دبیرکل انجمن صنایع لوازم­ خانگی مطرح کرد:

قاچاق لوازم خانگی به راحتی آب خوردن

کدخبر: ۶۰۹۷۴۴
واردات لوازم­ خانگی خارجی به کشور چند سالی است که ممنوع شده است و با این اتفاق، صنعت لوازم­ خانگی داخلی در سال های اخیر توانسته تا حد قابل قبولی از نظر کیفی، کمی، تنوع محصول و خدمات پس از فروش ارتقا پیدا کند و همچنان در این مسیر در حال حرکت است،...

از سوی دیگر اما جولان لوازم خانگی قاچاق در سایت‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی و مراکز فروش لوازم خانگی، نشان می‌دهد برخورد با عرضه‌کنندگان این محصولات، آن چنان که باید جدی گرفته نمی‌شود، سهولت در تامین ارز برای واردات کالای قاچاق، معافیت از پرداخت مالیات و بیمه و ... صرفه اقتصادی بالایی را برای سودجویان فراهم کرده و آنان را بیش از بیش به عرصه واردات لوازم خانگی قاچاق سوق داده است.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم­خانگی با اشاره به تاثیر سوء قاچاق بر صنعت لوازم­ خانگی داخلی گفت: در حال حاضر بحث ورود لوازم­ خانگی خارجی به کشور از دو طریق در حال انجام است، یکی قاچاق از مرزهای بانه که اغلب این لوازم­ خانگی قاچاق در فروشگاه های اینترنتی و بصورت مجازی به فروش می رسند و روش دوم از طریق ته لنجی، پیله وری و مرزنشینی است که با مجوز وزارت کشور انجام می شود و به منظور کمک به رونق چرخه اقتصادی این مناطق درنظر گرفته شده، اما متاسفانه شاهد هستیم که نظارتی بر سقف این سهمیه ها اعمال نمی شود و این اجناس در سایر استان ها توزیع شده و در بسیاری از فروشگاه­های سراسرکشور، بدون گارانتی توزیع و به فروش می رسد.

عباس هاشمی با اشاره به اینکه موثرترین راه مبارزه با واردات لوازم خانگی قاچاق، ردیابی و قطع نحوه تامین ارز کالاهای قاچاق است ادامه داد: در حال حاضر بخش گسترده‌ای از ارز مورد نیاز قاچاق انواع کالاهای لوازم­خانگی  توسط ارز صادراتی تامین می شود یعنی کالاهای زیادی که با اختصاص یارانه در کشور تولید می­شوند (مانند دارو و سوخت)  بصورت قاچاق صادر می شود که بعضا پول آنها به کشور بازنگشته و ارز آنها به شکل واردات کالاهای قاچاق به کشور برمی گردد، باتوجه به این موضوع بزرگترین گلوگاهی که می شود جلوی قاچاق را گرفت این است که جلوی تامین ارز قاچاق گرفته شود.

وی افزود: درحالیکه واردات قاچاق لوازم­ خانگی با ارز ارزان و سود بسیار انجام می شود و کالاهای قاچاق به خاطر نداشتن ٣٠ درصد هزینه‌های عوارض و مالیات، ارزان تر عرضه می‌شود، تولیدکنندگان لوازم­ خانگی برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز خود از اعم از ورق های فولاد، مس پتروشیمی و ... که از طریق بورس تامین می شود، با مشکل مواجهند و ماه ها درصف انتظار تخصیص ارز هستند.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم­ خانگی گفت: درحال حاضر تامین مواد اولیه صنعت لوازم خانگی مانند ورق های فولادی و محصولات پتروشیمی با ساز و کارهایی که در بورس حاکم است و به شکل نوعی مزایده تامین می شود که همین امر موجب افزایش نرخ مواد اولیه می شود، از سوی دیگر به دلیل  عرضه ناکافی و طولانی مدت مواد اولیه در بورس تولیدکنندگان مجبور هستند بخش عظیمی از مواد اولیه خود را از طریق بازار ازاد تامین کنند.

به گفته هاشمی بواسطه مواد اولیه‌ای که در بورس ارائه می شود، با ایجاد حاشیه رقابتی در همان شروع کار افزایش قیمت شکل می گیرد و هیچ یارانه ای در ارتباط با تامین مواد اولیه لوازم خانگی به تولید کننده ارائه نمی شود، از سوی دیگر تولید کنندگان مجبور هستند طبق سیاست های بانک مرکزی مواد اولیه را بصورت نقدی تهیه کنند که فشار مضاعفی برنقدینگی واحدهای تولیدی وارد می کند که البته راه حل این جریان هم این است که اجازه داده شود واحدهای تولیدی هزینه مورد نظر را بجای نقدی بصورت اعتباری پرداخت کنند.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی