننده کبد، کلیه و پانکراس و دکتر عباسی برداشت کننده قلب قهرمان پیوند ما، که همراه با همکاران مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌‌های وزارت بهداشت بسیار تلاش کردند تا عمل با موفقیت صورت گیر‌د بسیار سپاسگزارم.

شادنوش تصریح کرد: این مورد هفتمین انتقال هوایی قلب پیوندی در سال جاری و اولین انتقال قلب هوایی از مشهد است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند