رفتار قیمت‌ها بالاترین گرانی را در اسفند پیش گویی می کند

پیش‌بینی میزان گرانی در شب عید 1400 + جدول

کدخبر: 387701
اقتصادنیوز : اقتصادنیوز: رفتار قیمت ها در دی می تواند در سه قاب بررسی شود. ماهانه، ده ماهه و 12 ماهه. در کمترین سناریو، تورم میانگین در کشور بالاتر از حد 36 درصد پیش بینی می‌شود. اما کدام رفتار بیشترین و کمترین گرانی را به ثبت می رساند؟

به گزارش اقتصادنیوز، در دی ماه کمترین نرخ تورم ماهانه در سال 99 رقم خورد. اگر این رفتار قیمت ها تا پایان سال ادامه پیدا کند شاهد ثبت تورم 47 درصدی در اسفند ماه خواهیم بود. این یکی از سه سه سناریوی بررسی رفتار تورمی تا پایان سال است.

سه متغیر بازگو کننده شرایط تورمی

شاخص قیمت مصرف کننده توسط مرکز آمار ایران به صورت ماهانه منتشر می شود. این شاخص به نوعی مبین وضع قیمتها در هر ماه است. به رشد این رقم نسبت به ماه قبل تورم ماهانه در آن ماه می گوییم. این رشد در ماه دی 1.82 درصد برآورد شد که در مقایسه با تمام ماه های سال 99 تاکنون کمترین بوده است.

به عبارت دیگر در دی ماه اجناس به طور متوسط ( خوراکی و غیر خوراکی ) در مقایسه با ماه های دیگر کمتر گران شده است.

چنانچه رقم شاخص قیمت مصرف کننده را با یک سال پیش مقایسه کنیم حاصل تورم نقطه به نقطه خواهد بود. مقایسه میانگین شاخص در هر 12 ماه با 12 ماه قبلی نیز عددی است که آن را تورم میانگین می نامند. روند این متغیرها در ماه‌های مختلف اوضاع گرانی را در نماهای دیگری به نمایش می گذارد. از آنجا که تورم را دارای حافظه ای بلند مدت می دانند این دو متغیر را می توان در بیان وضع گرانی از اهمیت خاصی برخوردار دانست.

اکنون سوال اینجاست که وضع تورمی در پایان سال 99، در هر سه متغیر چگونه خواهد بود؟

سناریوی ماهانه

اگر فرض کنیم که وضعیت گرانی در بهمن و اسفند مانند دی ماه باشد یعنی هر ماه 1.82 درصد رشد در قیمتها شکل بگیرد در نهایت تورم نقطه به نقطه اسفند 47.8 درصد خواهد بود. تورم میانگین نیز 36.3 درصد محاسبه می شود. این دو رقم کمترین میزان گرانی در بین سه سناریوی مورد بررسی است.

سناریوی 10 ماهه

تصور کنیم که روند 10 ماهه شاخص قیمت مصرف کننده بخواهد تا پایان سال نیز ادامه داشته باشد. در این صورت تورمی که هر ماه داشته ایم 3.6 درصد محاسبه می شود که اگر آن را تا پایان سال ادامه دهیم تورم نقطه به نقطه اسفندماه امسال، 53 درصد برآورد خواهد شد. این محاسبات تورم میانگین را نیز در این موقعیت 37 درصد تخمین می زند. این رقم بیشترین میزان گرانی در پایان سال 99 در میان سه سناریوی مورد بررسی است.

سناریوی 12 ماهه

اگر مبنای محاسبه را روند یک سال گذشته وضعیت قیمتها در کشور بدانیم دراین صورت باید شاخص قیمت مصرف کننده را از دی 98 تا دی 99 مورد بررسی قرار دهیم.

دراین بررسی تورم ماهانه 3.3 رصد به دست می آید که این رقم تورم نقطه به نقطه اسفند ماه را تا حد 52 درصد می رساند. تورم میانیگین نیز از این طریق 36.8 درصد به دست می آید.

مقایسه تورم درسه سناریو نشان داد که اگر تورم رفتار 10 ماهه خود تا کنون را ادامه دهد در پایان سال بیشترین حد تورمی را در کشور خواهیم داشت. این در حالی است که ادامه رفتار دی ماه می تواند وضعیت گرانی را در پایان سال کمتر از حالتهای دیگر افزایش دهد. 

تورم

تیتر یک
  • نقشه بازار سهام سبزپوش شد؛

    در اولین روز تابستان بازار سهام گرم شد و ۴ رکورد مثبت جدید ثبت شد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما