نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از25 آبان آغاز هر دهه

ساخت یک بازار مدرن میوه در تهران/ تمدید قراردادهای نفتی ایران و ژاپن/ سپاه، بزرگ‌ترین سد را در جنوب کشور احداث می‌کند

کدخبر: 373170
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات 25 آبان در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: ساخت یک بازار مدرن میوه در تهران/ تمدید قراردادهای نفتی ایران و ژاپن/ سپاه، بزرگ‌ترین سد را در جنوب کشور احداث می‌کند/ قطع گاز ارمنستان ازسوی آذربایجان

​به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

25 آبان 1350؛ ساخت یک بازار مدرن میوه در تهران

دکتر نیک‌پی، شهردار تهران گفت: در تهران یک بازار میوه بر طبق مشخصات بازار نیویورک با همکاری خود اصناف ساخته خواهد شد محل میدان یاخچی‌آباد است و در آنجا سکوهای تخلیه و بسته‌بندی و توزیع ساخته می‌شود. مراجعه خریداران الزامی نیست و هر کس با تلفن می‌تواند کالا را با شماره مخصوص خواسته و بخش توزیع میدان این کار را انجام می‌دهد.

شهردار همچنین گفت: نظر من آن است که در تهران برای از میان بردن مشکل ترافیک باید خیابان‌های پهن ساخته شود و این برنامه که اجرای آن شروع شده است، ادامه خواهد یافت.

پرداخت اشتباه محاسبه بازنشستگان سال‌های 26 تا 30

در سال آینده اشتباه محاسبه حقوق بازنشستگان که در سال‌های 1326 تا 1329 بازنشسته شدند، پرداخت خواهد شد. میزان اعتبار آن مثل سال‌جاری یکصد میلیون ریال تخمین زده می‌شود که در بودجه سال 1351 پایدار خواهد شد.

دولت در نظر دارد مطالبات بقیه بازنشستگان را یکجا در سال 1352 پرداخت کند تا مطالبات همه بازنشستگان و ورثه آنان در همان اولین سال برنامه پنجم پایان یافته باشد.

به کارگران وام مسکن با بهره 5 درصد داده می‌شود

امروز اعلام شد که بانک رفاه کارگران در اجرای سیاست تازه دولت پیرامون تامین مسکن کارگران، کارمندان  دولت و سایر طبقات مردم طرح جدیدی را تدوین نموده است که از اول آذرماه به وسیله کلیه شعب بانک در تهران و شهرستان‌ها به موقع اجرا گذاشته می‌شود.

به کارگرانی که بخواهند از طریق شرکت‌های تعاونی مسکن اقدام به خرید آپارتمان نمایند و ظرف مدت پنج سال همه ماهه مبلغی را در این حساب نزد بانک پس‌انداز کنند، پس از انقضای مدت مقرر وامی معادل سه برابر موجودی و حداکثر تا 300 هزار ریال را با نرخ بهره پنج درصد، بیست ساله پرداخت می‌شود. تفاوت نرخ بهره تا 9 درصد را در این مورد سازمان برنامه خواهد پرداخت.

25 آبان 1360؛ مجوز خرید خانه‌ ماهانه صادر می‌شود

بعد از صدور سری اول مجوزهای خرید خانه در آذرماه امسال پرونده‌های دیگر بلافاصله بررسی و ماه به ماه مجوزهای خرید خانه صادر خواهد شد.جواد مکانیکی، مسوول دفتر صدور مجوز مسکن اعلام کرد: مهلتی برای ارسال تقاضا تعیین نشده و تا هر زمان که تقاضا‌ها برسد، رسیدگی خواهد شد و بعد از دادن سری اول مجوز خرید خانه در آذرماه به تقاضاهای بعدی فورا جواب داده می‌شود و به‌طور کلی ماه به ماه سری‌های بعدی مجوز داده خواهد شد.

تمدید قراردادهای نفتی ایران و ژاپن

نشریه بررسی مسائل اقتصادی خاورمیانه نوشت مهلت قراردادهای خرید نفت خام ایران از سوی یک گروه از دوازده شرکت ژاپنی به مدت سه ماه تمدید شده است. این نشریه که در نیکوزیا منتشر می‌شود و معمولا در مسائل نفتی آگاهی دارد، متذکر شد. این تمدید زمان به گروه ژاپنی امکان می‌دهد که مقداری نفت خام را که در اثر عدم‌توافق‌های اخیر بر سر بهای نفت تحویل نگرفته، به‌دست آورد. این قرارداد که در بدو امر برای 2 ماه و در مجموع دویست و بیست هزار بشکه روزانه به امضا رسیده بین پایان سپتامبر تا دسامبر 1981 پایان می‌گیرد، ولی براساس قرارداد جدید بین پایان  دسامبر 1981 و پایان مارس 1982 به انتها خواهد رسید. به نوشته این نشریه نفت خام تحویلی جدید که سیصد هزار بشکه روزانه برآورد می‌شود، با نرخ‌های جدید ایران عرضه می‌شود.

25 آبان 1370؛ نشست کارشناسان اقتصادی 128 کشور جهان در تهران

نشست عمومی وزیران گروه 77 صبح امروز با تشکیل جلسات کارشناسی مدیران ارشد و صاحب‌نظران اقتصادی 128 کشور عضو این گروه در تهران آغاز به کار کرد. اجلاس عمومی وزیران گروه 77 با هدف بررسی راه‌های اعتلا و رشد اقتصادی و توانایی‌های صنعتی کشورهای در حال توسعه روز سه‌شنبه این هفته با سخنان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گشایش یافت.

گروه 77 بزرگ‌ترین گروه کشورهای عضو «آنکتاد» است و در جهت طرح و تحقق بهتر نظریات و مواضع مشترک خود، اعضا را به گروه‌های منطقه‌ای سه‌گانه آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب تقسیم کرده است.

نماسازی ساختمان‌ها در شهرها اجباری می‌شود

 نماسازی ساختمان‌های محدوده و حریم شهرها براساس مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری به‌طور اجباری در کشور به اجرا گذاشته می‌شود.

مهندس ماجدی، مدیرکل دفتر طرح و برنامه وزارت مسکن و شهرسازی گفت: در اجرای این طرح، شهرداری‌ها موظف شده‌اند گواهی پایان کار ساختمان‌ها را پس از اتمام نماسازی کل ساختمان صادر کنند.

وی ادامه داد: طرح مسیر ویژه عبور جانبازان و معلولین و نیز دوچرخه و موتورسیکلت در 21 استان کشور اجرا می‌شود.

سپاه، بزرگ‌ترین سد را در جنوب کشور احداث می‌کند

با موافقت دولت، سپاه پاسداران انقلاب احداث سدی را در جنوب کشور بر عهده گرفت. این سد که بزرگ‌ترین سد ایران خواهد بود حدود 3 کیلومتر طول یکصد و چهل متر ارتفاع خواهد داشت و نزدیک به 200 هزار هکتار از اراضی منطقه را زیر پوشش قرار خواهد داد.

سردار سرلشگر محسن رضایی افزود: سپاه پاسداران برای کمک به دولت پروژه‌های زیادی را تقبل کرده است در حال حاضر مسوولان مهندس سپاه در استان مازندران مشغول احداث دو سد هستند.

قطع گاز ارمنستان ازسوی آذربایجان

یک مقام ارشد ارمنستان شوروی گفت: جلوگیری از ارسال گاز و نفت به ارمنستان ازسوی جمهوری آذربایجان، سبب تعطیل شدن اکثر نانوایی‌ها و فقدان گرما و برق در منازل شده است.

ارکادی تراسرائیلیان، معاون رئیس کمیته اقتصادی ارمنستان در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: آذربایجان خطوط لوله گاز و بنزین را روز 4 نوامبر (13 آبان) بر روی جمهوری همسایه رقیب بست که در نتیجه زندگی در آنجا به «کابوس» تبدیل شده است.

25 آبان 1390؛ شمس‌الدین حسینی: نرخ ارز کاهش یابد

وزیر اقتصاد چندنرخی بودن نرخ ارز را زیر سوال برد و خواستار کاهش نرخ ارز شد. به گفته شمس‌الدین حسینی از نظر وزارت اقتصاد تفاوت 200 تومانی نرخ ارز رسمی و بازار نتایج نامطلوبی به‌دنبال دارد. او البته تاکید کرد که بانک مرکزی مسوول تنظیم بازار است و وزارت اقتصاد در این باره دخالت نمی‌کند.

به گفته حسینی، بانک مرکزی در این باره فرصت خواسته و اعلام کرده با برنامه‌هایی که در دست اقدام دارد تعدد نرخ و تفاوت نرخ ارز رسمی و بازار را از بین خواهد برد.

حسینی به نقل از رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرد که بانک مرکزی تقاضای واقعی را با نرخ مرجع می‌تواند پوشش دهد اما در شرایط فعلی تقاضای کاذب در بازار وجود دارد.

نقدینگی تا پایان سال به رقم 360 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

هرچند به عقیده بسیاری از کارشناسان با توجه به سابقه و تجربه‌های انبساط پولی در نیمه‌های دوم سال کشور انتظار می‌رود این رقم در پایان سال از این میزان محاسبه شده بالاتر نیز گزارش شود.

رقابت شاسی‌بلندهای چینی در ایران

درحال‌حاضر ارزان‌ترین خودروهای شاسی‌بلند موجود در بازار ایران، خودروی X33 متعلق به چری چین است که در شرکت مدیران خودرو مونتاژ می‌شود. این خودرو هم اکنون با قیمت 29 تا 30 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

اما ظاهرا یکه‌تازی این خودرو در بازار خودروهای شاسی‌بلند خیلی پایدار نخواهد بود؛ چراکه کرمان‌موتور دیگر شرکت خصوصی خودروساز در ایران قرار است لیفان X60 را که آن نیز متعلق به شرکت لیفان چین می‌باشد حدود 6 ماه دیگر به بازار خودرو ایران عرضه کند. مدیرعامل کرمان‌موتور نیز لیفان 520 را رقیب X33 می‌خواند و تاکید می‌کند که در این شرکت تلاش خواهد شد تا قیمت این نوع از لیفان نیز حول و حوش قیمت X33 چری عرضه شود تا در این زمینه بتوان سهم‌ مناسبی از بازار را اخذ کرد.

آغاز فعالیت اپراتور سوم از دوم آذر

وزیر ارتباطات در مراسم افتتاح نمایشگاه تلکام سرانجام از تاریخ دقیق واگذاری سیم‌کارت‌های اپراتور سوم خبر داد. اپراتوری که بیشترین تاخیر را در واگذاری سیم‌کارت‌هایش داشته و تاکنون چندین بار عرضه سیم‌کارت‌های نسل سوم که صرفا به این اپراتور مجوز داده شده، به تعویق افتاده است.

رضا تقی‌پور در تازه‌ترین وعده خود گفته است تا کمتر از 10 روز دیگر سیم‌کارت‌های اپراتور سوم با قیمت 124 هزار و 800 تومان و با تعرفه مکالمه دقیقه‌ای 85 تومان عرضه می‌شود.

سیم‌کارت‌هایی که قرار است تکنولوژیک‌ترین شبکه موبایل را در کشور ارائه کنند و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی – شستا – بدون سرمایه‌گذاری خارجی پروانه بهره‌برداری از آن را در دست دارد.

  • اطلاعات 25 آبان 1350
  • اطلاعات 25 آبان 1360
  • اطلاعات 25 آبان 1370
  • اطلاعات 25 آبان 1390
تیتر یک
  • نمادهای سبزرنگ بازار سهام امروز؛

    اقتصادنیوز: امروز برای دومین روز کاری متوالی شاهد ایجاد مازاد تقاضا در بازار بودیم، ارزش مازاد تقاضا به هزار و ۷۸۲…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید